Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Výživa na kĺby pre psov – pre zdravé labky vášho chlpáča

kĺbová výživa pre psov

O psíkoch sa často hovorí ako o verných priateľoch na celý život. Sú vašimi oddanými spoločníkmi – zahŕňajú vás svojou bezvýhradnou láskou a nevedia sa dočkať, kedy prídete z práce domov. Určite poznáte to šťastné vrtenie chvostom, keď sa spomenie slovo prechádzka. Aby ste si spoločne strávené chvíle vonku mohli užívať čo najdlhšie, nemali by ste zo starostlivosti o vášho chlpáča vynechať vitamíny a doplnky – ako napríklad kĺbovú výživu. Kedy ju psíkovi začať podávať a ako zistíte, ktorá je tá najlepšia?

Kĺbová výživa pre psy: Ako na zdravé chrupavky?

Mnoho ľudí netuší, na čo taká kĺbová výživa slúži – respektíve, počujú o nej často prvýkrát až od veterinára. Kĺbová výživa obsahuje komplex látok na podporu pohybového aparátu, predovšetkým kĺbových chrupaviek. Chrupavky sa totiž postupom času opotrebovávajú, čo má za následok bolesť a zdravotné ťažkosti pri pohybe. Aby boli chrupavky v čo najlepšom stave, potrebujú dostatočnú výživu – tú im môžete dodať práve dlhodobým a pravidelným užívaním kĺbovej výživy.

Užívanie kĺbovej výživy veterinári odporúčajú psom:

  • po operáciách pohybového aparátu,
  • ako súčasť liečby po zranení či úraze,
  • pri tlmení bolesti kĺbov,
  • ako prevenciu – u šteniat, psov v záťaži, starších psov a tiež psíkov s nadváhou.

Kĺbová výživa pre psov ako prevencia pred boľavými kĺbmi

Ako sa hovorí: Najlepším liekom je prevencia. Pravidelným a dlhodobým užívaním výživy na kĺby môžete vášmu psíkovi predĺžiť obdobie bezstarostných naháňačiek aj o niekoľko rokov. Kĺbová výživa sa v rámci prevencie podáva predovšetkým šteniatkam väčších plemien, pretože majú tendenciu sa za krátku dobu „poriadne vytiahnuť“.

Preventívne užívanie je tiež dôležité pre staršie psíky alebo psíky trpiace nadváhou. V týchto prípadoch je vhodné im výživu podávať aj vtedy, ak sa u nich neprejavujú zdravotné problémy. Fyzická kondícia, záťaž organizmu, vek a hmotnosť totiž vo veľkej miere vplývajú na zdravie kĺbov.

kĺbová výživa pre psy

Užívať kĺbovú výživu by mali aj psíkovia-športovci. Veľká fyzická aktivita a pravidelné tréningy – to všetko prispieva záťaži na kĺby a urýchľuje opotrebovanie chrupaviek. Tak ako naši vrcholoví športovci, aj psí šampióni potrebujú veľa vitamínov a minerálov, aby zostali zdraví, silní a rýchli.

Čo by mala obsahovať kvalitná kĺbová výživa pre psov?

Zloženie kĺbovej výživy je postavené na látkach, ktoré obsahujú chrupavky samotné. Medzi tie základné patria kolagén, glukosamín a chondroitín. Glukozamín sulfát a chondroitín sulfát patria k zložkám, ktoré sa podieľajú na ochrane a regenerácii kĺbových chrupaviek. Chondroitín na seba navyše viaže veľké množstvo vody, vďaka čomu chrupavku hydratuje a napomáha jej správnej funkcii. Aké ďalšie zložky by mala kĺbová výživa obsahovať?

  • Kolagén je hlavnou bielkovinou kĺbovej chrupavky, zabezpečuje jej pevnosť, pružnosť a tiež odolnosť. Kolagén navyše podporuje pohyblivosť, udržuje zdravie kostí a má pozitívne účinky aj na pazúry či srsť.
  • Vitamín C patrí medzi najdôležitejšie vitamíny pre zdravie organizmu. Je dôležitý antioxidant a podporuje imunitný systém. Okrem toho sa však tiež podieľa na metabolizme kolagénu a chráni bunky pred oxidačným stresom.
  • Kyselina hyalurónová predstavuje hlavnú zložku synoviálnej (kĺbovej) tekutiny. Čím viac kyseliny hyalurónovej sa v tekutine nachádza, tým lepšie sú chrupavky vyživené a „premazané“. Mimo toho pôsobí ako posilňujúca zložka pri tvorbe kolagénu a patrí tiež medzi antioxidanty.
  • MSM - Metylsulfonylmetán je prírodná látka obsahujúca organicky viazanú síru, ktorá sa podieľa na výrobe kolagénu, spevňuje väzy a šľachy. Pomáha zmierniť bolesť kĺbov, má detoxikačné a antioxidačné účinky.

Vyberte najlepšiu kĺbovú výživu pre vášho maznáčika

Pokiaľ je váš domáci maznák po operácii či úraze, pravdepodobne vám ideálny doplnok poradí priamo veterinár. Zváži zdravotný stav, vek a celkovú kondíciu zvieraťa a odporučí vám to najlepšie riešenie. Pokiaľ by ste chceli zdravie kĺbov vášho psíka podporovať preventívne sami, máte na výber z viacerých známych značiek, ako napríklad Alavis, Canvit, Vitar či Geloren od spoločnosti Contipro.

Okrem samotných značiek môžete vyberať aj z formy doplnku. Na trhu dnes nájdete kĺbovú výživu vo forme prášku, žuvacích tabliet, ale napríklad aj vo forme sirupu. Doplnky sú väčšinou rozdelené podľa veľkosti psíka a podľa toho, či sú určené na prevenciu alebo liečbu.

výživa na kĺby pre psy

Kĺbová výživa pre psov Canvit

Jednou z veľmi známych značiek, ktorá sa zaoberá výrobou produktov na podporu zdravia zvierat, je Canvit. V jej ponuke nájdete doplnky na podporu rôznych aspektov zdravia, či už je to podpora imunity, výživy, trávenia alebo pohybového aparátu.

Práve v oblasti zdravia pohybového aparátu ponúka Canvit kompletnú kĺbovú výživu so všetkými potrebnými zložkami na spomalenie opotrebovania kĺbovej chrupavky a jej regeneráciu.

Kĺbová výživa Geloren

Kĺbovú výživu vo forme ochutených žuvacích tabliet ponúka značka Geloren. Tablety vyživujú a pomáhajú ochraňovať kĺby, väzy a šľachy. Zlepšujú tiež hybnosť a pružnosť kĺbov a spomaľujú poškodzovanie chrupaviek. Vďaka tomu prispievajú k zvýšeniu fyzického výkonu, ale aj k predĺženiu aktívneho veku zvieratka.

Doplnok na výživu kĺbov Vitar

Pokiaľ hľadáte kĺbovú výživu v tekutej forme, môžete siahnuť napríklad po sirupe Vitar Veterinae ArtiVit. ArtiVit sirup obsahuje všetky látky potrebné na komplexnú výživu chrupaviek a kĺbov. Vďaka tekutej sirupovej forme je veľmi obľúbený pri dlhodobom užívaní, pričom je veľmi dobre znášaný aj psíkmi, aj mačkami.

Alavis kĺbová výživa pre psov

Veľmi obľúbené a odborníkmi odporúčané sú aj doplnky výživy značky Alavis. V ich sortimente nájdete napríklad kĺbovú výživu vo forme prášku. Výborne pomáha regenerovať pohybový aparát, zmierniť bolesti, zlepšiť pohyblivosť a aj celkovú zdravotnú kondíciu vášho chlpáča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *