Psy, Starostlivosť o hlodavcov

Ako odstrániť zápach zo psa?

ako odstranit zapach zo psa

Aj keď svojich štvornohých miláčikov milujeme, niekedy dokážu naozaj nepríjemne prekvapiť naše citlivé nosy. Nebudeme si klamať, psy občas dosť zapáchajú. Či už je to ich srsť, papuľka alebo labky, dá sa s tým vysporiadať jednoduchou a pravidelnou starostlivosťou. V nasledovných riadkoch vám preto poradíme:

  • Ako odstrániť zápach zo srsti vášho psíka?
  • Čo môže byť príčinou zápachu zo psa, ak kúpanie nepomáha?
  • Ako odstrániť zápach po psovi z bytu?
  • Ako sa pravidelne starať o srsť psíka, aby nesmrdel?

Ako odstrániť zápach zo srsti vášho psíka?

Najjednoduchším spôsobom, ako zo psíka odstrániť poriadny zápach, je samozrejme dobrý kúpeľ. Pod dobrým kúpeľom pritom máme na mysli „sprchu“ s použitím čistej vody a šampónu pre psov. Rieka či jazero, kam sa váš psík rád chodí vykúpať, niekedy na odstránenie zápachu stačiť nemusia, keďže na srsti a koži môžu zanechať množstvo nečistôt aj zápachu.

Pre takéto kúpanie budete potrebovať dobrý šampón určený pre psov. Určite na kúpanie psa nikdy nepoužívajte mydlo či šampón určený pre ľudí, na psiu kožu ani srsť vhodné nie sú. Ako správne postupovať pri kúpaní psa?

  1. Pred kúpaním psa poriadne vyčešte. Počas celého procesu by ste sa mu mali prihovárať, prípadne si pripraviť pár pamlskov, aby pokojne vydržal.
  2. Ak budete psa kúpať doma vo vani, myslite na to, že po osprchovaní sa bude výdatne otriasať. Odstráňte z kúpeľne všetko, čo by mohol zamočiť.
  3. Pokiaľ naopak budete psíka kúpať vonku, vonkajšia teplota by mala byť dostatočne prijateľná, aby po kúpeli neprechladol.
  4. Pripravte si všetko potrebné: šampón, kefu či hrebeň, viac starších uterákov a plastový pohárik na polievanie psíka, pokiaľ ho nechcete sprchovať priamo hadicou (vhodné pri menších plemenách).
  5. Najprv psovi poriadne namočte srsť. Vyhnite sa tomu, aby ste mu pri kúpaní namočili hlavu a voda mu zašla do očí alebo uší. Vtedy môže byť pes nepokojný a vzpierať sa.
  6. Na mokrú srsť naneste šampón. Psíka výdatne „našampónujte“ a jemne mu premasírujte krk, hruď, chrbát, brucho, labky aj chvost.
  7. Následne psíka jemne opláchnite. Myslite na to, že z hlavice by nemal striekať ostrý prúd vody. Pre psa by to mohlo byť nie len nepríjemné, ale tiež bolestivé.
  8. Srsť jemne vyžmýkajte a vyutierajte uterákom.
  9. Pokiaľ je vonku teplo, vyschnúť môže na prechádzke. Ak kúpete v chladnom počasí, odporúča sa psíka dosušiť fénom. Dajte si pozor na teplotu vzduchu z fénu.

Možno sa pýtate: Ako často psíka kúpať? Odpoveď nie je jednoznačná, v zásade však platí: Tak často ako treba, tak málo, ako sa dá. Kúpanie totiž môže dráždiť kožu a vysušovať ju. Pokiaľ nečistoty dokážete vyčesať, nie je potrebné psíka kúpať. Ak naopak pes veľmi smrdí, prípadne sa vyváľal vo výkaloch, s kúpaním neotáľajte.

špinavý pes

Ktorý šampón psíkovi vybrať?

Na trhu existuje množstvo psích šampónov. Ako si medzi nimi vybrať? Jediná naša rada znie: Vyberte šampón, ktorý je určený pre srsť vášho miláčika. Často sú totiž iné šampóny určené pre biele a čierne psy, iné pre dlhosrsté a krátkosrsté, iné pre psov s podráždenou pokožkou, šteniatka a podobne. Prinášame vám výber niektorých z nich.

Kúpanie nepomáha? Príčina zápachu psa môže byť vážnejšia

Kúpanie zväčša odstráni každý „bežný“ zápach zo srsti, napríklad keď sa pes okúpe v špinavom potoku alebo vyváľa v exkrementoch iných zvierat. Ak však na odstránenie zápachu z vášho psíka nepomôže ani poriadny kúpeľ, príčina môže byť vážnejšia. Tie najčastejšie príčiny zápachu sú:

  • Ušná infekcia. Pokiaľ má psík zanesené uši, okrem viditeľného znečistenia ich budete aj cítiť.
  • Zápach z papule. Tento typ zápachu určite rýchlo rozpoznáte. Dôvodom môže byť zubný kameň, zlé žrádlo, ale tiež vážnejšie problémy, ako napríklad cukrovka, zlé trávenie alebo zlyhanie obličiek.
  • Kožné vrásky. Psom s kožným vráskami a záhybmi, ako sú napríklad mastif, francúzsky buldoček či mopslík, sa v záhyboch hromadia baktérie. Ak ich nebudete pravidelne umývať a čistiť, budú živnou pôdou pre vznik infekcií, podráždenia a zápachu.
  • Análne žľazy. Aj zapálené análne žliazky sa môžu ohlásiť nepríjemným zápachom.

Všetky vyššie spomenuté problémy by ste mali začať riešiť čím skôr. Rozvinúť sa totiž môžu do vážnejších zdravotných problémov, pri ktorých bude zápach ten najmenší „problém“.

Ako odstrániť zápach z papule psíka?

Pomôžu pamlsky, výživové doplnky alebo dokonca umývanie zubov? Zistite, ako odstránite zápach z papule vášho psíka a predídete tak nielen zápachu, ale aj zápalom.

Ako odstrániť zápach po psovi z bytu?

Iným problémom so zápachom psa môže byť aj to, že sa nepríjemnej arómy nebudete vedieť zbaviť z bytu. Samotní majitelia psíkov túto arómu u seba doma častokrát ani necítia, no ak strážite psa niekoho iného, chcete vyčistiť vnútornú klietku, prípadne váš miláčik prišiel domov extrémne „voňavý“, možno sa tento problém vyskytne aj u vás. Kľúčom je precízne a pravidelné upratovanie, inak sa zápachu nezbavíte. Ako postupovať pri odstraňovaní smradu po psíkovi z bytu?

  • Často vetrajte, aby sa v byte menil vzduch.
  • Pravidelne vysávajte chlpy, a to aj z čalúnených kúskov nábytku. Rovnako vytierajte podlahu a všetky plochy, kde sa psík mohol obtrieť.
  • Z času na čas vyperte všetky deky, obliečky či koberčeky. Čalúnenému nábytku, ako sú sedačky či kreslá, pomôže vytepovanie.
  • Zaobstarajte si špeciálne čistiace prostriedky na prírodnej báze, ktorými vyčistíte klietku či hračky. Pamätajte, že na predmetoch, ktoré pes rád hryzie a oblizuje, by nemali ostať žiadne stopy chemikálií. Mohli by psíkovi spôsobiť zažívacie ťažkosti.
  • Starajte sa o srsť vášho miláčika. Len pravidelným vyčesávaním dostanete zo srsti všetky nečistoty, ktoré môžu spôsobovať nepríjemný zápach. Vyčesávanie okrem toho prekrvuje a jemne psíka masíruje.

Ktoré pomôcky použiť na vyčesávanie psa? Vyberte si podľa dĺžky a kvality srsti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *