Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Ako na krásnu srsť psa? Prečítajte si, čo všetko vplýva na kvalitu, zdravie a vzhľad srsti psa

ako na krasnu srst psa

Možno ste už počuli o tom, že zdravie psíka sa vo veľkej miere odráža na stave jeho srsti. Zdravý psík bude mať s veľkou pravdepodobnosťou krásnu, zdravú, lesklú a hustú srsť. U psíka, ktorého trápi nejaký zdravotný problém, nedostatok živín, prípadne nevhodná starostlivosť, bude srsť pôsobiť inak. Bude ako keby matná, redšia a nezdravo pôsobiaca. Viete, na čo by ste mali dávať pozor, ak chcete, aby mal váš psík krásnu a zdravú srsť? Zozbierali sme pre vás niekoľko rád a tipov na vhodnú starostlivosť o psiu srsť zvnútra i zvonka. Čítajte ďalej a zistite, ako na krásnu srsť psa.

Aké faktory vplývajú na stav srsti psa?

vyvazena strava psa

Vyvážená a zdravá strava

starostlivost o srst psa

Starostlivosť o srsť psa

zdravie psa

Zdravotný stav

Vyvážená a zdravá strava psa: Vyživujte psiu srsť zvnútra

Kvalitná strava je pre psíka kľúčová v mnohých smeroch. Prostredníctvom nej totiž prijíma všetky živiny potrebné na to, aby mohol jeho organizmus fungovať tak, ako má. Strava mu dodáva energiu, vitamíny, minerály a iné dôležité látky. Pokiaľ by ste vášmu štvornohému miláčikovi nedávali kvalitné krmivo, odrazilo by sa to skôr či neskôr nielen na jeho celkovom zdraví, ale aj na kvalite jeho srsti.

Ak má psík matnú a „mdlú“ srsť, je možné, že sa v jeho strave nachádza málo bielkovín, vitamínov či minerálov. Oblúkom by ste sa mali vyhýbať menej kvalitným krmivám s obsahom umelých farbív, dochucovadiel a solí. Kvalitné krmivo by malo obsahovať:

  • Kvalitné bielkoviny
  • Zdravé tuky
  • Sacharidy
  • Vitamíny
  • Minerály
  • Vlákninu
  • Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny

Zvyčajne, pokiaľ psík prijíma dostatok vyššie spomenutých látok v strave, nie je potrebné podávať mu doplnky stravy. Sú však prípady, kedy môže správne zvolený výživový doplnok psíkovi výrazne pomôcť.

Doplnky pre psa na srsť

Doplnky pre psov na srsť obsahujú kombináciu látok s pozitívnym účinkom na zdravie pokožky a kvalitu srsti. Medzi takéto látky patrí napríklad biotín, zinok, vitamíny skupiny B, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny či kolagén. Siahnuť môžete po doplnkoch v tabletovej alebo práškovej forme.

Skvelou alternatívou sú aj prírodné oleje. Tie dodávajú psíkovi množstvo potrebných látok, pretože sú veľmi výživné a bohaté na minerály, vitamíny, mastné kyseliny a iné živiny:

Lososový olej

Je vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín. Je vhodný pri problémoch ako suchá koža, svrbenie, alergie, problémy so srsťou, jej nevýrazné sfarbenie a podobne. Okrem toho zohráva úlohu aj pri liečbe ochorení obličiek, pečene či srdiečka, pri poruchách rastu, imunitného systému alebo artritíde. Olej sa pridáva denne do kŕmenia.

Konopný olej

Vyrába sa zo semien konopných rastlín. Má vysokú nutričnú hodnotu vďaka obsahu omega-6 a omega-3, vitamínov, minerálov, stopových prvkov a iných látok. Konopný olej je odporúčaný pri alergických reakciách, pomáha odstraňovať ekzémy a problémy srsti, zvyšuje vitalitu, posilňuje imunitu, stará sa o lesk a elasticitu srsti a stabilizuje látkovú výmenu.

Ľanový olej

Získava sa lisovaním ľanového semienka. Je skvelým zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na nervovú a kardiovaskulárnu sústavu, zdravú a lesklú srsť a tiež podporujú imunitu. Ľanový olej navyše prirodzene podporuje dobré trávenie, stimuluje imunitný systém, zmierňuje nervozitu, stres a zvyšuje koncentráciu zvieraťa.

Nepodceňujte správnu starostlivosť o srsť psa

Tak, ako existuje viacero typov vlasov u nás ľudí, stretávame sa s rôznymi typmi srsti u psíkov. Niektorí majú krátku srsť, iní zas dlhé rovné „vlasy“ či huňatú kučeravú srsť. Každý typ srsti si vyžaduje inú starostlivosť. Čím je srsť napríklad hustejšia a dlhšia, tým viac by ste sa mali povenovať jej vyčesávaniu. To totiž nielenže zbavuje srsť nečistôt, uzlíkov a prípadných „dredov“, ale pomáha tiež masírovať pokožku a zlepšovať jej prekrvenie. Pravidelné vyčesávanie vám navyše môže pomôcť odhaliť parazity, ranky alebo kožné ochorenia a čo najskôr ich riešiť.

starostlivost o srst psa

Viete, ako správne vyčesať vášho psa?

Prečítajte si rady i praktické informácie o vyčesávaní psej srsti a zistite, aké pomôcky potrebujete.

Okrem vyčesávanie je vhodné psíka raz za čas vykúpať a umyť mu srsť vhodným šampónom. Používajte však vždy len prípravky určené pre psíkov, ich pokožka má totiž iné vlastnosti a inú citlivosť, než tá ľudská. Pozor by ste mali dávať aj na to, aby ste psa nekúpali a nešampónovali až príliš často. Psia pokožka má svoje mechanizmy zabezpečujúce premastenie a ochranu. Príliš častým umývaním by sa tieto mechanizmy mohli narušiť a spôsobiť vysušovanie pokožky a zhoršenie kvality srsti.

Zdravotný stav – čo robiť, keď sa stav srsti zhoršuje aj pri správnej výžive a starostlivosti?

Niekedy dôjde k zhoršeniu kvality a zdravia srsti psa aj napriek tomu, že vy ako majiteľ robíte všetko správne. V takom prípade môže ísť o problém spojený s ochorením či zdravotným problémom. Veľmi často sú problémom napríklad parazity, a to nielen vonkajšie, ale aj vnútorné, ktoré psíka oberajú o potrebné živiny. Ak s vaším štvornohým priateľom nie je niečo v poriadku, neváhajte a obráťte sa na veterinára. Čím skôr sa problém podarí odhaliť, tým bude jeho liečba kratšia a ľahšia.

Kliešťová sezóna je v plnom prúde

Viete, ako psíkovi rýchlo, účinne a predovšetkým bezpečne vybrať kliešťa?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *