Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Býva váš pes vonku na dvore? Zistite, ako mu v zime prispôsobiť stravu, búdu aj starostlivosť, aby mu nič nechýbalo

starostlivost o psa v zime

Jeseň a zima sú zaiste čarovným obdobím, no pre mnohých chovateľov prinášajú množstvo povinností. Nízke teploty, mráz, sneh či dážď predstavujú zmenu v starostlivosti o domácich miláčikov, najmä tých žijúcich vonku. Ako toto zimné obdobie prekonať a zabezpečiť, aby váš psík ostal celú zimu zdravý a v pohode? Zmena stravy, zateplenie búdy či starostlivosť o labky – to všetko je potrebné prispôsobiť, aby bol chlpáč spokojný aj v chladnom počasí. Pozrite sa spolu s nami na kľúčové body v zimnej starostlivosti o psov žijúcich vonku.

Krmivo: Ako na zimu zmeniť stravu psa?

V zime môžete psovi o trošku zvýšiť kŕmnu dávku, prípadne jeho krmivo obohatiť o rôzne výživné dobroty. Dôvodom je vyššia spotreba energie. Psy totiž v zime vydajú viac energie než v lete, a to predovšetkým na udržanie správnej teploty ich tela. Tuk, ktorý psík na zimu naberie, bude jeho zásobárňou energie a pomôže mu ostať v teple.

Samozrejme, nemali by ste ho prekrmovať, no s kľudom mu môžete dopriať trošku viac ako inokedy. Ideálne budú dobroty s obsahom živočíšnych tukov alebo bielkovín. Vhodné sú granule s vysokým obsahom mäsa, špeciálne pamlsky alebo obohatenie krmiva o lososový olej.

V zime môžete granule zaliať teplým poctivým vývarom (pozor nie horúcim!), ktorý psa zahreje a dodá do jeho stravy množstvo prospešných látok. Niektorí chovatelia zase zvyknú stravu obohatiť o ohriatu mäsovú konzervu.

Okrem bohatej stravy by ste mali dbať na to, aby mal pes vždy prístup k čerstvej vode. V zime môže voda v miske zamŕzať, preto hrozí zvýšené riziko dehydratácie. Vodu niekoľkokrát do dňa kontrolujte a vymieňajte za čerstvú. Stať sa totiž môže aj to, že psík sa bude chcieť napiť z misky, no jazyk sa mu prilepí k zamrznutej vode.

Doplnky stravy: Čím v zime podporíte imunitu a obranyschopnosť vášho psíka?

V chladnom počasí je pes náchylnejší na vznik prechladnutia a rôznych chorôb. Keďže spaľuje viac energie, rýchlejšie „míňa“ aj vitamíny, minerály a iné potrebné látky. Práve v zime je preto ideálny čas podporiť zdravie psa výživovými doplnkami. Naservírovať psíkovi môžete napríklad tieto doplnky:

  • Kĺbová výživa: je nevyhnutná pre zdravé kosti, kĺby a chrupavky psa. Odporúča sa podávať prakticky každému psovi, no predovšetkým väčším plemenám a starším jedincom, ktoré sú náchylnejšie na rozvoj problémov s kĺbmi.
  • Lososový olej: zlepšuje zdravie aj vzhľad srsti a kože. Je skvelým zdrojom zdravého tuku, posilňuje imunitu, pôsobí protizápalovo a podporuje pevnosť kostí a kĺbov psa. Podobný efekt môže mať aj olej z treščej pečene.
  • Pivovarské kvasnice a probiotiká: prospievajú imunite, zlepšujú črevnú mikroflóru a podporujú trávenie. Okrem toho, pivovarské kvasnice pomáhajú pri liečbe drobných raniek a podporujú kvalitu aj vzhľad srsti.
  • Komplexné doplnky: podobne ako pre ľudí, aj pre psov už dnes zoženiete niečo ako multivitamíny. Obsahujú viacero zložiek podporujúcich imunitný systém psa, jeho obranyschopnosť, zdravé kĺby, krásnu srsť a podobne. Samostatne potom nájdete napríklad doplnky pre starých psíkov či gravidné fenky.

Starostlivosť o labky v zime: Aké prípravky používať?

V zime psie labky trpia. Prichádzajú do kontaktu s chemikáliami a drsnými čiastočkami, ako sú napríklad posypové soli, škvára, ostrý štrk, guľôčky zľadovatelého snehu a podobne. Kým chemikálie môžu spôsobiť citlivosť labiek, drobné čiastočky sa môžu dostať medzi vankúšiky a poraniť psíka. V zime teda psím labkám „hrozí“ suchá koža, zápaly, pľuzgiere či drobné ranky. Psíka to môže bolieť, štípať a spôsobovať mu nepohodu pri každom kroku.

V zime preto nezanedbávajte starostlivosť o labky a venujte im zvýšenú pozornosť. Aby ste minimalizovali riziko vzniku drobných raniek, udržujte srsť medzi vankúšikmi krátku. Srsť by nemala cez vankúšiky „prečnievať“ a dotýkať sa zeme, inak sa na nej budú zachytávať rôzne čiastočky. Skontrolujte tiež dĺžku pazúrov. Po návrate z prechádzky psíkovi labky riadne umyte alebo prejdite vlhkou handričkou a odstráňte všetky kamienky, soľ a iné nečistoty. Nakoniec ich ošetrite balzamom na labky. Ten môžete používať aj preventívne proti vysušeniu a podráždeniu kože.

Ak si myslíte, že na zimu môžete obmedziť návštevy u veterinára, ste na omyle. Pravidelné prehliadky by mal psík absolvovať aj počas zimy. Parazity a iné nástrahy na neho totiž číhajú po celý rok. Veterinár sa uistí, či psík nepotrebuje znovu odčerviť, prezrie mu srsť a overí si, či nie je nachladnutý a nič mu v strave nechýba. Obzvlášť na vonku chované psy je potrebné dávať pozor aj počas zimy.

Teplo: Ako čo najefektívnejšie zatepliť psiu búdu?

Kým v lete zvyknú psy spávať aj na tráve, ktorá ich odspodu príjemne chladí, v zime je vhodné pripraviť vášmu psíkovi teplé útočisko. Možností máte viac. Prvou je púšťať psíka na mrazivú noc dovnútra – tu však hrozí riziko choroby, najmä ak ho skoro ráno z teplého domu opäť pustíte na mrazivý dvor.

Druhá možnosť je pripraviť mu peliešok v technickej miestnosti, garáži, špajze či na inom mieste, ktoré je síce uzatvorené a zastrešené, no nie je tam tak teplo, ako u vás v dome. Poslednou možnosťou je dobre umiestniť a zatepliť mu búdu.

Podľa nás najlepšie, a mnohými chovateľmi rokmi overené, riešenie pre psa na zimu je dobre zateplená drevená búda. Kým teploty neklesajú hlboko pod nulu, dokáže v nej psík v teplúčku a bezpečí prežiť v podstate celú zimu. Ako by mala vyzerať ideálna psia búda na zimu?

  • Búda by mala mať otvor len z jednej strany, aby do nej nefúkal studený vietor.
  • Vstup do búdy by mal byť orientovaný na záveternú stranu. Nesmie do nej priamo svietiť svetlo (napríklad z pouličnej lampy alebo osvetlenia na dome), aby psa v noci nerušilo.
  • Vstup do búdy by nemal byť príliš veľký, no akurát prispôsobený vášmu psíkovi. Čím menší otvor bude, tým menej do nej bude prefukovať. Samozrejme, psík sa cezeň musí vedieť bez problémov dostať dnu aj von.
  • Veľkosť búdy by mala byť prispôsobená vášmu psíkovi. Možno mu chcete poskytnúť dostatok priestoru, no čím väčšia búda bude, tým ťažšie si ju psík vyhreje. Mal by si v nej vedieť pohodlne ľahnúť, no nemusíte mu v nej pripraviť „letisko“.
  • Kľúčové je aj umiestnenie. Búda by mala byť na pokojnom mieste – teda nie pri bráne ani pri ceste. Rovnako ju neumiestňujte do blízkosti odpadkových košov alebo nebezpečných predmetov.
  • Na zimu by búda mala byť zateplená. Ideálny materiál na zateplenie psej búdy je polystyrén. Ak sa chystáte zatepliť zvnútra, na polystyrén by mala ísť ešte drevená doska. Zateplite podlahu a všetky strany búdy okrem vstupnej.
  • Vnútro búdy vysteľte senom alebo drevitou vlnou. Pravidelne výstelku meňte. V žiadnom prípade na vystielanie nepoužívajte deky alebo staré oblečenie. Textil rýchlo navlhne a mohol by psíka chladiť.

Zatepľovanie búdy zvládne každý

Čo dať psovi v zime do búdy? Ako ju najlepšie zatepliť? Kedy bude psíkovi najteplejšie? Všetky odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.

Osvetlenie: Prečo by ste v zime mali prispôsobiť svetlá na dvore?

Posledným bodom, ale nemenej dôležitým, je psychická pohoda psíka. Skorá tma mu nemusí robiť dobre. Slnko rýchlo zapadne, na dvore sa nesvieti, vy trávite čas vo vnútri a psík ostáva vonku sám. To všetko v ňom môže vyvolať osamelosť, ktorá sa zväčša premieta v ničení vecí a dožadovaní sa pozornosti.

Ako tomu predísť? No predsa tak, že sa mu budete venovať aj po zotmení – samozrejme nie v strede noci, no aj po piatej či šiestej hodine poobede, kedy je v zime už tma ako v noci. Okrem toho môžete na dvore prispôsobiť osvetlenie, aby psík nemal úplnú tmu. Podvečer mu nechajte zasvietené a svetlo zhasnite až večer. Využiť môžete aj moderné žiarovky, ktoré nastavíte na časovač, prípadne na funkciu postupného stlmovania svetla.

Potešte vášho psíka aj v zime

Venujte mu svoj čas, vezmite ho na prechádzku a nakoniec ho odmeňte niečím dobrým. Na to posledné pre vás máme riešenie. Vyberte si u nás z desiatok chutných mäsových pamlskov, z ktorých vášmu chlpáčovi ihneď potečú slinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *