Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Ako správne kŕmiť šteniatka? Poradíme vám vhodnú stravu a intenzitu kŕmenia

Ako spravne krmit steniatka_Aka je vhodna strava a intenzita krmenia

Výber krmiva a dostatočná výživa vášho šteňaťa, ovplyvnia jeho rast, vývoj a správanie. Správna výživa a kvalitné krmivo pomáhajú pripraviť šteňa na dlhý a zdravý život. Ako často, a akým množstvom by ste mali kŕmiť malé šteniatko sa dozviete v našom článku.

Typy jedla pre šteniatka

Pri type jedla môžete vyberať zo suchého krmiva, kde patria granule, alebo z krmiva mokrého, ktoré tiež môžete poznať ako konzervy či kapsičky. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi krmiva je obsah vody. Suché krmivo má obsah vlhkosti len 3 – 12 %. Mokré krmivá majú obsah až 60 – 84 %. Nie je dané, ktorý typ krmiva je najlepší. Dôležité je, čo krmivá obsahujú, nie ich typ. Vyberať by ste mali krmivá s označením „kompletné“. Kompletné krmivá pre šteňatá by mali obsahovať množstvo vitamínov, minerálov, bielkovín, tukov, vlákniny a sacharidy. Vždy si skontrolujte obsah týchto látok na zadnej etikete krmiva, a presvedčte sa tak, že šteniatku v potrave nebudú chýbať žiadne látky.

Suché krmivá – granule

Granule bývajú vo všeobecnosti lacnejšie a nepotrebujú chlad na svoje uskladnenie. Suché krmivá sa rozdeľujú podľa svojho obsahu na doplnkové alebo kompletné. Kompletné krmivo vášmu maznáčikovi poskytne všetky živiny, ktoré bude potrebovať. Granule by mali zabezpečiť energiu na rast a vývin šteňaťa. Taktiež je dôležité vybrať správnu veľkosť granuliek, aby malý psík nemal problém potravu rozhrýzť. Medzi doplnkové suché krmivo sa radia rôzne pamlsky a maškrty pre psov. Tento typ krmiva mu môžete ponúknuť ako doplnok k potrave kompletnej.

ako krmit stenata

Kompletné krmivo pre šteniatka od značky Ontario slúži ako kvalitný zdroj živočíšnych bielkovín, ktoré sú pre psa nenahraditeľné. Vďaka týmto živinám sa správne vyvíja pohybový aparát psa. Značka patrí medzi prémiovú radu krmív pre psov. Vývoj granúl je vykonávaný v spolupráci s veterinármi a odborníkmi na výživu.

Mokré krmivá – taštičky, konzervy, vaničky

Mokré krmivá sú dobrým spôsobom, ako zvýšiť príjem vody pre psíka. Konzervy majú vysoký obsah vody, a preto majú menšiu energetickú hodnotu a menej kalórií. Mokré krmivo môžete v porovnaní s krmivom suchým podávať vo väčšom množstve. Ideálna potrava pre šteniatka, ktoré sú stále hladné.

Aké množstvo krmiva podávať šteniatku?

Každý majiteľ chce, aby z jeho šteniatka vyrástol silný a zdravý pes. Jeden z problémov psíčkarov je prekrmovanie. Prekrmovanie zvierat vedie k obezite. Téme obezity u domácich zvierat sa venovalo niekoľko štúdií. Podľa prieskumu Asociácie prevencie obezity domácich zvierat sa zistilo, že takmer 60 % domácich psov a mačiek trpí nadváhou alebo obezitou.1 Táto štúdia z roku 2018 bola vykonaná v USA. Dávajte si teda pozor, aby ste nadváhu nespôsobili aj vášmu psíkovi.

Šteniatka rastú veľmi rýchlo, a preto treba ihneď po odstavení šteniatok, zvyčajne medzi 6. – 8. týždňom, začať s podávaním vyváženej stravy. Množstvo potravy závisí hlavne od toho, koľko bude pes v dospelosti vážiť. Väčšie plemeno preto vyžaduje viac podávaného krmiva.

Pre udržanie zdravej hmotnosti šteniatka môžete použiť nasledovné metódy

  1. Pokyny na etikete krmiva: či už ide o šteniatko veľkého plemena alebo malého, etikety krmív väčšinou obsahujú návod na kŕmenie podľa hmotnosti šteňaťa.
  2. Výpočet podávaného krmiva: veterinár vám môže pomôcť vypočítať dennú potrebu kalórií pre šteňa na základe individuálnej telesnej hmotnosti a veku. Treba pamätať na to, že šteniatko rastie a jeho energetické potreby rastú s ním. Je potrebné neustále upravovať dávku krmiva na základe telesnej kondície a hmotnosti.

TIP: Aby ste sa uistili, že rast šteniatka prebieha primeranou rýchlosťou, mali by ste ho vážiť raz za 1 až 2 týždne.

Ako často kŕmiť šteniatko?

Pri kŕmení šteniatka sa odporúča potravu rozdeliť na menšie porcie, ktoré budú psíkovi podávané častejšie. Nezaťažíme mu tak jeho malý žalúdok, a predídeme tým ťažkostiam pri trávení. Aké je teda množstvo potravy, ktoré by šteniatko malo denne prijať?

  • Šteniatko je práve odstavené: štyri jedlá denne
  • Malé plemená do 4 mesiacov alebo veľké plemená do 6 mesiacov: tri jedlá denne
  • Malé plemená, ktoré majú 4 – 10 mesiacov a veľké plemená v 6 – 12 mesiaci: dve jedlá za deň

Šteniatku môžete stravu doplniť aj o chutné maškrty a pamlsky

Maškrty a pamlsky môžete svojim psíkom začať dávať už od prvého tréningu. Je to skvelý spôsob, ako odmeniť psíka, za dobre vykonaný tréning. Pri podávaní tohto typu stravy je dôležité si uvedomiť, že chutné pamlsky pre psy obsahujú rôzne kalorické hodnoty. Maškrty a pamlsky by nemali tvoriť viac ako 10 % denného príjmu kalórií vášho šteňaťa. Toto pravidlo platí aj u dospelého psa.

krmenie steniatka

Kedy šteniatku začať dávať stravu určenú pre dospelých psov?

Príde čas, kedy z vášho roztomilého šteniatka vyrastie zdravý a silný pes. Budete teda musieť začať kŕmiť psa kompletným a vyváženým krmivom pre dospelé psy. Vo všeobecnosti platí, že krmivo pre dospelé psy môžete začať dávať vo veku od jedného do dvoch rokov. Skúste sa porozprávať s veterinárom, ktorý vám potvrdí správny čas na zmenu potravy, a dá vám pár ďalších typov pri kŕmení vášho dospelého psa.

Aj z vášho malého šteniatka vyrastie silný a zdravý pes.

Malému šteniatku určite zachutia krmivá od nás. Vyberajte zo širokej ponuky suchého a mokrého krmiva.

Zdroj 1: S. Pet Obesity Rates Plateau and Nutritional Confusion Grows.2019 [online] [cit.13.7.2022] Dostupné na: https://petobesityprevention.org/2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *