Psy, Starostlivosť o psa

So psom k vode: Zistite, kam sa môžete ísť so psíkom kúpať a čo by ste vždy mali mať so sebou

so psom k vode

Slniečko svieti, vonku je horúco a väčšina z nás sníva len o jednom – poriadne sa schladiť niekde pri vode. Podobne sú na tom aj naši štvornohí miláčikovia. Až na pár výnimiek – niektorí chlpáči sa totiž vody boja, psíky plávanie a šantenie vo vode milujú. Či už s havkáčom chodíte na výlety k vode pravidelne, alebo sa tento rok chystáte po prvý raz, pripravili sme si pre vás zopár užitočných rád a tipov. Čítajte ďalej a zistite, kam sa na Slovensku môžete ísť kúpať so psom, čo by ste mali mať vždy so sebou a mnoho iného.

Kam môžete ísť so psom k vode?

Pokiaľ sa chystáte so psíkom v vodnej nádrži či prírodnému jazeru, odporúčame vám najprv si preveriť, či naň majú psíky povolený vstup. Nie všade sa psy totiž smú kúpať. Existujú dokonca areály a miesta, kde majú vyslovene zakázaný vstup. Tieto areály bývajú viditeľne označené značkou. Odporúčame vám tiež skúsiť nájsť informácie na internete – lepšie je byť pripravený vopred.

Upozornenie:

Počas letných mesiacov budete v okolí vodných plôch pravdepodobne stretávať väčšie množstvo policajných hliadok. Ich úlohou je dbať presne na to, aby všetci majitelia psíkov dodržiavali nariadenia a zákony. Pri porušení zákazu kúpania a/alebo vstupu psa na miesto so zákazom, vám môže hliadka udeliť pokutu.

Keďže by sme vám chceli plánovanie výletu čo najviac uľahčiť, pripravili sme pre vás zoznam niekoľkých miest, kam so psíkom smiete ísť s kľudným svedomím:

  • Zlaté piesky (z druhej neplatenej strany)
  • Zelená voda v Moste pri Bratislave
  • Jazero Rovinka
  • Vodné dielo Žilina
  • Slnečné jazerá v Senci (zo strany od obce Reca je bagrovisko s krásne čistou vodou)
  • Jazierka pri obci Lipovec
  • Vodná nádrž Kanianka
  • Ružín
kam so psom k vode

Dovolenka so psom pri mori: Je morská voda pre psíka bezpečná?

Morská voda má na zdravie viacero pozitívnych účinkov, ale ako sa hovorí: Všetkého veľa škodí. Pokiaľ by ste psíka nechali vo vode šantiť príliš dlho, mohla by slaná morská voda spôsobiť zvýšené vysušovanie jeho pokožky a tiež zhoršenie kvality srsti. Morskú vodu znášajú horšie psíky s dvojitou srsťou (napríklad akita či husky), nakoľko spodná hustejšia podsada zachytáva vlhkosť a soľ. Náchylnejšie na zhoršenie kvality srsti pri nadmernom vystavení soli sú tiež psíky s jemnou srsťou.

Nechajte psíka trošku sa v mori vyšantiť, poplávať si, ale dávajte pozor na to, aby sa nezatúlal veľmi ďaleko. Po návrate z pláže psa poriadne opláchnite. Dostanete tak z jeho srsti nečistoty, piesok a tiež soľ, ktoré sa tam počas kúpania v mori zachytili.

Čo by ste mali mať so sebou, keď sa chystáte na výlet k vode či dovolenku so psom?

Bez ohľadu na to, či sa chystáte na dlhšiu dovolenku alebo na celodenný výlet, vo vašej výbave by nemali chýbať tieto veci:

uterak ikona

Rýchloschnúci a dobre savý uterák

miska na vodu ikona

Cestovná miska na vodu

krmivo a pamlsky ikona

Zásoby vody, pamlsky, prípadne krmivo

vrecka na vykaly ikona

Vrecká na výkaly

lekarnicka ikona

Cestovná lekárnička pre psíky

voditko

Vodítko a obojok

plavacia vesta

Plávacia vesta

chlad

Chladiaci postroj

hracky pre psa

Psíkova obľúbená hračka

Vesta plávacia Hurtta Life Savior

Plávacia vesta pre psa – prečo by nemala vo výbave chýbať?

Možno sa vám zdá, že kúpa plávacej vesty pre psíka je zbytočná – veď váš pes je skvelý plavec. To môže byť pravda, avšak pokiaľ sa chystáte na väčšiu vodnú plochu, napríklad na jazero či k moru, zvýši táto pomôcka bezpečnosť vášho miláčika. Keď sa psík napríklad v zápale aktivity „zatúla“ príliš ďaleko a nezostane mu dosť síl na plávanie späť, vesta zabráni tomu, aby sa potopil. Nebezpečné sú tiež spodné prúdy, ktoré ho môžu zatiahnuť ďaleko od brehu. Plávacie vesty sú skvelou voľbou aj v prípade, že váš psík ešte nevie veľmi dobre plávať, bojí sa vody alebo je ešte šteniatko, prípadne už vyslúžilý psí senior.

Chladiace postroje pomôžu psíkovi zvládnuť letné horúčavy

Letné horúčavy dávajú zabrať nám ľuďom a rovnako potrápia aj našich domácich miláčikov. Ľudský organizmus sa s horúčavami vysporiada pomocou potenia. Psíky však nemajú takmer žiadne potné žľazy. Telesnú teplotu dokážu znižovať len typickým lapaním po dychu alebo cez vankúšiky labiek. Použitím chladiacich postrojov pomôžete zvieraťu znížiť telesnú teplotu a tiež riziko nebezpečného úpalu.

Vesta chladiaca Hurtta Cooling Wrap
Malý tip na záver: Ako naučiť psíka plávať?

Hovorí sa, že psy vedia plávať už od prírody. Nemusí to však byť vždy pravda. Niektoré psíky sa vody boja, iné s ňou môžu mať nejakú zlú skúsenosť. Ak chcete tomu vášmu s plávaním pomôcť, držte sa týchto rád:

  • Nikdy psa do vody nehádžte. Môžete mu spôsobiť traumu, teplotný šok alebo zranenie.
  • Buďte mu príkladom. Vstúpte sami do vody a počkajte, kým psík príde za vami.
  • Skúste ho motivovať. Skvelou motiváciou je napríklad loptička, ktorú hodíte do vody.
  • Myslite na bezpečnosť. Dajte psíkovi plávaciu vestu, vďaka nej sa psík nepotopí, čo mu dá väčšiu istotu vo vode.

Čo by mala obsahovať lekárnička pre psa?

V našom článku zistíte, čo všetko by ste mali mať v lekárničke pre vášho štvornohého miláčika. Aké lieky, pomôcky a prípravky vám nesmú chýbať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *