Psy, Starostlivosť o psa

BARF strava pre psy: Čo je to barfovanie a aké výhody môže priniesť vášmu štvornohému priateľovi?

zasay barf stravy pre psy

Čoraz častejšie sa majitelia psíkov stretávajú s názvami ako BARF, BARF strava či barfovanie. Možno patríte k tým, ktorí so psíkom na tento typ stravovania prešli, možno to ešte len zvažujete a tiež je možné, že vôbec netušíte, o aký typ stravy ide. Žiaden strach. My sme pre vás pripravili malý prehľad základných informácií o BARF strave pre psa. V čom BARF spočíva a ako psa kŕmiť? Čo potrebujete vedieť a ako sa na prechod na BARF pripraviť? Odpovede na tieto otázky a mnoho viac sa dozviete v našom článku.

Čo je to BARF strava?

Názov BARF je skratka pre „biologically appropriate raw food“, čo v preklade znamená „biologicky vhodná surová strava“. Predstavuje teda surovú stravu vychádzajúcu z toho, ako sa zviera stravuje vo voľnej prírode. Čo sa týka psíkov, BARF strava pre psa vznikla na základe prirodzeného stravovania vlka. Jednotlivé „chody“ vášho štvornohého priateľa by teda mali obsahovať časti zvierat, ktoré sú prirodzenou korisťou vlka.

Celý koncept BARF má svoj pôvod v 90. rokoch, keď Austrálčan I. Billinghurst napísal knihu „Give your dog a bone“, v ktorej sa venoval tematike stravovania psov. Zastával v nej stanovisko, že väčšina zdravotných problémov u psov sa začala až s používaním komerčného krmiva. Podľa neho boli totiž psíky kŕmené surovými mäsovými kosťami a hodnotnými zvyškami z kuchyne zdravšie. Touto knihou položil základ barfovaniu. V rámci barfovania sa psíkovi podávajú kŕmne dávky zložené z mäsa, vnútorností, kostí, zeleniny a ovocia.

co je to barf strava

Kŕmna dávka pri BARF strave sa skladá prevažne zo surového mäsa. To tvorí 50 až 65% stravy, čo psíkovi dodáva množstvo bielkovín pre zdravé svalstvo a dostatok energie. Zvyšok stravy tvorí ovocie, zelenina, vnútornosti a kosti, ktoré sa postarajú o vhodný prísun vitamínov a minerálov pre zdravý chrup i srsť.

Čo nesmie v BARF jedálničku vášho psa chýbať?

 • Mäso a ryby: hovädzie, kuracie, králičie, jahňacie, kozie, losos, tuniak, treska, sleď a podobne
 • Kosti: morčacie, kuracie, bravčové hovädzie a podobne - kosti by mali byť surové a obalené mäsom. Kosti aj s chrupavkami by sa mali dávať ako „zábavka“ popri riadnej strave, slúžia ako zdroj kolagénu.
 • Vnútornosti: pečeň, srdce, pľúca, žalúdky a podobne
 • Zelenia: mrkva, brokolica, kapusta, cuketa, paradajky
 • Ovocie: jablká, banány, hrušky a podobne
 • Iné: rastlinné oleje, varené vaječné žĺtky, semienka a oriešky, ryža, morské riasy, doplnky ako napríklad kĺbová výživa, spirulina a vitamíny

Výhody a nevýhody BARF stravy

BARF strava si nájde medzi psíčkami mnohých zástancov, ale aj mnohých odporcov. Podľa nás by každý, kto chce s BARF stravou pre svojho miláčika začať, mal poznať výhody a nevýhody tohto typu kŕmenia. Faktom totiž ostáva, že barfovanie nemusí každému vyhovovať – a tým nemyslíme len psíkov, ale aj ich majiteľov. Pozrime sa teda spolu na pre a proti BARF stravy.

Výhody BARF stravy pre psov:

 • Kŕmne dávky sú prispôsobené vždy potrebám jedinca – to znamená, že váš psík bude mať jedlá vyskladané na základe živín, ktoré potrebuje.
 • BARF strava neobsahuje konzervačné látky ani iné prímesi.
 • Poskytuje psíkovi vyvážený pomer všetkých živín, pomáha mu s prísunom energie a vitalitou.
 • Pri BARF strave je psík nútený viac žuť, vďaka čomu si lepšie čistí zuby i ďasná a má ich zdravšie.
 • BARF strava môže zlepšiť aj stav niektorých chronických ochorení psíka, ako sú napríklad ochorenia pohybového aparátu.
 • Barfovanie vplýva pozitívne na zdravie srsti, posilnenie imunity a zlepšenie trávenia.

Nevýhody barfovania:

 • Najväčšou nevýhodou barfovania je jednoznačne to, že všetko stojí a padá na správne vyrátanej kŕmnej dávke. Aby ste totiž pokryli všetky živiny, ktoré psík potrebuje, musíte presne vedieť, aké potraviny a v akom množstve mu podať.
 • Pre mnohých ľudí je nevýhodou aj časová náročnosť barfovania. Na jednej strane trvá nejaký čas, kým kŕmnu dávku vypočítate a na druhej musíte stravu pre psíka pravidelne pripravovať.
 • Problematické môže byť aj to, ak nemáte dostatok vhodného miesta na skladovanie mäsa pre psa.

Zásady BARF stravy pre psov

1.     Najdôležitejšie je vyvážené množstvo živín

Pri barfovaní je dôležité, aby bola strava vyvážená. Mala by obsahovať všetky potrebné živiny v dostatočnom množstve. Dajte pozor napríklad na to, aby jeden druh vitamínu, minerálu alebo inej živiny nebol obsiahnutý v priveľkom množstve.

 

Aké zložky nesmú v BARF potrave chýbať?

bielkoviny

Bielkoviny

tuky

Tuky

cukry

Sacharidy

vitaminy

Vitamíny

mineraly

Minerály

2.     Kvalita a nezávadnosť potravy

Sú ľudia, ktorí psíkom podávajú doslova hocičo. To však naozaj nerobte, a to predovšetkým čo sa mäsa týka. Najdôležitejšie je, aby bolo mäsko pre psíka čerstvé, správne skladované a bezpečné na konzumáciu. Vyberajte kvalitné mäso, spracované v súlade s hygienickými štandardmi a nechajte ho aspoň 48 hodín premraziť. Následné rozmrazovanie by malo prebiehať tak, aby sa mäso nestihlo začať kaziť. Môžete ho napríklad v dostatočnom predstihu vybrať z mrazničky a uložiť do chladničky.

Pokiaľ so psíkom niekam cestujete, nebudete mu zrejme brať mrazené mäso – v týchto prípadoch je možné surové mäso nahradiť sušeným. Odporúča sa tiež nepoužívať len jeden druh mäsa, ale mäso striedať.

3.     Konzultácia stravy s veterinárom

Keďže pointou BARF stravy je, aby bol psík zdravší a vitálnejší, je dôležité, aby veterinár priebežne kontroloval zdravotný stav zvieratka. Prekonzultujte s ním stravu, pomer a obsah živín a on vám v prípade potreby odporučí, ktoré živiny navýšiť, prípadne znížiť. To platí aj v prípade doplnkov stravy. Pokiaľ ste zvyknutý psíkovi podávať výživové doplnky, mali by byť preskúmané a skonzultované s veterinárom.

barf

4.     Pozor na potraviny, ktoré psíky konzumovať nesmú

Nie všetky druhy potravín sú pre psov bezpečné a sú dokonca aj také, ktoré by im mohli spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Pokiaľ teda plánujete naučiť vášho domáceho miláčika na barfovanie alebo ho chcete kŕmiť domácou stravou, mali by ste si dávať pozor na tieto potraviny:

 • čokoláda,
 • avokádo,
 • cibuľoviny,
 • strukoviny,
 • a tiež rôzne typy dochucovadiel, čiže koreniny a soľ.

Aké riziká môžu byť spojené s barfovaním?

Nesprávne zostavená kŕmna dávka

Asi najväčším rizikom pri barfovaní je nesprávne zostavená kŕmna dávka. Môžete psíkovi síce pripraviť rozmanitú stravu, no rozmanitá neznamená vždy vyvážená. V prvom rade je dôležité, aby kŕmne dávky obsiahli všetky potrebné zložky v správnom množstve. Pred prechodom na barfovanie by ste mali dať psíkovi urobiť vyšetrenia – na jednej strane, aby ste vedeli, aké zložky má strava obsahovať, na druhej strane, aby veterinár odhalil začínajúce ochorenia, a teda aj špeciálne požiadavky čo sa kŕmenia týka.

Hygiena a spracovanie surového mäsa

Pri práci so surovým mäsom je nevyhnutné dodržiavať hygienické zásady, vzniká totiž riziko infekcie baktériami, parazitmi a/alebo vírusmi. A to neplatí len pre nákazu psíka, niektoré parazity sa totiž môžu preniesť aj na človeka. Mäso by ste mali z tohto dôvodu zmraziť – aspoň na pár dní pri teplote -17 až -20°C. Zmrazenie by malo zabiť parazity v rôznych parazitárnych štádiách. Ak tento postup nedodržiavate, mali by ste každých 6 týždňov dať vyšetriť trus psíka na prítomnosť parazitov alebo mu podať antiparazitiká.

Upozornenie:

Psíkom nikdy nepodávajte surové bravčové mäso. Hrozí totiž prenos vírusu spôsobujúceho Aujezskyho choroby, o ktorej ste možno počuli ako o pseudobesnote.

Začínate s BARF stravou?

Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa dozviete, ako vypočítať kŕmnu dávku a čo všetko potrebujete pripraviť pred tým, ako psíkovi nasadíte BARF stravu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *