Psy, Starostlivosť o psa

Na dovolenku so psom: Na čo všetko musíte pred dovolenkou myslieť a čo budete potrebovať?

Na leto sa všetci tešíme najmä kvôli výletom, dovolenkám a veselým chvíľam stráveným s najbližšími. Medzi tých „najbližších“ určite patrí aj štvornohý miláčik. Čo však robiť v prípade, že plánujete dovolenku v zahraničí a nechcete svojho verného spoločníka nechať doma? Vezmite ho so sebou. Dáme vám rady a tipy, ako si plnohodnotne užiť dovolenku so svojím psom.

Cestovanie so štvornohým priateľom môže byť úžasným zážitkom ako pre rodinu, tak aj pre psíka. Vyžaduje si však o niečo viac času na prípravu a organizáciu. Dôležitý je výber správnej „dog-friendly“ destinácie, ubytovania a tiež aktivít, ktoré budete na dovolenke robiť. Musíte myslieť na to, že psy nemajú vstup povolený všade tam, kam aj ľudia. Rovnako cesta do cieľa môže byť so psíkom o niečo náročnejšia. My sme preto pre vás spísali všetky základné a najdôležitejšie informácie o cestovaní so psom. V článku sa dozviete napríklad:

  • Na čo myslieť ešte predtým, ako sa na dovolenku vyberiete?
  • Čo by vám nemalo chýbať, ak cestujete na dovolenku autom?
  • Aké sú podmienky cestovania lietadlom so psom?
  • Aká výbava pre psa na dovolenku sa vám zíde?

Poďme sa teda pozrieť na všetky potrebné informácie.

Na čo myslieť ešte predtým, ako sa na dovolenku vyberiete?

ubytovanie ikona

Ubytovanie

Pred cestou si zistite, či vami vybrané ubytovanie povoľuje pobyt so psom. Ak máte väčšieho psíka, je tiež dobré uistiť sa, že ani väčšie plemeno nebude problém. Množstvo hotelov totiž odmieta „ubytovať“ psíkov nad 10 kg.

pas ikona

Cestovné doklady psa

Podmienky vstupu do vašej destinácie, aj do všetkých krajín, kadiaľ budete prechádzať, si vždy pred cestou overte. Väčšia krajín vyžaduje platný PetPass (cestovný pas pre zvieratá). Kontroluje sa tiež očkovanie proti besnote a začipovanie.

plavacia vesta

Povaha psíka

Aj keď vášho miláčika milujete, možno nebude na cestovanie vhodným spoločníkom. Ak na cestovanie nie je zvyknutý (aspoň na krátke vzdialenosti), prípadne zle znáša zmeny, radšej ho nechajte doma. Ušetríte ho od stresu a vás od nervov.

teplota ikona

Vonkajšie teploty

Pokiaľ sa chystáte k moru, myslite na to, že psíkovi bude pod srsťou teplejšie ako vám. Pes znáša vyššie teploty horšie, ako človek. Rovnako mu nemusia dobre robiť davy ľudí. K moru so psom je preto najlepšie vycestovať mimo hlavnej sezóny.

cestovanie ikona

Cesta do destinácie

Cestovanie tam aj späť bude tou najťažšou časťou celej dovolenky. Na výber máte auto, lietadlo alebo vlak. Autobusy zväčša prepravu psov na diaľkových trasách nepovoľujú. Výhody či nevýhody týchto spôsobov dopravy sme popísali nižšie.

lekarnicka ikona

Starostlivosť na dovolenke

Veľmi dobre si premyslite, či budete mať na psíka čas a „náladu“. Oplatí sa tiež zistiť si, na aké miesta vo vašej destinácii so psom môžete alebo nemôžete vstúpiť – napríklad či sa v okolí bude nachádzať pláž určená aj pre psy.

Prežiť krásne dovolenkové chvíle so svojím najlepším štvornohým priateľom je na nezaplatenie. Na druhej strane sa však oplatí zvážiť všetky pre a proti, aby ste si dovolenku užili nie len vy, ale aj pes. Bude sa vedieť prispôsobiť novému prostrediu? Zvládne cestu bez stresu? Budete mať energiu starať sa ešte aj o neho? Nebude mu horúco? Stojí tá námaha vôbec za to? Podľa týchto otázok si veľmi ľahko zhodnotíte, či psa na dovolenku brať alebo nebrať.

Cestujete na dovolenku autom? Čo by vám a vášmu psíkovi nemalo chýbať?

Pre mnohých, najmä rodičov s deťmi či psíkmi, je cestovanie autom tým najjednoduchším spôsobom dopravy. Zbalíte si čo chcete, zastavíte kde chcete a ste plne mobilní. Pri cestovaní so psom má auto jednu najväčšiu výhodu: Psík je už zrejme na prostredie vášho auta zvyknutý. Nebude sa cesty báť, a ak mu doprajete dostatočné prestávky, mal by cestu zvládnuť bez problémov.

Čo sa vám pri jazde autom určite zíde, je bezpečnostný pás s postrojom. Funguje podobne, ako bezpečnostný pás v aute. Zaistí, že psík po aute nebude „behať“ a zároveň ho udrží v bezpečí pri prudkom brzdení.

Pre menšie psy je na podobné účely k dispozícii pohodlná autosedačka. U väčších plemien sa vám zase môže hodiť špeciálny snímateľný poťah na zadné sedačky, ktorý ochráni originálne poťahy pred škrabancami a zašpinením.

Chystáte sa na dovolenku so psom k vode?

Na túto tému sme pre vás pripravili špeciálny článok. Dozviete sa napríklad, ako pôsobí slaná morská voda na kožu psa a predstavíme vám pomôcky určené na bezpečnosť a pohodlie psíka pri vode.

Aké sú podmienky cestovania so psom lietadlom?

Pokiaľ na dovolenku letíte lietadlom, a zvažujete so sebou zobrať aj vášho štvornohého miláčika, naša rada znie: Nerobte to, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Cestovanie lietadlom so psom, hlavne vzrastovo väčším, bude síce veľmi náročné pre vás, pre vášho psíka to však môže byť doslova traumatizujúce. U leteckých spoločností totiž platí niekoľko pravidiel, ktoré vás zrejme nepotešia:

  • Za psa v lietadle sa platí. Každá letecká spoločnosť má stanovenú inú sumu, ktorá sa pohybuje v desiatkach, prevažne však v stovkách eur.
  • V kabíne lietadla je dovolené prepravovať psa len do max. 8 kg, v niektorých do max. 14 kg. Všetky ostatné psíky musia ísť do podpalubia k batožine. Táto časť cesty, niekoľko hodín v tmavom a veľmi hlučnom batožinovom priestore, určite pre psíka nebude príjemná.
  • V podpalubí pes nebude mať prístup k vode ani nebude môcť vykonať potrebu (to platí aj pre psov prepravovaných v kabíne).
  • Ani menšie psíky to so vstupom na palubu nemajú úplne isté. Veľmi uštekaných chlpáčov aerolinky taktiež nechcú pustiť na palubu a psíka je v takom prípade potrebné umiestniť do podpalubia.
  • Výnimky na prepravu na palube platia pre vodiace psy. Ešte pred kúpou letenky si však vždy pre istotu overte, či vaša aerolinka takúto možnosť poskytuje.
  • Ak ste si mysleli, že by ste psíkovi mohli podať lieky na spanie, to tiež nie je vždy možné. Niektoré aerolinky odmietajú prepraviť psov pod vplyvom liekov.
  • Veľa nízkonákladoviek, tzv. low-cost aeroliniek, nepovoľuje prepravovanie psa vôbec.
  • Okrem aeroliniek obmedzujú prepravu psov aj niektoré letiská. Vstup so psom môže byť na niektoré letiská úplne zakázaný.
  • Prepravovaný pes musí mať platný očkovací preukaz a pas.

Po prečítaní týchto pravidiel sa určite zhodneme na tom, že cestovanie so psom autom je oproti lietadlu omnoho jednoduchšie a príjemnejšie pre obe strany. Ak cestujete do európskej destinácie, auto bude určite lepšou voľbou.

Veľmi jednoducho sa so psom cestuje aj vlakom. Výhody sú najmä v tom, že tieto priestory nie sú pre psa nijak stresujúce. Psík bude stále pri vás, budete ho vedieť ukľudniť a nájde si pohodlnú polohu pod vašimi nohami. Pred cestou si podmienky cestovania so psom vlakom vždy pre istotu preverte u daného dopravcu. Niektorí dopravcovia vyžadujú nasadený košík počas celej jazdy, prípadne je nutné psíkovi kúpiť špeciálny cestovný lístok.

Plávacie a ochladzovacie vesty

Vesty pre psov? Na leto tá najlepšia voľba. Ak sa chystáte k vode, pozrite si plávacie vesty. Ak zase máte chlpáča, ktorý teplom veľmi trpí, vyskúšajte ochladzovacie vesty.

plávacie vesty pre psov
chladiace postroje hurtta

Plávacie vesty

  • Univerzálny strih pre všetky plemená
  • Neobmedzuje v pohybe, ľahko sa s ňou psíkovi pláva
  • Pre začínajúcich plavcov, psíkov v rehabilitácii, keď chcete psíka naučiť plávať, keď sa o psa bojíte – v hlbokej vode, keď idete na loďku / paddleboard a chcete si byť istý, že sa psíkovi nič nestane
  • Vhodné aj pre skúsených psích plavcov v prípade, že chcete mať istotu
  • Rukoväť umožňujúca zdvihnutie psíka

Ochladzovacie vesty

  • Slúžia na schladenie psíka vo veľmi horúcich dňoch
  • Poskytujú mu účinné chladenie
  • Minimalizujú telesné teplo a pomáha urobiť horúčavy znesiteľnejšie
  • Vesta sa namočí sa do studenej vody, uzamkne v sebe potrebné množstvo vody a potom pomocou odparovania ochladzuje psíka
  • Vhodné aj na tréning či šport počas leta

Misky na vodu

Vodu pre psíka by ste mali mať vždy so sebou, a to najmä v horúcich letných dňoch. Nezabúdajte však, že psík sa nedokáže napiť z fľaše tak, ako vy. Veľmi praktické sú preto skladacie misky, ktoré zmestíte aj do tašky či ruksaku a vybalíte ich vždy, keď budete chcieť psíkovi poskytnúť osvieženie.

Popálili ste sa už niekedy bosou nohou na horúcom piesku alebo asfalte? Potom určite viete, že to nie je nič príjemné. Kým nás však v lete chránia topánky, psy kráčajú po rozhorúčených chodníkoch „bosými“ labkami. Myslite preto na to, že vášmu psovi nebude príjemné stúpiť všade tam, kam vám. V lete labky veľmi trpia.

Hračky – tie na dovolenku zabudnúť nemôžete

Aj na dovolenke budete potrebovať niečo, čím psíka zabavíte. Či už to budú klasické hračky, hračky do vody, alebo napríklad sušené kosti či žuvacie drievka, všetko by ste mali mať pripravené už pred dovolenkou. Nikdy totiž neviete, či vo vašej destinácii natrafíte na chovateľské potreby a či sa v ich sortimente budete vedieť zorientovať.

Dbáme na zdravie psíka aj na dovolenke

Počuli ste už niekedy o psej lekárničke? Ide o základnú zdravotnícku výbavu, ktorá môže pomôcť pri drobných poraneniach či žalúdočných problémoch. Zistite, čo všetko by mala psia lekárnička obsahovať a čo si z nej vziať aj na dovolenku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *