Starostlivosť o hlodavcov, Zdravie hlodavcov

Druhy morčiat, ktoré môžete chovať: Vyberiete si anglického elegána alebo perunáskeho rebela?

druhy morciat

Morčiatka patria k veľmi obľúbeným druhom domácich zvieratiek. Pravdepodobne by ste povedali, že musia byť favoritmi predovšetkým u detí, radosť robia však aj dospelákom. Sú to totiž nielen veľmi milé a zlaté hlodavce, ale je ich možné aj vychovať. Čo navyše poteší všetkých, ktorí sa radi v noci dobre vyspia – morčatá sú aktívne cez deň.

Tak, ako pri iných zvieratkách, aj pri morčatách odlišujeme viacero druhov. Tie sa vzhľadovo líšia predovšetkým dĺžkou a typom srsti. Aké druhy morčiat poznáme a aké sú medzi nimi rozdiely?

Čo by ste mali vedieť pred tým, ako si zaobstaráte morča?

  • Morčatká sa dožívajú priemerne 6 až 8 rokov.
  • Sú obľúbené u rodín s deťmi, ale tiež dospelých, ktorí si počas dňa nájdu čas na to, aby sa zvieratku povenovali.
  • Morčatá v noci spia a cez deň sú aktívne.
  • Dajú sa ľahko skrotiť, vychovať a keď ich namotivujete chutnou maškrtou, nechajú sa s radosťou aj pomaznať.
  • Morčiatka vedia komunikovať. Ak už ste niekedy morča mali, viete, že hovoríme o špecifickom pískaní. Pomocou tohto zvuku sa „rozprávajú“ so svojím morčacím kamarátom, ale aj s majiteľom. Dokážu sa naučiť rozpoznávať niektoré zvuky, napríklad otváranie chladničky, balíčka so senom alebo iným krmivom a šťastne vám zapískajú, keď ho začujú.
  • Je len malá šanca, že vás morča pohryzie. Ak sa morča cíti ohrozené, je pravdepodobnejšie, že zvolí útek pred „bojom“. Takže radšej utečie a skryje sa do bezpečia.
  • Existuje niekoľko druhov morčiat. Niektoré majú krátku srsť, iné dlhšiu a sú dokonca aj také, ktoré srsť nemajú vôbec. Vybrať si teda môžete napríklad anglického „elegána“ či peruánskeho „drsňáka“.

Aké druhy morčiat poznáme? Pozrime sa na ne bližšie

Morčiatka si najprv rozdelíme do 3 skupín, a to podľa typu srsti na:

kratkosrste morca

Krátkosrsté morčatá

dlhosrste morca

Dlhosrsté morčatá

bezsrste morca

Bezsrsté morčatá

Krátkosrsté morčatá

Anglické hladké morča

Anglické hladké morčatá sú charakteristické krátkou, hladkou a priliehavou srsťou. Srsť týchto hlodavcov nie je dlhšia ako 3 cm a nenájdete na nej žiadne rozety (víry) alebo iné „ozdoby“.

Rozety sú kresby na koži zvierat. Majú im pomáhať s kamuflážou pred korisťou alebo nepriateľom. Niektoré domáce zvieratá však majú trošku iné rozety, ľudovo sa im hovorí víry. Veľmi často ich majú šľachtené druhy zvieratiek, medzi najznámejšie patria práve morčatá. Ak ste niekedy videli morča, ktoré vyzeralo, že je strapaté a na srsti malo ako keby lieviky, tak práve to sú rozety.

anglicke hladke morca
Anglický crested

Ak ste niekedy už videli anglického cresteda, tak viete, že má srsť hladkú, priliehavú a dlhú maximálne 3 cm. Od anglického hladkého morčaťa sa však odlišuje takzvanou korunkou, čiže guľatou rozetou na hlave.

Americký crested

Americký crested sa to toho anglického líši tým, že jeho čelová rozeta, alebo teda korunka, je vždy biela a zvyšok tela morčiatka je jednofarebný. Srsť všeobecne je tak, ako aj pri predchádzajúcich dvoch druhoch krátka, priliehavá a dlhá maximálne 3 cm.

americky crested
US teddy morča

Hustá krátka srsť s dĺžkou do 3 cm, ktorá je akoby krepovitá a rastie kolmo od tela – to charakterizuje druh morčaťa s názvom US teddy. Nenájdete u neho žiadne rozety.

Rex

Rexovia majú srsť veľmi podobnú plemenu US teddy. Tiež je krátka, hustá a rastie kolmo od tela, rozdiel medzi týmito dvoma druhmi je len genetický.

rex alebo us teddy
Rozeta morča

Zrejme ste si už domysleli, že toto plemeno dostalo svoj názov podľa už spomínaných roziet. Na srsti ich mávajú rozeta morčatá zvyčajne 8, pričom sú symetricky rozmiestnené. Ich srsť je o niečo dlhšia ako u bežných krátkosrstých plemien, nepresahuje však 4 cm.

Švajčiarsky teddy

Plemeno s názvom švajčiarsky teddy patrí už polodlhosrstým plemenám. Morča tohto druhu má mäkkú a krepovitú srsť rastúcu kolmo od tela. Srsť dosahuje dĺžku 6 cm. Srsť je bez roziet.

Dlhosrsté morčatá

Sheltia

Sheltia morčatá majú hustú, lesklú srsť dlhú až do 20 cm. Vyrastá im akoby od temena hlavy a za ušami padá voľne dole. Srsť na hlave je kratšia, pričom na tvári sa nachádzajú takzvané lícusy (dlhšia srsť).

Coronet

Coronet je plemeno morčiat vzniknuté krížením sheltie a cresteda. Od sheltie sa líši rozetou na hlavičke, ktorá je otvorená a jej stred má veľkosť špendlíkovej hlavičky.

Texel morča

Morčatá texel majú dlhú a vlnitú srsť. V podstate ide o „kučarevé sheltie“, nemajú rozety a ich chlpy sa točia akoby do špirálok. Ak texela rozčešete, špirálky na srsti zmiznú a znovu sa objavia, keď sa srsť navlhčí.

Peruánske morča

Peruánske morčatá majú hustú, lesklú, hladkú, rovnú srsť dorastajúcu do dĺžky aj nad 20 cm. Na zadnej časti tela majú peruánske morčatá dve rozety, vďaka ktorým im srsť rastie ako keby zozadu dopredu, čo vytvára trochu rebelský vzhľad. Na čele je nepravá rozeta. Tá tvorí spoločne s obrátene rastúcou dlhou srsťou ofinku.

Alpaka

Morčatká alpaka sú podobné texelom, pretože aj oni majú srsť stočenú do špiráliek. Rozdiel medzi nimi je však v tom, že alpaka má akoby do čela padajúcu ofinu. Alpaky majú tiež rozety v zadnej časti tela, kvôli dlhej srsti ich však takmer nie je vidieť.

peruanske morca

Bezsrsté morčatá

Skiny

Skiny morčatá boli vyšľachtené v Kanade. Bezsrstosť je spôsobená mutáciou génu. Zvyčajne má skiny morča trochu srsti na končatinách, hlave a nosovej časti tváre. Ide o morčatá náročné na chov.

Baldwin

Baldwin morčatá patria k úplne bezsrstým morským prasiatkam. Rodia sa so srsťou, avšak tá im postupne vypadáva. Boli vyšľachtené v Kalifornii a sú náročné na chov.

V čom sa líši starostlivosť o rôzne druhy morčiat?

Keďže sme sa v tomto článku venovali primárne srsti morčiat, budeme v tom pokračovať aj naďalej a pozrieme sa bližšie na to, ako sa starať o spokojnosť krátko- i dlhosrstého morčiatka.

Krátkosrsté morčatá môžete pravidelne „česať“ pomocou štetca z prírodných štetín. Týmto úkonom mu doprajete príjemnú masáž pokožky a súčasne ho zbavíte odumretých chlpov. Pravidelná starostlivosť vám navyše umožní včas spozorovať prípadné napadnutie parazitom alebo začínajúce kožné ochorenie. Morčatá zvyknú počas jari a jesene pĺznuť, takže práve v tomto období budú obzvlášť šťastné, ak im srsť pravidelne prečešete.

U dlhosrstých morčiat je to so starostlivosťou o niečo náročnejšie. Aby boli naozaj spokojné, je nevyhnutné, aby ste sa o ich srsť pravidelne starali. Chlpy im neustále rastú a väčšinou dosahujú dĺžku okolo 20cm. Ak by ste starostlivosť zanedbali, dlhá srsť obmedzí morčaťu pohyb. Navyše sa do dlhej zamotanej srsti veľmi ľahko dostanú rôzne nečistoty, exkrementy a vytvára to tiež priaznivé prostredie pre parazity a kožné infekcie.

Čo môžu jesť morské prasiatka?

Prečítajte si náš článok a zistite, čím kŕmiť morské prasiatka a naopak, čo vášmu domácemu miláčikovi nedávať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *