Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Ako sa starať o psie labky v zime?

starostlivost o psie labky v zime

Niektoré psíky by sa v zime najradšej schúlili do klbka a celý deň len polihovali. Iné zase bez pohybu nevydržia, a je im jedno či prší, sneží alebo mrzne. Tak či tak, najmä pre bytových psov je prechádzka dennou nutnosťou. Zimné obdobie však prináša množstvo nástrah doslova na každom rohu. Keď si odmyslíme zimu a chlad, tými najnebezpečnejšími sú posypové materiály, štrk a ostrý ľad. Možno by ste na to ani nepomysleli, no psie labky kvôli nim trpia.

Prečo v zime dostávajú psie labky zabrať?

Predstavte si, že by ste sa o svoje chodidlá vôbec nestarali. Žiadne strihanie nechtov, odstraňovanie zhrubnutej kože ani krémovanie. Vaše chodidlá by čoskoro začali vyzerať zanedbane a po čase by vám dlhé nechty začali spôsobovať problémy. Odmyslieť si nemôžeme ani choroby a plesne, ktoré by sa vplyvom nesprávnej hygieny mohli rozvinúť. No a to si ešte predstavte, že by vás nohy mali každý deň niesť niekoľko kilometrov naboso – bez ponožiek a topánok.

Znie to drsne, no pre psy v podstate realita. Samozrejme, ich labky sú na chôdzu „na boso“ prispôsobené. Avšak, pozor: prispôsobené sú len na chôdzu po prírodných povrchoch – teda po tráve, hline či čistom snehu. Dnes však labky v zime prichádzajú do priameho kontaktu s toxickými chemikáliami. Nebezpečné sú najmä:

 • Posypové soli a škvára: vo vážnych prípadoch môžu spôsobiť až chemické popáleniny.
 • Ostrý štrk a kúsky ľadu: nerovný ľadový alebo štrkový povrch je pre psie labka ako „ľadové ostrie“. Malé kúsočky sa môžu zasekávať medzi bruškami a spôsobovať poranenia či bolesť.

Čo všetko môžu chemikálie a ľadové kúsky labkám spôsobiť?

Aj keď sú laby prirodzene dosť dobre odolné, v zime sa vplyvom chemikálií a ľadu stávajú citlivejšími a zraniteľnejšími. Problémy spoznáte podľa toho, že pes zle došľapuje, kríva, nechce sa pohnúť z miesta alebo si neustále otriasa labu. Najčastejšie psíka potrápi:

 • Suchá a popraskaná koža
 • Zápaly
 • Pľuzgiere
 • Tržné ranky
 • Spáleniny

Všetky tieto prejavy môžu psa bolieť a štípať. Hojenie je zväčša dlhé a náročné, nakoľko pes bude na labu neustále dostupovať, prípadne sa ju bude snažiť oblízať – čo môže do rany zaviesť infekciu, prípadne brániť jej liečbe.

Ako sa v zime pravidelne starať o psie labky tak, aby netrpeli?

Nedá sa zabrániť všetkým poraneniam, no môžete aspoň zminimalizovať riziko ich vzniku. Tu je pár odporúčaní, ktoré by ste mali v zime dodržiavať, aby ste labky vášho psíka čo najviac ochránili:

 • 1. Udržujte srsť medzi vankúšikmi krátku. Chlpy by sa nemali pri chôdzi dotýkať zeme, inak sa na ne môže zachytávať sneh a ľad. Ľadové guľôčky potom môžu psíka pri chôdzi tlačiť a niekedy sú náramne bolestivé. Spôsobujú menšie aj väčšie tržné ranky.
 • 2. Dbajte aj na dĺžku pazúrov. Pes s dlhými pazúrmi musí labu viac rozťahovať, kvôli čomu sa medzi vankúšiky ľahšie dostanú spomínané nečistoty.
 • 3. Pred prechádzkou labky ošetrite vhodným kozmetických prípravkom pre psov.
 • 4. Na prechádzke sa, pokiaľ je to možné, vyhnite posypaným chodníkom a cestám s ostrým ľadom či štrkom.

Ako laby ošetriť po návrate z vonku?

 • 1. Po návrate z prechádzky psovi labky poriadne vyumývajte. Niekedy je potrebná voda a psí šampón, inokedy stačí čistá handrička namočená v teplej vode. Pomôcť môžu aj vlhčené obrúsky určené pre psov. Nezáleží pritom na tom, či máte „bytového“ psa, alebo celoročne prebýva vonku. Starostlivosť o labky je dôležitá aj u vonkajších miláčikov.
 • 2. Pri umývaní dbajte na dôslednosť. Nemala by na nich ostávať soľ ani kamienky. Pozorne prezrite aj priestor medzi vankúšikmi.
 • 3. Labky ošetrite kozmetickým prípravkom na to určeným. Predídete tak praskaniu kože či dokonca tvorbe malých raniek.

V zime by ste mali dať pozor najmä na to, aby si psík labky neolizoval. Soľ, drobné kamienky a ďalšie nečistoty by sa tak mohli dostať do žalúdka a spôsobiť tráviace problémy, hnačku či dokonca vracanie. Po návrate z prechádzky je preto dôležité nevenovať sa iným činnostiam, ale ako prvé ošetriť labky. Pokiaľ totiž budú psíka svrbieť či bolieť, bude si ich chcieť doma rýchlo „ošetriť“ sám. Olizovaním si však môže do rany navyše privodiť aj infekciu.

Aký balzam na labky používať?

V predošlých riadkoch sme viackrát spomenuli vhodnú kozmetiku na laby. Ide predovšetkým o špeciálne balzamy, vyrobené na báze vazelíny, oleja či masla. Mali by byť hydratačné, hutné a mastné, aby labku premastili a koža na nej sa nevysušovala ani nepraskala. Pozor: vždy používajte len balzamy určené pre psy. Ľudské krémy ani masti na psie labky nie sú vhodné.

Používanie balzamu na labky sa môže vášmu psovi zdať zo začiatku neprirodzené. Aj keď ho balzam nebude nijako štípať, môže mu jeho mastná konzistencia spočiatku vadiť. Je možné, že sa ho bude snažiť zlízať. Aj preto je najlepšie, ak na labky použijete prírodný balzam, vyrobený zo surovín, ktoré by psovi nemali ublížiť ani po prehltnutí.

balzam na labky pre psy

Ako psa odnaučiť lízať si natreté laby? Vyskúšať môžete 3 spôsoby. Ten prvý sa snaží odpútať jeho pozornosť, a teda v zásade sa so psom treba začať hrať a zabaviť ho. Druhým spôsobom je labky „obliecť“ do psích topánok či ponožiek – či už tých špeciálnych pre psov alebo detských. Vďaka tomu sa balzam rýchlejšie vstrebe a pes si ho nebude môcť oblízať. Tretí spôsob je najpraktickejší – labky budete natierať a masírovať o niečo dlhšie, aby sa stihlo vstrebať čo najviac balzamu.

Rada na záver: Dajte si pozor na vystrkovanie pazúrikov

V zime sú na poškodenie náchylné aj samotné pazúre. Môžu sa štiepiť, lámať, a tým psíkovi neskôr spôsobiť bolestivú ranu. Pravidelne by ste ich preto mali zastrihávať. Niektorým psíkom stačí raz za polroka, u iných je potrebné nájsť si na to čas každý mesiac. Len s ostrihanými pazúrikmi totiž udržíte psiu labku bez poškodení.

Hľadáte pre svojho psíka len to najlepšie?

Pozrite si náš široký výber kozmetických produktov, ktoré sú prispôsobené pre potreby psov, prispievajú ku krásnej srsti a chránia labky pred poškodením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *