Starostlivosť o mačku, Starostlivosť o psa

Protihltacia miska pre psa či mačku: Ako pri kŕmení pomôže vášmu domácemu miláčikovi?

protihltacia miska

Máte doma štvornohého maškrtníka, ktorý v sekunde zje všetko, čo mu naservírujete? Je potom ešte stále hladný, alebo má naopak tráviace ťažkosti? Pre všetky takéto prípady máme jednoduché riešenie, pri ktorom ho nemusíte ani učiť žiadne nové povely či meniť jeho zvyky. Pomôcť vám môžu protihltacie misky či podložky určené pre psov aj mačky.

Čo môže u zvieraťa spôsobiť hltanie potravy?

Niektoré psy a mačky jednoducho jedia príliš rýchlo. Nepomáhajú ani napomínania či menšie porcie. Ide totiž o prirodzený reflex, pri ktorom si zviera neuvedomuje, čo mu môže spôsobiť. Rýchle hltanie potravy ale rozhodne neprospieva zdraviu vášho miláčika. Môže spôsobiť nadúvanie, vracanie, žalúdočné plyny, bolesť žalúdka či zhoršené trávenie. To sa potom prejaví ako slabá aktivita zvieraťa, únava, nepokoj, zlá stolica a ďalšie problémy.

Ak aj vaše zvieratko máva takéto ťažkosti, skúste vysledovať jeho stravovacie návyky. Pokiaľ potravu zje veľmi rýchlo, môže byť príčinou problémov práve hltanie. Podobne to funguje napríklad aj u ľudí. Keď niečo rýchlo zhltneme, mávame ťažký žalúdok a je nám zle. Keď však jeme pomalšie, po čase nám telo začne dávať signál, že už mu stačí. Práve toto je hlavnou úlohou protihltacích misiek – snažia sa spomaliť kŕmenie a tým redukovať problémy spojené s hltaním.

Ak má váš domáci miláčik tráviace ťažkosti, hltanie nemusí byť vždy príčinou. Podceniť by ste nemali ani potravinové intolerancie či vážnejšie ochorenia. U nás sa však často stretávame s tým, že za problémami stojí „len“ hltanie.

Ako fungujú misky pre pomalé kŕmenie?

Naučiť psa či mačku jesť pomaly je naozaj náročné, dokonca si dovolíme tvrdiť, že niekedy až nemožné. Našťastie dnes už existujú pomôcky, ktoré ich doslova „donútia“ prijímať potravu pomalšie. Vybrať si môžete spomedzi misiek na pomalé kŕmenie alebo lízacích podložiek.

Obidve pomôcky fungujú pomerne podobne. Nemajú hladký povrch, ale malé výstupky. Tým spomaľujú kŕmenie, pretože potrava z nich nejde tak ľahko zlíznuť. Psík či mačička teda nedokáže zjesť celú porciu naraz, ale musí jesť pomalšie. Nepredstavujte si to však ako nejaké „trápenie“ – ekvivalent u ľudí by sme mohli nájsť v príbore: Aj pre ľudí je samozrejme jednoduchšie zobrať si jedlo do rúk, rýchlo hrýzť a prehĺtať. Keď však jeme príborom, trvá trošku dlhšie, kým si sústo odkrojíme.

Podobne fungujú aj tieto podložky. Zviera vďaka nim nemá šancu zhltnúť celú porciu na jedenkrát, čím sa spomaľuje príjem potravy do žalúdka a redukujú sa tak problémy.

misky proti hltaniu

Výhody protihltacích misiek a podložiek:

Tým, že zviera potravu nehlce, do žalúdka prichádza po častiach a pomaly. Vo výsledku tak tieto misky pomáhajú pri:

  • spomalení kŕmenia,
  • redukcii nadúvania a tvorbe plynov,
  • zabráneniu zvracania po kŕmení,
  • zlepšení trávenia,
  • prijímaní menšieho množstva potravy – zvieratá, ktoré potravu hlcú, zvyknú po kŕmení „vypytovať“ ešte niečo navyše.

Misky proti hltaniu Trixie

Misky proti hltaniu nájdete v každých lepších chovateľských potrebách. Aj obľúbená značka Trixie myslela na štvornohých pachltníkov. Ich plastové misky majú vo vnútri výčnelky, ktoré zabraňujú hltaniu. Na dolnom okraji majú proti sklzovú gumu, takže sa miska nebude šmýkať ani keď do nej bude psík narážať ňufákom. Sú vhodné skôr pre psov než pre mačky.

Lízacie podložky LickyMat

Podložky LickyMat sú jednou z najobľúbenejších pomôcok, aké sme v posledných mesiacoch uviedli na náš eshop. Tieto podložky majú rôzne tvary, veľkosti a typy výstupkov, no všetky fungujú v podstate rovnako – spomaľujú priebeh kŕmenia a sú zabijakom nudy.

podlozka lickymat wobble
lickimat slomo cervena
lickimat slomo tyrkysova

Môžu sa používať na akýkoľvek typ krmiva – predovšetkým na mokré krmivo, omáčky či rôzne mazľavé maškrty z konzerv. Majú hneď niekoľko výhod:

  • spomaľujú kŕmenie a tým zlepšujú trávenie,
  • upokojujú, tlmia stres a zabavia,
  • poskytujú nový zážitok z kŕmenia,
  • zlepšujú dentálnu hygienu,
  • podporujú chuť na kŕmenie – dovolia prijímať a vychutnávať si krmivo po malých dávkach.

Tieto pružné podložky teda môžete používať ako klasické misky na krmivo. Sú navyše vhodné a do chladničky či mrazničky, a tak v horúcich dňoch môžete svojmu miláčikovi schladiť podložku priamo s krmivom a dopriať mu tak osvieženie. Je to teda naozaj univerzálna pomôcka vhodná pre každého chovateľa, ktorý má doma väčšieho či menšieho maškrtníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *