Psy, Zdravie psa

Prečo psovi do stravy pridávať pivovarské kvasnice a ako obohatia jeho jedálniček?

pivovarske kvasnice pre psov

Výživové doplnky pre psov už nie sú žiadnou novinkou. Veď kto by nechcel podporiť zdravie svojho štvornohého miláčika? Medzi obľúbené výživové doplnky už roky patria aj pivovarské kvasnice, ktoré však popularitou trochu zaostávajú za inými, známejšími doplnkami. Pivovarské kvasnice ale majú takú širokú škálu využitia a možných účinkov, že sme sa rozhodli popísať vám ich bližšie. Aké benefity pre zdravie a pohodu vášho psíka môžu mať? Prezradíme vám, čo tieto kvasnice obsahujú a uvedieme 5 dôvodov, prečo ich pridať do jedálnička aj vášho miláčika.

Čo sú to pivovarské kvasnice?

Možno sa pýtate: Prečo by niekto svojmu miláčikovi chcel len tak dávať kvasnice? Veď kvasnice sú predsa droždie. Neuškodí mu to? Odpoveď znie: Nie, neuškodí. Ide totiž o špeciálne kvasnice – pivovarské. Sú to v podstate jednobunkové huby Saccharomyces cerevisiae, ktoré pôvodne vznikali ako vedľajší produkt pri výrobe piva, dnes sa pestujú aj samostatne v špeciálnych roztokoch.

Obsahujú už neaktívne kvasinky, čo znamená, že po ich požití či použití nezačnú ďalej kvasiť a rozmnožovať sa. Keby ste si z nich chceli pripraviť napríklad chlieb, cesto by vám nevykyslo. Naopak, sú veľmi bohaté na prospešné látky.

Pivovarské kvasnice sú obľúbenými doplnkami pre psov, no napríklad aj pre kone či dokonca ľudí. Áno, čítate správne, aj množstvo ľudí už začalo do svojej stravy pridávať pivovarské kvasnice vďaka ich obsahu cenných výživných látok. Pre ich vysokú nutričnú hodnotu, predovšetkým vysoký obsah bielkovín, sa odporúčajú najmä športovcom, vegetariánom a vegánom.

Čo obsahujú pivovarské kvasnice?

  • Všetky vitamíny zo skupiny B, napríklad B1 tiamín, B2 riboflavín, B3 niacín, kyselinu listovú, B12.
  • Minerály a stopové prvky ako železo, vápnik, horčík, selén a podobne.
  • Esenciálne aminokyseliny.
  • Probiotiká a prebiotiká.
preco davat psovi pivovarske kvasnice

Prečo dávať pivovarské kvasnice aj vášmu psíkovi?

Pokiaľ ste už niekde čítali to, prečo sú pivovarské kvasnice dobré pre človeka, určite si pamätáte viacero ich možných prospešných účinkov. Patrí sem podpora trávenia a zdravie čriev, podpora imunity či krásne vlasy. Veľmi podobný efekt môžu mať kvasnice na psíkov. Vďaka ich skvelému zloženiu môžu pomôcť pri množstve problémov a my si teraz ukážeme pri akých.

1 icon

Pivovarské kvasnice na posilnenie imunity psíka

Prvým a azda tým najrozhodujúcejším faktorom pre podávanie kvasníc psíkovi je fakt, že prospievajú jeho imunite. Vďaka komplexu zložiek, ako B komplex, minerály, aminokyseliny a ďalšie, môžu pivovarské kvasnice podporiť obranyschopnosť psieho organizmu a lepšie ho chrániť pred rôznymi chorobami, infekciami či mikróbmi.

2 icon

Pivovarské kvasnice pre lepšie trávenie psa

Probiotiká a prebiotiká potrebuje mať v strave aj váš štvornohý miláčik. Tieto zložky podporujú tvorbu prospešných baktérií v črevách, a tým zlepšujú črevnú mikroflóru a vedú k lepšiemu tráveniu. Bojujú proti plynatosti, hnačkám i zápcham.

3 icon

Pivovarské kvasnice pre zdravú psiu kožu a krásnu srsť

Pivovarské kvasnice obsahujú aj množstvo látok, ktoré pôsobia na zdravú kožu a peknú srsť – napríklad zinok, biotín (B7) či kyselinu pantoténovú (B5). Sú prospešné pri hojení drobných raniek na koži, liečbe zápalov i zabraňovaní alergickým reakciám. Podporujú prirodzenú hydratáciu kože a zároveň rast pevnej a krásne lesklej srsti.

4 icon

Pivovarské kvasnice pre lepšiu chuť do jedla u psa

Aj keď so slabým psím apetítom sa stretáva minorita psíčkarov, predsa len sú medzi nami aj tvrdohlavejší chlpáči. Stať sa to môže po chorobe, prípadne pri zmene krmiva. Pokiaľ váš pes odmieta krmivo a ohŕňa nad ním ňufákom, pivovarské kvasnice mu ho môžu zatraktívniť. Jednak zvyšujú výživovú hodnotu jedla a rovnako zlepšujú jeho chuť.

Pivovarské kvasnice majú takú, ako keby syrovú chuť, čo majú psy naozaj radi. Stačí krmivo posypať troškou kvasníc a na psy to pôsobí podobne, ako keby ste ľuďom fádne cestoviny posypali parmezánom – jednoducho sa do nich pustia.

5 icon

Pivovarské kvasnice na regeneráciu po tréningu

Sušené pivovarské kvasnice sú okrem iného skvelým zdrojom energie. Ako sme už spomenuli, majú vysokú nutričnú hodnotu s bohatým obsahom bielkovín. Psíkovi dodajú energiu, výživu a navyše pôsobia na lepšiu regeneráciu. Hodia sa tak psom – športovcom, psom v záťaži i prirodzene aktívnym jedincom.

Chcete vyskúšať pivovarské kvasnice aj pre vášho miláčika?

V ponuke máme momentálne 2 typy balení kvasníc. Na začiatok môžete skúsiť menšie, no ak vášmu psíkovi zachutia, prípadne máte doma veľké plemeno alebo dokonca viac chlpáčov, máme pre vás pripravené veľké 2kg balenie. Kvasnice môžete pridať do bežného krmiva. Keďže ide o sypkú surovinu, v podstate prášok, stačí ich nasypať na granule či konzervu.

Dávkovanie by malo zodpovedať približne 1 čajovej lyžičke na 10 kg hmotnosti psíka denne. Inak sa dávkovanie nelíši ani plemenom, vekom alebo graviditou – jednoducho každému psíkovi rovnako podľa váhy. Ak by ste mali nejaké pochybnosti, poraďte sa so svojím zverolekárom. Vo všeobecnosti sú však pivovarské kvasnice považované za skvelý doplnok psej stravy a sú vhodné pre dospelé psíky, seniorov, šteniatka aj gravidné či kojace sučky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *