Nezaradené

Ježko ako domáci miláčik: Čo potrebuje toto milé a nenáročné zvieratko pre spokojný život?

Áno, vidíte dobre. Aj ježka môžete mať ako domáceho miláčika. Nehovoríme však o ježkoch, ktoré môžete vidieť vonku vo voľnej prírode či na potulkách po vašej záhradke. Na chovanie v domácnosti bol v Amerike vyšľachtený ježko bielobruchý, ktorý má svoj pôvod v Afrike. Čo všetko potrebujete o ježkovi vedieť, aby ste mu pripravili spokojný život u vás doma?

Pár základných informácií o ježkovi bielobruchom

jezko je samotarske zvieratko

Je samotár

nocny zivocich

Aktívny je primárne v noci

vsezravec

Je všežravec

ma rad teplo

Má rád teplo

Ježko bielobruchý je ideálny pre ľudí, ktorí chcú domáce zvieratko, avšak nemajú toľko času, aby sa mohli plne venovať psíkovi či mačičke. Ježkovia sú v zásade veľmi nenároční na chov a väčšinu času si vystačia úplne sami. Je to tak predovšetkým preto, že celý deň prespia. Pokiaľ máte teda čas na svojho miláčika len vo večerných hodinách, prídete si na svoje. Ježko sa totiž po západe slnka zobudí plný energie, ktorú bude potrebovať vybiť. Miesto večerného pozerania televízie sa možno pristihnete, že s úsmevom na perách sledujete, ako váš ježko šantí v teráriu.

Ježkovia nie sú pre svoju záľubu v nočnom živote veľmi vhodné domáce zvieratká pre malé deti. Keďže celý deň, respektíve jeho väčšinu prespia, deti sa s nimi nemôžu hrať. V noci, keď sú zas ježkovia aktívni, potrebujú spať deti a ježkove vyčíňanie ich môže budiť.

Ako chovať ježka?

Chov ježka nie je náročný. Je však potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

1.     Pri chove ježka je dôležité správne prostredie

  • Ježko má veľmi rád teplé prostredie, najideálnejšie teploty sú pre neho od 22 do 26°C.
  • Pozor by ste tiež mali dať na prievan, lebo ten ježkovia radi nemajú. Mnohí chovatelia odporúčajú chovať ježka v teráriu, ktoré ho pred chladným vzduchom ochráni.
  • Terárium by malo byť upravené tak, aby ježko z neho neušiel, ale aby mal zároveň dostatočný prísun čistého vzduchu.
  • Ježkovia sú samotárske tvory, takže pokiaľ chcete chovať viac ako jedného, je dôležité, aby mal každý svoje vlastné terárium.
chov jezka v domacnosti

2.     Zariaďte ježkovi príbytok

Ježko potrebuje mať dosť priestoru a možností na objavovanie. Pokiaľ ho totiž zavriete do veľmi malého priestoru, môže z toho až ochorieť. Podľa niektorých chovateľov bude ježkovi lepšie v teráriu. Ak chcete predsa len ježka ubytovať v klietke, je dôležité, aby medzery medzi jednotlivými mriežkami boli tak malé, že sa cez ne neprepchá. Klietka by mala mať plastové dno, nakoľko ježkovia majú citlivé nôžky, ktoré sa ľahko porania.

Terárium alebo klietka by mali mať rozmer aspoň 150 x 60 x 60 cm, pričom platí, že čím väčšie, tým lepšie. Nezabudnite mu terárko zariadiť tak, aby sa ježko cítil čo najlepšie. Zaobstarajte mu:

podstielka do klietky

Podstielku

domcek pre zvieratko

Domček

miska na jedlo

Misky na jedlo a vodu

hracky pre zvieratka

Hračky a skrýše

Podstielka pre ježka

Hneď ako prvé musíme upozorniť, že pre ježkov nie je vhodné používať ako podstielku seno. Majú totiž veľmi jemné nožičky a ostré seno by ich mohlo poraniť, prípadne by sa ježko do neho mohol zamotať. Použiť môžete jemný piesok, alebo typy steliva pre drobné zvieratká.

Ježkovia sú, čo sa hygieny týka, trošku rebeli. Je možné ich naučiť používať jedno miesto v klietke na vykonávanie potreby, avšak nie u každého jedinca sa vám to musí podariť. Je preto veľmi pravdepodobné, že budete podstielku musieť meniť častejšie na viacerých miestach.

aky domcek pre jezka bielobrucheho

Domček

Každý ježko musí mať svoj domček. Počas dňa sa totiž potrebuje nerušene vyspať, aby mal večer dosť energie na šantenie. Aj gravidné samičky sa radi schovávajú pred zrakom pozorovateľov. Okrem toho si tiež zvyknú domček vystieľať a vytvárať tak hniezdo pre mladé. Zaobstarať im môžete plastový či drevený domček, no pokojne im postačí aj stará čiapka.

Misky na jedlo aj vodu

Ježkovia nemajú veľmi v láske napájačky s kovovými tyčkami, môžu si na nich totiž poškodiť zúbky. Najlepšou možnosťou je zaobstarať ježkovi jednu misku na jedlo a druhú na vodu. Skúste napríklad z potrieb na kŕmenie vybrať keramické misky s okrajmi ohnutými do vnútornej strany.

Hračky a skrýše

Ježkovia síce celý deň prespia, ale s príchodom súmraku sa budia plní energie a chuti šantiť. Potrebujú preto rôzne hračky, kolotoče pre hlodavce a skrýše. Dajte však pozor, nočné šantenie ježka nemusí vyhovovať tým, ktorí majú ľahký spánok.

3.     Zaobstarajte mu vhodnú potravu

Hoci sú ježkovia čoraz obľúbenejšími domácimi miláčikmi, len v máloktorom obchode nájdete krmivo určené vyslovene pre nich. Pokiaľ na také krmivo narazíte, dajte pozor, aby bolo určené pre ježka bielobruchého (afrického), nie nášho európskeho. Oba druhy majú totiž iné požiadavky na stravu. V prípade, že sa k tomuto krmivu nedostanete, nestrachujte sa. Váš ježko od hlavu neumrie. Kŕmiť ho môžete:

  • Hmyzom – ježkovia sa vo voľnej prírode živia hmyzom, preto je jeho podávanie vhodné aj pre doma chovaných ježkov. Dobrou voľbou sú napríklad múčne červy, larvy hmyzu, cvrčky a dážďovky.
  • Krmivom pre mačky – áno, čítate správne. Ježka môžete kŕmiť aj suchým a mokrým mačacím krmivom. Malo by však ísť o kvalitnú potravu s vyváženým zložením (ideálne nepodávať krmivo s rybacou príchuťou). Pozor dajte tiež na to, že toto krmivo nemá tvoriť hlavnú časť stravy ježka.
  • Vareným chudým kuracím alebo hovädzím mäsom a vajcami.
  • Niektorí ježkovia majú radi v malom množstve aj ovocie a zeleninu.

Ježko potrebuje mať neustály prístup k čistej vode, pričom je potrebné vodu v miske meniť každý deň za čerstvú. Pri podávaní granuliek sa odporúča rozmočiť ich trošku vo vode, nakoľko ježkovia majú veľmi krehké zúbky a mohli by si ich tvrdou stravou poškodiť.

cim krmit jezka

Čím ježka afrického nekŕmiť?

V žiadnom prípade ježkom nepodávajte korenisté jedlá ani zvyšky z taniera. Pozor tiež na čokoládu, avokádo, hrozno, hrozienka, orechy, citrusy, cibuľu, cesnak, korenie a mliečne výrobky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *