Zdravie mačky

Kastrácia mačky: Ako zmení život, správanie a návyky vašej mačky či kocúra?

kastracia maciek

Ak doma chováte mačku alebo kocúra, zrejme ste sa už zamýšľali nad tým, či je potrebné zvieratko nechať kastrovať. Možno vám tento zákrok spomenul známy alebo ho odporučil lekár, no vy váhate – pretože čo ak to nie je pre mačku dobré? Aj napriek tomu, že to môže znieť hrozivo, prináša kastrácia pre vašu mačku viac pozitív – predovšetkým tých zdravotných. Chráni ich napríklad pred vznikom niektorých nádorových ochorení, ako sú rakovina krčka maternice či semenníkov. Pozitívne môže tiež vplývať na správanie vášho kocúra. Pýtate sa ako? Čítajte ďalej a zistite viac.

Ako a prečo sa kastrácia mačiek vykonáva?

Hneď na úvod by sme si mali jasne zadefinovať dva pojmy – kastráciasterilizácia. Mnohí si totiž myslia, že je to to isté. Áno, v podstate ide o zákroky s rovnakým účelom, avšak:

  • Kastrácia je chirurgické odstránenie žliaz produkujúcich pohlavné hormóny. U mačiek ide o maternicu a vaječníky, u kocúrov o semenníky.
  • Sterilizácia je zákrok, pri ktorom sa podviažu semenovody (samci) alebo vajcovody (samice), pričom nie je nijako ovplyvnená produkcia pohlavných hormónov.

V oboch prípadoch ide teda o zákrok, ktorého úlohou je zabrániť zvieratku v plodení potomstva. Veterinári väčšinou odporúčajú kastráciu, nakoľko u kastrovaných zvierat dochádza k zníženiu rizika vzniku niektorých ochorení. Kastrované mačky sú tiež vo väčšine prípadov pokojnejšie a prítulnejšie. Samci prestávajú byť agresívni a nemajú potrebu značkovať si územie, aspoň nie tak intenzívne ako nekastrovaní samci so „zapálenými lýtkami“. Kastrácia je však nezvrátiteľný zákrok. To znamená, že pokiaľ dáte vašu mačku kastrovať, už nikdy nebude môcť mať mladé.

Sterilizácia je oproti tomu zákrok, ktorý môže byť zvrátiteľný. To znamená, že po vstrebaní alebo odstránení materiálu, ktorý vajcovody alebo semenovody podväzuje, môže dôjsť k prinavráteniu schopnosti plodiť mláďatká. Pri sterilizácii nedochádza k zmenám v produkcii hormónov pohlavných žliaz, čo znamená, že sa nezmení správanie vášho miláčika. Mačky sa budú stále „líškať“ a kocúry budú javiť záujem o párenie a značkovať teritórium. Okrem toho sa týmto zákrokom neznižuje riziko vzniku ochorení (predovšetkým nádorových).

kastracia maciek a kocurov

Prečo by ste mali dať mačku kastrovať?

  • Zamedzíte nežiaducim vrhom – ide predovšetkým o to, že množstvo mačiatok skončí buď v preplnenom útulku, alebo v horšom prípade pohodené na ulici či inom opustenom mieste. Pokiaľ máte doma mačičku a viete, že nebudete schopný dať prípadným mačiatkam plnohodnotný domov, dajte zvieratko radšej vykastrovať.
  • Po kastrácii sa u mačiek aj kocúrov rapídne znižuje chuť na párenie. Pozitívny následok toho je znížená šanca na prenos pohlavnej choroby.
  • Kastráciou sa u mačiek eliminuje riziko vzniku rakoviny vaječníkov či krčka maternice.

Ak máte doma mačku, ktorá nie je kastrovaná a nebýva pravidelne pripustená k samcovi, môžu sa u nej objaviť zdravotné ťažkosti, ako sú hnačky, nervozita, ale napríklad aj depresie.

Aká je cena kastrácie mačky?

Aj pri kastrácii, aj pri sterilizácii mačky sa ceny môžu líšiť. Závisí to od veterinára či kliniky, ktorá zákrok bude vykonávať a samozrejme zdravotného stavu zvieratka. Najlepšie urobíte, ak sa o zákroku a jeho cene poradíte priamo s ošetrujúcim veterinárom.

Kastrácia kocúrov

U kocúrov môže kastrácia (podobne ako u mačiek) pomôcť s viacerými aspektami ich života. Zo zdravotného hľadiska ide predovšetkým o ochranu proti rakovine semenníkov. Výrazný vplyv však môže mať aj na jeho správanie.

spravanie kocura po kastracii

Správanie kocúra pred kastráciou

Nekastrované kocúry majú tendenciu značkovať si teritórium močom – a to nie len v exteriéri, ale aj v interiéri. Práve značkovanie predmetov močom v domácnosti je problematické, nakoľko moč nekastrovaného kocúra má veľmi špecifický zápach, ktorého je vcelku ťažké sa zbaviť.

Chovanie kocúra pred kastráciou sa vyznačuje tiež tým, že sa rád túla a chodí „na zálety“. Často sa u neho prejavujú agresívne sklony, ktoré ho vedú k bitkám s inými kocúrmi. Má totiž potrebu bojovať o priazeň mačacích slečien a jasne dávať sokom najavo, kde je jeho teritórium.

Ako sa správa vykastrovaný kocúr?

Správanie vykastrovaného kocúra sa poznateľne zmení hneď po zákroku. Kocúrik sa skľudní, nebude taký agresívny a zníži sa aj jeho potreba značkovať si teritórium. Je to spôsobené tým, že po odstránení semenníkov sa znižuje hladina testosterónu. Kocúr upustí tiež od nutkania utekať z domu, túlať sa a púšťať sa do bitiek s inými kocúrmi. Počas bitiek môže totiž dôjsť nielen k zraneniam, ale aj prenosu rôznych ochorení či parazitov. Neplatí to samozrejme u všetkých kocúrov rovnako.

Koľko stojí kastrácia kocúra?

Tak ako pri kastrácii mačiek, aj u kocúrov závisí predovšetkým od konkrétneho veterinára. Ceny môžu začínať zhruba na sume 12 až 15 €. Opäť je však najlepšie opýtať sa priamo ošetrujúceho veterinára.

Problémy po kastrácii kocúra alebo mačky – na čo treba dávať pozor?

Po kastrácii je bežné, že sa u vašej mačky zvýši chuť do jedla, a to pokojne aj o 20 až 30%. Je potrebné však dať pozor na to, že tak, ako sa zvýši mačkin apetít, zároveň klesá jej aktivita. Kastrované mačky zvyknú byť pokojnejšie a nemajú potrebu sa túlať. Tomu by ste mali prispôsobiť aj kŕmenie – množstvo a aj druh krmiva. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že váš domáci miláčik naberie na váhe, čo môže mať potom závažnejšie zdravotné následky. Vhodnou voľbou sú kompletné krmivá pre kastrované mačky. Tie obsahujú živiny, minerály aj vitamíny prispôsobené tomu, čo zvieratko potrebuje.

 

Na obale je vždy uvedené či je krmivo univerzálne, vhodné pre mačiatka alebo pre dospelé zvieratá. Niektoré druhy granuliek a krmív obsahujú tiež rôzne prímesi vitamínov na podporu zdravia močových ciest či imunity. Dostupné sú dokonca aj také krmivá, ktoré sú vhodné pre mačky s citlivým trávením. Aké krmivá pre kastrované mačky nájdete v našej ponuke?

Prípadov, kedy sa po kastrácii správanie zvieratka zmenilo k horšiemu je len veľmi málo. Pokiaľ sa však objaví, môže to súvisieť s povahou mačky. Niektoré môžu byť bojazlivejšie, ťažšie znášať zmeny, zranenia a podobne. Preto sa môže stať, že pooperačný stav a rekonvalescencia môžu u niektorých jedincov spustiť agresívnejšie, prípadne bojazlivejšie správanie. To by sa však postupne malo vrátiť do normálu.

Naspäť na zoznam

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *