Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Starostlivosť o psie labky v lete: Ako sa starať o labky vášho štvornohého priateľa počas horúcich letných dní?

Leto je v plnom prúde a horúce slnečné dni nás spolu s našimi domácimi miláčikmi lákajú von. Či už psíka vezmete na výlet, dovolenku alebo len dlhšiu vychádzku, nemali by ste zabúdať na starostlivosť o jeho labky. Možno si poviete, že načo, veď psy sú od prírody prispôsobení na to, aby kráčali, skákali a behali v podstate bosí. Pravdou ale je, že asfaltové cesty, rozhorúčené kovové plochy a iné povrchy, môžu s labkami psíka narobiť poriadnu „šarapatu“. Pre vášho miláčika však určite chcete len to najlepšie, a preto sme pre vás zozbierali pár rád a tipov na to, ako sa o psie labky správne postarať a ochrániť ich pred vysušením, popraskaním a inými ťažkosťami.

Psie labky –  čo by ste o nich mali vedieť?

Aby ste sa o psie labky vedeli dobre postarať, potrebujete o nich vedieť pár základných informácií:

  • Labka psa je zložená z piatich častí, a to z pazúrov, vankúšikov prstov, metakarpálnych vankúšikov, vlčieho pazúra a karpálneho vankúšika.
  • Metakarpálne vankúšiky fungujú ako tlmiče nárazov. Ich úlohou je teda chrániť kosti a kĺby v nohe psíka.
  • Karpálne vankúšiky plnia u psa funkciu „bŕzd“, to znamená, že mu pomáhajú riadiť pohyb na klzkých a strmých povrchoch.
  • Vankúšiky labiek sú zložené z hrubej vrstvy tukového tkaniva, ktoré laby chráni pred extrémnymi teplotami. Okrem toho chránia psie končatiny aj pri chôdzi po nerovnom teréne. Môžete si preto všimnúť, že psíky, ktoré sa dlhodobo pohybujú v náročnejších terénoch, majú vankúšiky hrubšie než psíky chované v domácnosti.
  • Vlčie pazúry sú vývojovo pozostatky palcov. Väčšina psíkov ich má len na predných labách a v zásade nemajú veľa funkcií. Jednou z tých zásadnejších je napríklad pomoc pri úchope kostí a iných predmetov.

Prečo by ste sa mali o labky psa starať aj v lete?

Zrejme ste už počuli o špeciálnej starostlivosti o psie labky počas zimných mesiacov, kedy ich môžu potrápiť nízke teploty, sneh, ľad a predovšetkým posypové soli a iné látky. Tie spôsobujú poranenie, podráždenie, praskanie labiek a iné problémy. Svoje riziká však so sebou prinášajú aj letné horúčavy. Vedeli ste, že psík si môže na rozhorúčenej ceste či chodníku labky popáliť? Je to tak. Predstavte si napríklad, že by ste mali celý deň behať po rozhorúčenom asfalte bosý vy. Asi by ste po chvíli tiež mali nohy v katastrofálnom stave.

Psie labky sú síce prispôsobené na pohyb vonku, avšak ľudské výmysly a technológie spravili prírode trošku škrt cez rozpočet. Rozhorúčený asfalt zmäkne a okrem toho, že psíkovi labky popáli, často sa na ne tiež prilepí. To je pre neho nielenže nepríjemné, ale aj naozaj bolestivé. Popálené labky sú potom citlivejšie, môžu popraskať a byť náchylnejšie na vznik infekcií a zápalov.

starostlivost o psie labky

Chceli by ste si prečítať viac o zimnej starostlivosti o psie labky?

Prejdite na náš starší článok a nájdite všetky informácie, ktoré potrebujete na to, aby ste sa o labky vášho štvornohého priateľa postarali správne v každom ročnom období.

Ako na ošetrenie, ochranu a starostlivosť o psie labky v lete?

1. Vždy skontrolujte teplotu povrchu, po ktorom bude pes behať. Môžete na to použiť pravidlo desiatich sekúnd. Položte na chodník, cestu či iný povrch dlaň a skúste ju tam udržať po dobu desiatich sekúnd. Ak to nebude možné, povrch je pre psíka príliš horúci. Pokiaľ to s prehľadom zvládnete, je povrch bezpečný.

2. Udržujte labky psa hydratované. Platí, že hydratované a zdravé labky sú odolnejšie. Navyše, niektoré balzamy, spreje a vosky sú špeciálne vyvinuté aj na ochranu pred extrémnymi teplotami.

Upozornenie:

Nikdy nepoužívajte na ošetrovanie psích labiek prípravky a krémy určené pre ľudí. Mohli by totiž pokožku vankúšikov zmäkčiť až príliš, čo by v konečnom dôsledku narobilo viac škody než úžitku. Labky by boli citlivejšie a náchylnejšie na poranenia, čo zvyšuje aj riziko vzniku infekcie.

3. Po príchode z vonku psíkovi labky vždy umyte. Na upokojenie pokožky a vankúšikov môžu pomôcť prípravky s obsahom prírodných zložiek, napríklad aloe vera.

4. Ochráňte labky pomocou papučiek a ponožiek pre psy. Na použitie v interiéri sú vhodnejšie ponožky s protišmykovou úpravou. Pri pohybe vonku labky zas ochránia špeciálne papučky či topánočky.

5. Ak spozorujete, že má psík labky popálené, mali by ste ich čo najskôr vhodne ošetriť. To znamená schladiť, odstrániť prípadné nečistoty (napríklad prilepené kusy asfaltu), labky vyčistiť a ošetriť vhodným balzamom alebo krémom. Pokiaľ by sa stav labiek nezlepšoval a vznikal by zápal, vezmite psíka k veterinárovi.

Ako spoznáte, že má psík popálené labky?

pes icon

Psík kríva alebo nechce chodiť

pes 2 icon

Olizuje, prípadne si obžúva labky

psia labka

Vankúšiky labiek majú tmavšiu farbu

popraskana labka icon

Spozorujete na labkách viditeľné poškodenie vankúšikov

Ako si poradiť s asfaltom na labkách?

Labky, na ktoré sa prichytí asfalt, namočte do misky s rastlinným olejom. Niektorí dokonca odporúčajú použiť hrubú vrstvu bravčovej masti. Labky potom s pomocou spomínaného tuku jemne trite, až kým sa asfalt nerozdrobí – pozor, nesmiete ho odstraňovať nasilu, môžete psíkovi ublížiť. Labky následne umyte od zvyšnej mastnoty pomocou teplej vody a vhodného prípravku. Pokiaľ má psík asfaltu na labách veľa, odporúčame vám poradiť sa s veterinárom.

Malý tip na záver: Nezabúdajte na starostlivosť o pazúriky a srsť medzi vankúšikmi

Aby ste starostlivosť o labky vášho psíka doviedli do dokonalosti, nesmiete zabúdať na:

  • Srsť medzi vankúšikmi – je potrebné ju raz za čas zastrihnúť, zvyknú sa do nej totiž zachytávať kamienky, asfalt a rôzne nečistoty, čo môže prispieť k vzniku infekcie alebo zápalu.
  • Pazúriky – áno, aj tie treba psíkovi pravidelne zastrihávať (zhruba raz za mesiac). Niektoré psíky si zvládajú pazúre obrusovať pri chôdzi, avšak len zriedkavo to stačí. Pazúriky im preto musíte skracovať vy, a to pomocou špeciálnych klieštikov. Mnohí sa však strihania boja, ak k tejto skupine patríte aj vy, obráťte sa na veterinára.

Ako sa správne starať o psie pazúriky?

V našom článku vás naučíme ako a kedy psíkovi pristrihnúť pazúriky. Dozviete sa tiež, prečo by ste pazúre nemali nechať prerásť a aké problémy by mu to mohlo spôsobiť. Zistite viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *