Psy, Starostlivosť o psa

Oblečenie pre yorkshira: Ako vybrať správnu veľkosť a typ?

oblečenie pre yorkshirov

Keď sa vonku ochladí, vytiahneme teplé oblečenie. Podobne sa to deje aj u našich štvornohých priateľov – psy totiž s meniacim sa počasím menia srsť z letnej na zimnú. Pri psíkoch s hustou srsťou, ktoré sú chované v exteriéri, v podstate chovateľ nemusí nič riešiť. Ak je ale psík celoročne chovaný vnútri alebo má krátku srsť, nemusí sa mu pri presrsťovaní dostatočne vymeniť a v chladných dňoch sa vonku môže cítiť nekomfortne.

Platí to aj u yorkshirov, ktorých veľmi jemná srsť pripomínajúca vlasy nedokáže v chlade dostatočne zahriať. Aj preto by ste v chladnejších dňoch mali myslieť na to, že vášho malého yorkshirka treba obliecť. Ostane tak v teple, v suchu a navyše bude naozaj štýlový. Je oblečenie pre yorkshira skutočne potrebné a ako mu vybrať to správne? Dozviete sa v nasledovných riadkoch.

Prečo yorkshiry potrebujú oblečenie?

sveter pre yorkshira

Väčšina psích plemien má 2 typy srsti. Na povrchu majú jemnú srsť, spodnú vrstvu tvorí hrubý a hrejivý kožuštek, tzv. podsada alebo pesík. Podsada psíkovi dáva skvelé termoregulačné vlastnosti. Izoluje ho od chladu aj vody, takže psík dokáže bez problémov ostať vonku aj v chladných až mínusových teplotách. Takéto psíky nie je potrebné obliekať, dokonca sa výrazne neodporúča obliekať ich.

Poznáme však aj plemená, ktoré podsadu nemajú a v zlom počasí ihneď cítia chlad, vietor aj dážď priamo na koži. Medzi psíky bez podsady patria hladkosrsté plemená, ale aj plemená, ktoré nepĺznu. Podsada sa nemusí vytvoriť ani psom celoročne chovaným vo vnútri. Keďže sú takmer stále v teple, ich telo si nevytvorí hrejivú spodnú vrstvu, a tak psíka v zime nemá čo chrániť a je ľahšie náchylný na prechladnutie.

Podsada sa nevytvára ani u yorkshirských teriérov. Celoročne majú veľmi jemnú srsť podobnú ľudským vlasom, ktorá ich v chlade nehreje dostatočne. Je preto potrebné zahriať ich oblečením. Pokiaľ ich bez oblečenia vezmete na prechádzku v mrazoch, alebo napríklad zmoknú, môže sa u nich rýchlo rozvinúť prechladnutie.

Vedeli ste, že yorkshíry môžu oblečenie nosiť aj v lete? Okrem bežných plávacích viest a županov po kúpaní im môžete objednať napríklad chladiace vesty. Skvelo ochladia telo počas horúcich letných dní a doprajú vášmu psíkovi osvieženie.

Ako vybrať správnu veľkosť oblečenia pre yorkshira?

Vybrať správnu veľkosť oblečenia pre psíka môže byť niekedy náročné. Oblečenie by ho totiž v žiadnom prípade nemalo obmedzovať pri pohybe ani pri vyprázdňovaní. Nesmie mu byť príliš voľné, ale zároveň mu nemôže byť ani príliš tesné. Psík by sa v ňom necítil pohodlne a pravdepodobne by sa ho snažil zo seba „vyzliecť“.

Aby ste vybrali tú správnu veľkosť, postupujte nasledovne:

  • odmerajte dĺžku chrbta psíka od kohútika až po koreň chvosta: Každý výrobca oblečenia túto dĺžku na jednotlivých kúskoch uvádza, takže potom veľkosť vyberiete veľmi jednoducho.
  • pre upresnenie môžete zmerať aj obvod pása alebo obvod hrudníka: Tieto miery sa oplatí zmerať najmä u obéznejších, alebo naopak príliš chudých psíkov. Vďaka nim sa psíkovi trafíte do ideálnej veľkosti.

Nezabúdajte na to, že niektorým psíkom môže byť zima aj vo vnútri. Postačí im tenký svetrík alebo mikina.

Aké rôzne oblečenie je dostupné pre yorkshirov?

Ak ste už oblečenie pre yorkshira hľadali, určite viete, že typov oblečenia je naozaj veľa. Stačí si vybrať podľa toho, aké aktivity so psíkom vykonávate. Bežne dostupné aj v našom eshope sú:

  • Reflexné – ideálne, ak so psíkom chodíte na večerné prechádzky po zotmení. Vhodné aj do sychravých dní, kedy je znížená viditeľnosť.
  • Svetre – jedny z najobľúbenejších kúskov pre yorkshirov. Vhodné do suchých dní.
  • Zimné bundy a kabátiky s podšívkou – ideálne na veľmi studené až mrazivé dni.
  • Pláštenky – vhodné do dažďa v teplejšom počasí.
  • Funkčné oblečenie – vodeodolné a vetruodolné pre psíky, ktoré so svojimi „pánmi“ chodia do prírody na turistiku, športujú alebo sú vystavované náročným poveternostným podmienkam.
oblečenie pre psov

Kedy obliecť sveter alebo naopak bundičku?

Oblečenie by ste psíkovi mali vždy vyberať podľa počasia a vonkajšej teploty. Oplatí sa preto mať v skrini viac rôznych kúskov. Na jeseň a na skorú jar vydrží psík aj v mikine či vo svetríku. Pozor: Textilné oblečenie je vhodné len do suchého počasia. V sychravých a daždivých dňoch by mohlo nasať vlhkosť a pôsobilo by presne opačne – psíka by chladilo.

Do daždivého jesenného počasia sú vhodné nepremokavé kabátiky či bundičky bez teplej podšívky. Na zimu zase voľte hrubšie bundičky s teplou podšívkou.

Hľadáte vhodné oblečenie pre yorkshira?

V našom e-shope máme celoročne skladom rôzne druhy oblečenia. Pozrite si všetky kúsky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *