Starostlivosť o mačku, Starostlivosť o psa, Zdravie mačky, Zdravie psa

Jarná podpora imunity psa a mačky – ako pripraviť vášho domáceho miláčika na príchod jari?

jarna podpora imunity psa a macky

Konečne tu máme jar, čo znamená, že sa čoraz viac objavuje slniečko, dni sa predlžujú a príroda sa po zime prebúdza k životu. Jar so sebou však prináša aj prechodné obdobie medzi chladnou zimou a teplým letom, počas ktorého sa organizmus musí prispôsobiť iným vonkajším podmienkam a zmene teploty. Aj z tohto dôvodu dostáva organizmus psovmačiek „viac zabrať“ a je potrebné trošku im pomôcť a podporiť ich imunitu. Prečítajte si, ako na jarnú podporu imunity u psov a mačiek a objavte rady i tipy na kvalitné doplnky stravy.

Prečo je podpora imunity psa a mačky dôležitá?

Úlohou imunity je chrániť organizmus vášho domáceho miláčika pred rôznymi infekciami, ochoreniami a inými choroboplodnými zárodkami. Počas zimy trávi väčšina doma chovaných psíkov a mačiek viac času vo vnútri v teple a má menej pohybu na čerstvom vzduchu. To má veľmi často za následok oslabenie imunitného systému. Tento faktor v spojení s premenlivým jarným počasím spôsobuje, že imunita psa aj mačky dostáva „poriadne zabrať“. Čím slabšiu imunitu zvieratko má, tým je náchylnejšie na prechladnutie, prenos infekcie, zápalu či iných chorôb.

Vitamíny pre psov a mačky na jarnú podporu imunity

Na zdravie a odolnosť imunitného systému vplýva viacero faktorov. Medzi ne patrí samozrejme zdravá a vyvážená strava s dostatkom živín, vitamínov a minerálov, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, hygiena a psychická pohoda. Ak má váš pes alebo mačka oslabenú imunitu, môžete mu podávať rôzne prírodné a veterinárne doplnky stravy – ľudovo nazývané vitamíny. Tie mu pomôžu doplniť chýbajúce prospešné látky. Niektoré doplnky sú vhodné len pre psy, iné len pre mačky, no často sa stretnete s prípravkami vhodnými pre viacero zvieracích druhov. Aké látky sú vhodné na jarnú podporu imunity u psov a mačiek?

podpora imunity psa a macky

Probiotiká

Možno ste už počuli o tom, že črevá a zdravé trávenie majú veľký vplyv na imunitu. Je preto veľmi dôležité podporovať zdravé trávenie a fungovanie tráviaceho systému. Na podporu črevnej mikroflóry a trávenia sú určené probiotiká. Dodávajú organizmu dobré a prospešné baktérie, čím podporujú celkovú funkciu imunitného systému.

Vášmu psovi či mačke však nepodávajte probiotiká, ktoré užívate vy. Ich tráviaci systém a črevná mikroflóra sú rozdielne ako tie ľudské. Užívanie probiotík pre ľudí by im teda nemuselo prospieť, ale naopak, mohlo by im uškodiť. Pri liekoch aj doplnkoch vyberajte vždy prípravky určené priamo pre psy a mačky – majú totiž zloženie prispôsobené presne ich potrebám.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny podporujú zdravie srdcovo-cievnej, ale aj nervovej, dýchacej a tráviacej sústavy. Napomáhajú teda celkovému zdraviu psíka či mačky a vykazujú pozitívne účinky aj na stav kože a srsti. Keďže počas jarných mesiacov sa vášmu domácemu zvieratku vymieňa zimný kožúšok za letný, môžu mu doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín pomôcť dosiahnuť nielen krásnu, ale predovšetkým zdravú srsť. Medzi skvelé zdroje týchto kyselín patrí napríklad ľanový, lososový alebo konopný olej.

Betaglukány

Nezanedbateľnú úlohu pri posilňovaní imunitného systému ľudí i zvierat majú betaglukány. Ide o prirodzené súčasti stien niektorých húb, rias, rastlín a baktérií. Medzi najznámejšie zdroje betaglukánov patria kvasinky Saccharomyces cerevisiae, zrná niektorých obilnín a predovšetkým huby ako hliva ústricová, húževnatec jedlý a trstnatec lupenitý.

Spirulina

Spirulina je prírodná látka získavaná zo sladkovodnej sinice s názvom Spirulina platensis. Obsahuje vysoké množstvo vitamínov, bielkovín, minerálov a chlorofylu. Okrem toho, že vďaka svojim detoxikačným účinkom zbavuje organizmus ťažkých kovov, podporuje imunitný systém, zlepšuje trávenie, uľahčuje hojenie rán a podobne.

18

Vitamíny, minerály a iné zložky prospešné pre imunitu psov a mačiek kúpite buď ako jednozložkové doplnky, no častejšie ako viac zložkové prípravky. Zvyčajne sú jednotlivé doplnky určené na podporu konkrétneho aspektu zdravia, ako napríklad srsti, imunity, trávenia, pohybového aparátu a podobne. Na podporu imunitného systému nájdete v našej ponuke:

Upozornenie:

Suplementáciu vitamínov potrebujú tiež psíky kŕmené BARF stravou, ktorým nebola správne vypočítaná kŕmna dávka. To znamená, že prijímaná potrava nepokryje všetky potrebné živiny, vitamíny a minerály.

Začínate s barfovaním?

Prečítajte si, čo potrebujete vedieť o počítaní kŕmnej dávky a prechode na BARF stravu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *