Starostlivosť o mačku

Podstielka pre mačky: Ako vybrať tú najlepšiu? Pripravili sme pre vás malý prehľad obľúbených podstielok

podstielky pre macky - ako vybrat tu najlepsiu

Mačky sú inteligentné zvieratká, ktoré dokážu byť milými a prítulnými spoločníkmi. Oproti psíkom si vyžadujú menej pozornosti, raz za čas sa však radi k svojmu majiteľovi pritúlia a vypýtajú si trošku mojkania a lásky. Pokiaľ majú do čoho zahryznúť a zaobstaráte im tiež nejaké tie hračky, budú spokojné.

Určite ste si všimli, ako poctivo sa mačky umývajú, a to viackrát denne. Veľkým pozitívom je tiež to, že sú schopné sa veľmi rýchlo naučiť na používanie mačacej toalety. Nemusíte sa teda báť, že by špinili kade-tade. Aby bol záchodík plne funkčný a naozaj efektívny, potrebujete doň kvalitnú podstielku. V našom dnešnom článku sa dozviete viac o podstielkach pre mačky a prezradíme vám tiež, podľa akých kritérií vyberiete tú najlepšiu.

Podstielky pre mačky – neodmysliteľná súčasť mačacej toalety

Keďže si mačky na záchodík zvyknú naozaj rýchlo, mal by byť súčasťou každej mačacej domácnosti. Väčšinou pozostáva z plastovej nádoby, do ktorej sa nasype stelivo pre mačky. Úlohou steliva je zachytiť moč a výkaly a pohltiť pachy. V súčasnosti existuje niekoľko typov podstielok, ktoré sú vyvinuté presne tak, aby po vykonaní potreby vašej mačky nezostal „ani smrádok“.

Niektoré typy stelív je potrebné vymieňať kompletne, avšak čoraz častejšie sa stretnete s podstielkami, ktoré po absorpcii moču vytvoria hrudky. Tak zistíte, ktoré časti podstielky je potrebné odstrániť a následne len dosypete do prázdnych miest nové stelivo. Pozrime sa teda najprv na to, na aké kritériá by ste pri výbere stielky mali prihliadať.

podstielky pre macky

Aké kritériá by mala spĺňať najlepšia podstielka pre mačky?

  • Absorpčná schopnosť – podstielky by mali absorbovať čo najväčšie množstvo moču a výkalov. V ideálnom prípade zostane po vsiaknutí moču podstielka suchá, čo bráni hromadeniu vlhkosti a prípadnému množeniu baktérií.
  • Pohlcovanie pachu - kvalitné podstielky dokážu pach moču a exkrementov buď úplne eliminovať, alebo pohltiť. Niektoré druhy obsahujú tiež rôzne voňavé prísady, ktoré priestor príjemne prevoňajú.
  • Prašnosť – niektoré podstielky môžu mať vyššiu prašnosť než iné. V súčasnosti je však na trhu množstvo stelív, ktoré sú bezprašné. To znamená, že nedochádza k vdychovaniu čiastočiek zvieratkom a tiež vzniká menej neporiadku v okolí mačacej toalety.
  • Bezpečnosť – určite chcete, aby podstielka, ktorú dáte vášmu mačiakovi, bola zdravotne nezávadná. Podstielka by mala byť preto vyrábaná z prírodných a neškodlivých materiálov. Pokiaľ máte doma mačacieho alergika, určite vás poteší, že existujú aj také podstielky, ktoré sú antialergické.
  • Šetrnosť a udržateľnosť – na ekológiu sa dnes kladie veľký dôraz. Niektoré špeciálne podstielky sú kompostovateľné, iné môžete pokojne spláchnuť vo WC. Veľkou výhodou sú tiež stelivá pre mačky, ktoré nemusíte často kompletne vymieňať. Jednoducho len odoberiete špinavú časť podstielky a nahradíte novou – čím šetríte peniaze aj prírodu.

Aké druhy podstielok pre mačky sú dostupné?

Či už patríte k chovateľom začiatočníkom, alebo len zvažujete výmenu starého typu podstielky za nový, nemali by ste zabúdať na to, že mačky nerady menia svoje zvyky. Pokiaľ máte teda doma malé mačiatko, ktoré chcete na používanie záchodíka naučiť, snažte sa hneď vybrať tú najlepšiu možnosť. V prípade, že budete chcieť zmeniť zaužívaný typ steliva, môže sa totiž stať, že ho mačka odmietne používať. Nezúfajte však. Väčšinou stačí, ak máte dosť trpezlivosti a doprajete mačke čas zvyknúť si. Skúste napríklad primiešavať nové stelivo k starému a postupne ho nahrádzať.

Tiež je možné, že mačke nebude vyhovovať to, čo sa vám bude zdať ako najlepšia možnosť. Rôzne stelivá majú rôzne vlastnosti. Napríklad silikátové podstielky môžu niektorým mačičkám prekážať a tlačiť ich do labiek, nakoľko sú tvorené kryštálikmi. Iným zas môže vadiť parfumácia podstielky. Veľmi obľúbené sú práve bentonitové podstielky, ktoré mačkám veľmi pripomínajú piesok.

Aby ste mali prehľad o tom, z akých stelív máte na výber, pripravili sme si pre vás pár základných informácii o najčastejšie používaných typoch podstielok:

podstielka pre macky a jej vybavenie

Bentonitové podstielky pre mačky

Bentonitové podstielky tvorí prírodný bentonit s veľkým podielom ílu. Vizuálne vám tento typ steliva bude pripomínať hlinu s pieskom. Bentonitové podstielky majú svetlú farbu, čo môže mať výhodu aj zo zdravotného hľadiska – ľahšie totiž spozorujete anomálie vo farbe moču alebo stolice vášho domáceho miláčika.

Keď sa mačka do podstielky vyprázdni, vytvorí sa akási hrudka, čo uľahčuje čistenie a výmenu. Nemusíte totiž meniť všetko stelivo, jednoducho len lopatkou odoberiete hrudky a vzniknuté medzery doplníte novým stelivom. Niektoré bentonitové podstielky môžu mať vyššiu prašnosť. Pokiaľ má váš miláčik respiračné problémy, odporúčame vám siahnuť po podstielke s čo najvyššou bezprašnosťou. Medzi nevýhody sa najčastejšie zaraďuje vyššia hmotnosť tohto typu podstielky.

Bentonitové podstielky nesplachujte do toalety. Hrudky by mohli spôsobiť upchanie.

Prírodné podstielky pre mačky

Prírodné podstielky pre mačky môžu byť vyrobené z drevených vlákien, kukurice či tofu. Ich veľkou výhodou je, že sú ekologické a väčšinu možno splachovať do toalety. Prírodné stelivá nie sú toxické, a preto sú vhodné aj pre mačiatka, ktoré sú zvedavé, neustále skúmajú svoje okolie a skúšajú všetko obhrýzať. Nemusíte sa teda báť, že by sa mačiatku niečo stalo v prípade, že by zjedlo kúsok podstielky. Tento typ podstielok zachytáva vlhkosť do kapilárneho systému prírodných rastlinných vlákien, takže má dobré absorpčné vlastnosti.  Nevýhodou môže byť, že mačke nemusí „pasovať“ tvar steliva.

Zverlit podstielka pre mačky

Medzi obľúbené značky prírodných podstielok patrí Zverlit. Ide o hygienicky nezávadné a ekologické podstielky s veľmi dobrými absorpčnými schopnosťami. Po vykonaní potreby sa v podstielke vytvorí hrudka, ktorú môžete zlikvidovať v domácom odpade, alebo ju umiestniť  aj do kompostu. Vybrať si môžete z viacerých druhov zrnitosti a vône, vďaka čomu vyhoviete aj náročnejším mačkám a mačiakom.

Silikátové podstielky

Silikátové podstielky pre mačky sú zložené zo silikagélu. Ide o materiál s veľmi dobrými absorpčnými schopnosťami. Nielenže dokáže prijať skoro také množstvo vody, ako sám váži, ale poradí si aj so zápachom. Spolu s tekutinami a pachmi zachytáva navyše aj choroboplodné zárodky. Pomáha teda chrániť zdravie vášho domáceho miláčika. Ide o veľmi úsporný typ steliva s nízkou prašnosťou.

Nevýhodou je však to, že silikátové podstielky nie sú rozložiteľné a je potrebné ich vyhodiť do odpadu. Na druhej strane by však niektorí mohli kontrovať tým, že podstielka vydrží veľmi dlho a nie je potrebné ju často meniť. Niektorým mačkám by však mohli kryštáliky podstielky vadiť a tlačiť ich na labkách.

Podložky pred mačací záchod

Aby ste zamedzili roznášaniu podstielky po byte, môžete vašej mačke zaobstarať špeciálnu podložku pred mačací záchod. Niektoré druhy podložiek sa skladajú z vrchnej časti s dierkami a spodnej plnej časti. Cez otvory vo vrchnej vrstve prepadnú častice podstielky a zachytia sa v spodnej časti. Podložku potom len jednoducho chytíte a vysypete jej obsah naspäť do záchodíka.

Lopatky na stelivo

Nezabudnite si zaobstarať aj lopatku na podstielku. Vďaka nej rýchlo a jednoducho odstránite znečistené stelivo a nahradíte ho novým. Na výber máte z lopatiek podľa druhu podstielky a vyberať môžete samozrejme aj z rôznych farieb, tvarov a materiálov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *