Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Blchy u psa: Ako zistíte, že si vás domáci miláčik priniesol čierneho pasažiera a ako sa bĺch zbaviť?

blchy u psov

Začal sa váš psík vo veľkom škriabať a je nervózny? Zbystrite pozornosť, možno má čiernych pasažierov s názvom blchy. Práve na jar, keď chladné zimné počasie vystriedajú teplé slnečné lúče, začína sa sezóna bĺch, kliešťov a iných parazitov. Čo potrebujete vedieť o psích blchách a ako psíka pred nimi chrániť? Prečítajte si náš článok, objavte účinné antiparazitiká proti blchám a tiež niekoľko šikovných rád, ktoré vám pomôžu s prevenciou pred nimi.

Ako vyzerá blcha psia?

Blcha je malý bezkrídly hmyz s veľkosťou od 2 do 3,5 mm. Existuje zhruba 2000 druhov bĺch, pričom všetky spája jedna vec – silné zadné nohy. Vďaka nim dokážu skákať nielen z hostiteľa na hostiteľa, ale aj z prostredia na hostiteľa.

Psie blchy nemajú radi svetlo, preto je možné, že sa vám ich nepodarí na psíkovi zbadať. Pravdepodobne sa budú ukrývať niekde v oblasti brucha alebo na vnútorných stehnách psíka. Liahnu sa vtedy, keď nastanú pre ne ideálne podmienky – čiže dostatok tepla a vlhka. Najčastejšie sa preto objavujú s príchodom jari. V súčasnej dobe to však nie je vyslovene pravidlom. Počas zimy totiž prekurujeme naše obydlia, takže sami vytvárame pre blchy príjemné prostredie na život i rozmnožovanie.

blchy u psov

Viete ako vyzerajú vajíčka blchy?

Vzhľadom na to, že samička blchy dokáže v priebehu 24 hodín naklásť až 50 vajíčok, budete chcieť podniknúť všetky potrebné opatrenia čo najskôr. Pokiaľ odblšenie zanedbáte, budete mať čoskoro celý dom zamorený blchami. Blšie vajíčka sú perleťovo biele a môžete ich nájsť na srsti psíka, no aj všade tam, kde sa zviera zvykne pohybovať.

Podľa čoho zistíte, že má váš psík blchy?

  • Psík sa veľa a často škriabe a hryzie.
  • Môžete mu na koži objaviť chrasty.
  • Je nepokojný.
  • Na srsti nájdete čierne bodky pripomínajúce mak. Ide o blšie výkaly. Pokiaľ ich rozpučíte pomocou vreckovky a tá sa zafarbí na červeno, diagnóza je jasná. Blšie výkaly totiž obsahujú krv ich hostiteľa.

Psík sa blchami môže nakaziť vonku vo voľnej prírode, častejšie si ich však donesie od iného psíka. Všeobecným názorom je, že blchy majú predovšetkým potulné a špinavé psy. Pravda je ale trošku iná. Blchy preferujú čistú srsť a teplé prostredie. Najlepšími hostiteľmi sú pre ne preto vaši domáci miláčikovia, o ktorých sa s láskou staráte.

Ako sa zbaviť blchy? Nestačí len odblšiť psíka

Blchy dokážu nasať veľké množstvo krvi, a preto vydržia nejaký čas bez potravy. Nie je pre ne teda nevyhnutné zdržiavať sa len na svojom hostiteľovi. Pokiaľ zistíte, že si váš domáci miláčik tento parazitický hmyz doniesol domov, je potrebné:

odblsenie psika

Odblšiť psíka

vycistit pelech aj koterec

Vyčistiť peliešok aj koterec

vycistit domacnost

Vydenzifikovať domácnosť vhodným prostriedkom

antiparazitika

Vykonať preventívne opatrenia

1.     Použite špeciálne hrebene na srsť

V prvom rade, by ste sa mali posnažiť pochytať a pozabíjať čo najviac živých bĺch. Urobiť tak môžete napríklad pomocou špeciálnych hrebeňov na vyčesávanie srsti. Tieto hrebene majú zuby bližšie k sebe, vďaka čomu zo srsti vytiahnu blchy aj vajíčka.

2.     Okúpte psíka  antiparazitickým šampónom

Psíka by ste mali poriadne vykúpať, ideálne za použitia antiparazitického šampónu. Môže vám pomôcť odstrániť blchy, ktoré sa vám nepodarilo vyčesať. Kúpeľom z psíkovej srsti odstránite aj zvyšné blšie výkaly či vajíčka.

3.     Siahnite po účinných antiparazitikách

Keď je psík umytý, prišiel čas na útok pomocou antiparaziík. V súčasnosti existuje hneď niekoľko možností. Líšia sa predovšetkým v spôsobe aplikácie (použitia), ale napríklad aj v dĺžke účinku. Medzi najobľúbenejšie patria pipetky, ultrazvukové repelenty a obojky, ktoré vášho psíka chránia počas dlhšieho obdobia. Repelentné spreje sa ťažšie aplikujú, nakoľko je potrebné, aby psík stál pokojne – inak sa vám totiž nepodarí naniesť prípravok tak dôkladne, ako by bolo potrebné.

4.     Poriadne vyčistite príbytok

Pri blchách je nevyhnutné, aby ste poriadne skontrolovali a vyčistili všetky miesta, kde sa psík zvykne pohybovať. Len v prípade, že zničíte každú blchu, larvu či vajíčko, sa ich totiž zbavíte úplne. Poriadne celý dom povysávajte, dajte oprať všetko, čo sa dá – od peliešku, poťahov, obliečok, diek až po vaše oblečenie. Vhodné je použiť prostriedok na hubenie hmyzu, ktorým príbytok preventívne vystriekate.

Vyhrať nad blchami môžete len v tom prípade, že budete k odblšeniu psíka a vyčisteniu domácnosti pristupovať naozaj dôkladne. Aby ste si preverili, že opatrenia zabrali, je potrebné po pár dňoch opätovne skontrolovať kožúšok zvieraťa a tiež miesta, kde sa zvykne pohybovať. Pokiaľ nájdete larvu, živú blchu či blší trus, treba celý proces zopakovať.

Chcete poskytnúť vášmu psíkovi tú najvyššiu ochranu pred parazitmi?

Pozrite si náš sortiment antiparazitických prípravkov a ochráňte vášho miláčika pred kliešťami, blchami či iným nepríjemným hmyzom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *