Starostlivosť o mačku, Starostlivosť o psa

Lososový olej na srsť pre psy i mačky – prečo by nemal chýbať v menu vášho miláčika?

lososovy olej na srst

Na to, aby sme boli zdraví, potrebujeme mať dostatok vitamínov, minerálov, omega 3-mastných kyselín a iných látok. Niektoré tieto látky si telo dokáže vytvárať samé. Napríklad taký vitamín D si organizmus vyrába vďaka slniečku. Iné dôležité živiny však musíme dopĺňať stravou. To isté platí o našich domácich miláčikoch. Či už je to pes alebo mačka, každý si želá, aby bolo jeho zvieratko zdravé.

Základom príjmu živín a vitamínov je samozrejme zdravá a vyvážená strava. V niektorých prípadoch však krmivo, aj keď kvalitné, samo o sebe nestačí a stravu psíka či mačky potrebujeme niečím „vylepšiť“. Presne z tohto dôvodu existujú doplnky stravy plné vitamínov, minerálov a iných prospešných látok. Medzi takéto doplnky rozhodne patrí lososový olej. Možno ste o ňom už počuli. Najčastejšie sa totiž spomína v spojitosti s krásnou a zdravou srsťou u psov i mačiek. Prečítajte si o lososovom oleji, jeho účinkoch a použití viac a zistite, prečo by ste ho mali zaradiť do jedálnička aj vášho psa či mačky.

Lososový olej pre psov a mačky – čo o ňom potrebujete vedieť?

Lososový olej je látka živočíšneho pôvodu získavaná z tuku lososa. Naozaj kvalitný lososový olej musí byť lisovaný za studena. Len tak si zachová všetky zdravé látky. Lososový olej je veľmi bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré si psí a ani mačací organizmus nedokáže vytvoriť sám. Okrem iného má tento olej skvelé účinky na srsť – neznamená to však, že ho zvieratku musíte vtierať do kože. Práve naopak, lososový olej je určený na vnútorné použitie. Po konzumácii oleja sa všetky zdraviu prospešné látky vstrebú do organizmu a telo ich využite presne tak, ako potrebuje. Najkvalitnejšie lososové oleje v chlade netuhnú.

lososovy olej pre psy

Účinky lososového na zdravie psov a mačiek

srst ikona

Zlepšuje zdravie srsti a pokožky

Zvyšuje hustotu a lesk srsti, zlepšuje prejavy kožných ochorení, zmierňuje problémy s lupinami alebo suchou kožou

vitaminy icon

Má nutrične bohaté zloženie

Obsahuje potrebné vitamíny A, E, D a tiež zinok, selén, proteíny a samozrejme omega-3 a omega-6

srdce icon

Podporuje obehovú sústavu a zdravé srdiečko

Omega-3 mastné kyseliny majú blahodárny účinok na srdiečko, znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení a zlepšujú zdravie ciev

klby icon

Pôsobí preventívne na zdravie kĺbov

Lososový olej má protizápalové účinky, takže pomáha aj pri stavoch spojených s bolesťou kĺbov, artrózou a inými ochoreniami kĺbov

kognitivne funkcie icon

Zlepšuje kognitívne funkcie a funkciu mozgu

Doplnok má pozitívne účinky na mozog, pamäť a dokonca aj psychické zdravie psa

steniatko icon

Podporuje rast a vývoj šteniatok

Vďaka pozitívnym účinkom na telo i myseľ pomáha lososový olej šteniatkam so zdravým vývinom, lepšou pamäťou a schopnosťou učiť sa, čo pomáha pri získavaní návykov a výcviku

imunita icon

Posilňuje imunitu

Lososový olej je bohatý na antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred oxidačným stresom a teda aj jeho negatívnymi následkami, ako sú infekcie, zápaly a podobne

granule icon

Podporuje chuť do jedla

Lososový olej podporuje u psíkov a mačiek chuť do jedla, nakoľko jedlo pre ne spraví senzoricky „sympatickejšie“ tým, že vylepší jeho vôňu i chuť

Ako a kedy lososový olej podávať?

Lososový olej môžete psíkovi alebo mačičke podávať nielen v prípade zdravotných ťažkostí, ale tiež preventívne. Tento olej je vhodný aj na dlhodobé užívanie, zhruba 3x do týždňa. Jednotlivé značky však môžu mať mierne rozdiely v dávkovaní. Preto by ste si mali vždy pozorne prečítať dávkovanie konkrétneho doplnku. V prípade, že pes alebo mačka olej predtým neužívali, odporúčame vám začať pozvoľna. Mnohé zvieratká reagujú na prudké zmeny v stravovaní tráviacimi ťažkosťami.

Lososový olej sa podáva veľmi jednoducho – nemusíte zápasiť s lyžičkami, odmerkami ani ničím podobným. Doplnok stačí nakvapkať na granule, trošku zamiešať a je hotovo.

Máte doma prieberčivého havkáča?

Nechce váš pes jesť granulky, ktoré mu dávate, prípadne prechádzate na nový druh granúl a on si ťažko zvyká? Vyskúšajte lososový olej. Psíkovia milujú vôňu a chuť lososového oleja, preto sa s veľmi veľkou pravdepodobnosťou do granuliek s olejom pustia, ako keby to bolo to najlepšie jedlo na svete.

Má užívanie lososového oleja riziká či nevýhody?

  • Vo väčšine prípadov znášajú mačky i psy lososový olej veľmi dobre. Ako sme už spomenuli, problém sa môže objaviť v prípade, že pes na olej v strave nie je zvyknutý a začnete mu ho „sprudka“ podávať.
  • Niektoré psy môžu mať po lososovom oleji problémy s rybacím zápachom z papuľky či dokonca z kože. Nejde o zdravotný problém, takže sa nemusíte báť. Pre niekoho to však môže byť nepríjemné.
  • So zaraďovaním lososového by ste mali začať postupne aj z toho dôvodu, že u niektorých zvierat sa môže vyvinúť alergická reakcia. Prejavuje sa väčšinou škriabaním, opuchom, ťažkosťami pri dýchaní a podobne. Pokiaľ sa u psíka alebo mačky takéto príznaky objavia, vyhľadajte veterinárnu pomoc. Alergie sú však zriedkavé, väčšina zvierat preukazuje pri užívaní lososového oleja zlepšenie zdravotného stavu.
  • V prípade, že psík skonzumuje väčšie množstvo lososového oleja, môže sa u neho objaviť hnačka. Väčšinou stačí znížiť dávkovanie, prípadne jeho frekvenciu a stolica sa upraví. Ak nie, je lepšie olej z jedálnička zvieraťa vyradiť.
Lososový olej ako súčasť krmiva

Mnohé kompletné krmivá, predovšetkým tie kvalitnejšie, sú obohatené o rôzne vitamíny, minerály, živiny a iné telu prospešné látky potrebné pre zdravie psa či mačky. Môže sa teda stať, že narazíte na také, ktoré obsahuje aj lososový olej. Ak psíka kŕmite takýmto krmivom, nie je väčšinou potrebné podávať lososový olej navyše ako doplnok k strave.

Pozrite si našu ponuku kvalitných krmív a doprajte vášmu psovi či mačke nielen chutné ale aj vyvážené a zdravé granulky, kapsičky, konzervy či pamlsky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *