Starostlivosť o mačku, Zdravie mačky

Ako vybrať to najlepšie jedlo pre mačky? Pripravili sme zhrnutie tých najdôležitejších tipov

Ako-vybrat-krmivo-pre-macku

Mačka domáca pochádza z mačky divej. Je teda veľmi podobná tomuto druhu. Je nočné zviera, cez deň oddychuje a v noci sa vydáva na lov. Tak ako všetky mačky, aj mačka domáca je mäsožravec. Vo svojej potrave potrebuje veľa živočíšnych proteínov. Poradíme vám, aké krmivo vybrať a načo si dať pozor, aby vašej mačke v jedálničku nechýbali žiadne živiny.

Ako vybrať jedlo pre mačky?

Mačky majú na stravu jedinečné a špeciálne požiadavky. V skutočnosti je niekedy ťažké poskytnúť mačkám dobre vyváženú stravu s potravou, ktorú pripravíte sami doma. Vhodnejší je výber kompletného krmiva pre mačky. Tento typ krmiva je vymyslený tak, aby spĺňal všetky nutričné potreby.

TIP: Mačky by nikdy nemali byť kŕmené potravou určenou pre psov. Dôvodom je tvorba taurínu v tele. Mačky si ho na rozdiel od psov nedokážu vytvoriť samé, a preto túto zložku potrebujú v potrave.

Mokré verzus suché jedlo pre mačky?

Mnohí kŕmia svoje mačky mokrým krmivom a iní zase podávajú svojim mačkám krmivo suché. Mokré krmivo má viac kalórií ako suché. Ak by ste chceli kŕmiť kombináciou týchto dvoch typov jedál, je dôležité odvážiť ich množstvo, aby mačka dostala dostatočný príjem kalórií. Suchšie krmivá bývajú o niečo lacnejšie ako mokré a zostávajú dlhšie čerstvé. Mačky, ktoré kŕmime len suchým krmivom, musia k jedlu dostať veľa čistej vody.

Aké množstvo potravy mačky potrebujú?

Množstvo jedla, ktoré vaša mačička potrebuje, závisí od jej hmotnosti, veľkosti a veku. Veľký pozor treba dať na prejedanie vašej mačky. Až 35 % mačiek trpí obezitou. Choroba obezity nie je len vizuálnou stránkou vašej mačky. Má vysoký vplyv na zdravie a kvalitu života. Vždy teda dodržiavajte dávkovanie, ktoré určujú výrobcovia. Zväčša je umiestnené na zadnej strane daných granúl či kapsičiek. Ak máte pochybnosti, vyžiadajte si radu od veterinára o presnom množstve potravy, aby ste predišli problému s obezitou.

Ako-vybrat-jedlo-pre-macku

Čím kŕmiť mačiatko?

Toto obdobie kŕmenia je v živote mačky najdôležitejšie, pretože mačiatkam stále rastú kosti a kĺby. Strava by preto mala pozostávať hlavne zo super prémiovej potravy, v ktorej sú obsiahnuté všetky živiny. Vyhnite sa kŕmeniu surovým mäsom, kým mačiatko nedosiahne najmenej 20 týždňov. Ich imunitný systém nie je dostatočne silný na potenciálne patogény. Je vhodné zahrnúť do stravy aj vlhké krmivo, mokré konzervy alebo varené mäso. Potvrdilo sa, že vlhké jedlo pomáha podporovať zdravie močových ciest. Mačiatka by sa ideálne mali kŕmiť aspoň štyrikrát denne. A čo kŕmenie mliekom? Vo všeobecnosti sa mlieko mačkám neodporúča. Niektoré mačky totiž netolerujú laktózu a kŕmením mliečnymi výrobkami im môžete spôsobiť gastrointestinálne (tráviace) problémy.

Chutné jedlo pre mačiatka od Wellness Core

Tieto granule pre mačiatka neobsahujú obilniny a sú bohaté na bielkoviny. Výborný recept má vysoký podiel živín a pomáha podporovať optimálne zdravie, váhu a život mačiek. Vďaka 51% podielu bielkovín podporuje intuíciu mäsožravosti a zároveň im dáva jedlo, ktoré si zamilujú.

Kapsičky pre mačiatka od Royal Canin

Odstaviť mačiatko od materského mlieka môže byť ťažké. Nevyhnutné živiny v potrave podporia jeho správny vývoj a rast počas dôležitého obdobia v živote. Zloženie šťavnatých kapsičiek pre mačky od Royal Canin zodpovedá ich optimálnemu nutričnému profilu.

Aké jedlo vybrať pre dospelé mačky?

Podobne ako u mačiatok, aj u dospelých mačiek sú základom stravy kvalitné suroviny obsiahnuté v krmivách. Pre istotu si vždy pri nákupe skontrolujte štítok na obale, či je konkrétna potrava určená pre vek vašej mačičky. Dospelé mačky vo všeobecnosti preferujú jesť menšie jedlá počas dňa, preto im ponúknite jedlo aspoň 3 – 4 krát za deň.

Super prémiové krmivo pre dospelé mačky

Krmivo od značky Animonda si obľúbilo už množstvo chovateľov. Vyznačuje sa vysokou kvalitou surovín so zohľadnením vedeckých poznatkov o kŕmení. Toto mačacie jedlo neobsahuje umelé farbivá ani dochucovadlá. Vybrané čerstvé suroviny sú šetrne spracované tak, aby si zachovali všetky živiny. Konzervy sú šťavnaté a poskytujú kompletné krmivo pre vaše mačky.

Vlhké krmivo Carnilove

Carnilove je vlhké krmivo v omáčke pre dospelé mačky s obsahom mäsa až do 85 %. Veľmi obľúbené je krmivo z bažantieho mäsa s malinovými listami. Toto jedlo je hypoalergénne a vysoko stráviteľné. Bažantie mäso s vysokým obsahom mastných kyselín slúži pre ochranu srdca a obehového systému. Vysoká hladina selénu chráni bunky, kĺby a mozog. Malinové listy sú bohaté na antioxidanty a majú protizápalové vlastnosti.

Vhodná potrava pre seniorné mačky

Je dobré si uvedomiť, že staršie mačky môžu mať zdravotné problémy, ktoré často ovplyvňuje i strava. V tomto prípade sa odporúča konzultácia s veterinárom. Seniorná mačka, taktiež ako dospelá, má radšej menšiu dávku jedla viackrát za deň. Stačí jej teda jedlo ponúknuť 3 – 4 krát za deň.

Kompletné krmivo pre staršie mačky

Starnúce mačky majú iné nutričné potreby ako mladšie. Je dôležité pozmeniť stravu starnúcej mačky, aby boli naplnené všetky nutričné potreby. Niektorým starnúcim mačkám sa môže zhoršovať čuch a chuť, čo vedie k celkovému poklesu chuti do jedla. V tomto prípade dochádza k nižšiemu príjmu potravy. Medzi chutné granule s dvojitou štruktúrou, ktorá podporí chuť do jedla patrí aj krmivo Royal Canin Senior Ageing.

Chutné pamlsky pre mačky

Pamlsky pre mačky nie sú vo všeobecnosti škodlivé. Netreba ale zabúdať nato, že nie sú kompletným ani vyváženým zdrojom výživy. Pravidlom pri týchto mačacích pochúťkach je, aby neprekročili 10 – 15 % denného kalorického príjmu mačky. Na každom kvalitnejšom obale pamlsku nájdete maximálnu dennú dávku, ktorá by sa nemala prekročiť.

Toxické jedlá pre mačky

Mačky sú prirodzene zvedavé zvieratá. Môže sa teda stať, že vám priamo zo stola uchmatnú kúsok jedla. Niektoré potraviny určené ľudom môžu mačkám spôsobiť problémy. Prečítajte si zoznam, na ktoré potraviny si obzvlášť dávať pozor:

  • mliečne výrobky: mlieko, syry a jogurty. Mačka totiž neprodukuje enzým, ktorý štiepi laktózu a môže jej spôsobiť vracanie,
  • čokoláda: horká čokoláda je obzvlášť toxická,
  • oriešky: hlavne makadamové orechy a vlašské orechy,
  • hrozno, sušené hrozienka,
  • káva, čaj a všetko s obsahom kofeínu,
  • cesnak, cibuľa, pažítka, pór, šalotka a cibuľa,
  • xylitol – brezový cukor: zvyčajne sa nachádza v sladkostiach a v niektorých arašidových maslách,
  • kokosové mlieko,
  • semená, avokádo,
  • surové cesto.
Vyber-jedla-pre-macky

Môžu sa mačky kŕmiť surovým mäsom?

V úvode je spomenuté, že mačky patria k mäsožravcom. Zo surovej stravy mačky získavajú dostatok vitamínov, minerálov, bielkovín a iných látok potrebných na správne fungovanie ich organizmu. V divokej prírode ale mačky neprijímajú len svalovinu, preto je potrebné ponúknuť im aj vnútornosti ako je srdce, pečeň či pľúca, ktoré sú taktiež vysokým zdrojom vápnika a vlákniny. Surové mäso by sa mačkám malo podávať vždy len po dôkladnom premrazení, a to aspoň pri teplote -20 °C. Z dôvodu vysokého množstva tukov, ktoré sa ťažko trávia, sa neodporúča ako potrava bravčové mäso.

Pri kŕmení surovým mäsom musíte byť na pozore. Mäso môže byť nositeľom ochorenia alebo v sebe môže mať neodstránené parazity. Žalúdočné šťavy mačiek dokážu zničiť mnohé nebezpečenstvá, avšak u mladých a starších je vysoké ohrozenie z každej takejto potravy.

Doprajte vašej mačke to najlepšie krmivo plné vitamínov.

Pozrite si našu pestrú ponuku kvalitnej potravy, chutných šťavnatých kapsičiek a zdravých pamlskov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *