Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Prechladnutie u psa: Ako zistíte, že váš psík prechladol a čo mu môže pomôcť?

prechladnutie u psov prejavy a liecba

Vedeli ste, že aj váš psík môže prechladnúť? Možno sa vám to bude zdať zvláštne, avšak je to tak. Rovnako ako aj nás ľudí občas skolí prechladnutie či chrípka, ochorieť môže aj pes alebo mačka. Prechladnutie dokonca patrí k najčastejším chorobám psov. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa prechladnutie u vášho štvornohého priateľa prejaví a ako mu môžete pomôcť.

Aké má prechladnutie u psa príznaky?

Príznaky prechladnutia u psov sa v zásade veľmi nelíšia od tých, ktoré pociťujeme my ľudia. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že aj príčina prechladnutia je rovnaká. Možno ste to nevedeli, ale niektorými vírusmi sa môžu zvieratká nakaziť rovnako ľahko ako vy. Že váš domáci miláčik prechladol, zistíte na základe týchto príznakov:

kasel u psov ako priznak prechladnutia

Kašeľ

nadcha u psov ako priznak prechladnutia

Nádcha

zacervenanie a vytok z oci ako priznak prechladnutia

Začervenanie a výtok z očí

vytok z nufaka ako priznak prechladnutia

Výtok z ňufáku

teplota u psa ako priznak prechladnutia

Zvýšená teplota

unava a apatia ako priznak prechladnutia

Apatia a zvýšená únava

Psík môže mať tiež výkyvy nálady, stratiť chuť do jedla alebo si príliš často olizovať ňufák. Ničím výnimočným nie je ani to, že vás bude z prechádzky ťahať domov. Keď spozorujete, že sa u psa objavia niektoré zo spomenutých príznakov, mali by ste sa obrátiť na veterinára.

Prechladnutie psa a časté močenie

Pokiaľ je váš psík chorý a trápi ho okrem vyššie spomenutých príznakov prechladnutia aj nutkanie na časté močenie, mohol sa u neho vyvinúť zápal močových ciest. Ten môže mať súvis aj s prechladnutím, nakoľko zviera má oslabenú imunitu a je náchylnejšie na vznik rôznych infekcií a zápalov. K vírusovým infekciám sa často môže pridružiť nejaká tá baktéria. To má za následok zhoršenie zdravotného stavu a komplikácie vo forme iných ochorení, medzi nimi aj spomínaného prechladnutia močových ciest.

Čo môže byť príčinou prechladnutia psa?

Podobne ako u ľudí, aj u psíkov zohráva veľkú úlohu imunitný systém. Pokiaľ dôjde k jeho oslabeniu, chlpáč sa stane náchylnejším na vírusové a bakteriálne infekcie. Keď k tomu pridáte fakt, že psík zmokol alebo sa vonku vyváľal v snehu, a potom sa mokrý preháňal hore-dolu, dostanete podmienky ideálne na chorobu. Ďalším faktorom môže byť tiež oslabenie imunity v dôsledku iného ochorenia či príliš suchý vzduch v prekúrených miestnostiach. Ten totiž vysušuje sliznice a u psíka sa tým pádom zvyšuje riziko infekcie.

Psíkom taktiež neprospievajú prudké výkyvy teplôt. Možno si poviete, že veď kedysi bývali zvieratká len vonku a všetko bolo v poriadku. Faktom však je, že postupnou domestikáciou sa psy aklimatizovali a zvykli si na teplo domova. Inou príčinou prechladnutia u psa môže byť tiež nesprávne zvolená podstielka v búde. Mali by ste siahnuť po podstielke alebo pelechu z materiálu, ktorý nezadržiava vlhkosť a psíka nebude chladiť.

Čo dať psovi do búdy na zimu?

Prečítajte si náš článok a zistite, ako vybaviť búdu vášho havkáča tak, aby mu bolo teplo a príjemne.

Priebeh liečby prechladnutia u psa

V prvom rade by ste s chorým psíkom mali vždy navštíviť veterinára. Ten psa prezrie, spraví mu potrebné vyšetrenia a odporučí liečbu. Pri prechladnutí nie je zväčša potrebná žiadna špeciálna liečba. Stačí, aby psík veľa odpočíval, zdržoval sa v teplom suchom prostredí a pil dostatočné množstvo tekutín. Ak sa neobjavia komplikácie, váš štvornohý kamoš bude po pár dňoch „maródky“ zdravý ako rybička.

Neliečené prechladnutie, prípadne jeho nesprávna liečba, môže viesť k závažnejším ochoreniam, medzi ktoré často patrí zápal pľúc. Pokiaľ teda máte doma chorého psa, určite nečakajte a obráťte sa na veterinára. Ten psíka prezrie a určí, či ide „len“ o prechladnutie, ktoré chlpáč rýchlo vyleží, alebo o závažnejší problém, ktorý si vyžaduje predpísanie liekov.

Môžu prechladnutému psovi pomôcť lieky pre ľudí?

Hoci sú určité druhy liekov pre ľudí, ktoré možno podávať aj zvieratám, nikdy by ste tak nemali robiť, pokiaľ ich nepredpíše zverolekár. Zvieraťu môžete liekmi viac uškodiť, než pomôcť. Pokiaľ doma nájdete nejaké psie lieky „z minula“, ani tie psíkovi nepodávajte bez porady s lekárom.

Ako môžete psíka chrániť pred prechladnutím?

Hovorí sa, že najlepším liekom je prevencia. To platí aj v tomto prípade. Ak chcete chrániť psíka pred chorobou, mali by ste v prvom rade dbať na:

  • zdravú a vyváženú stravu,
  • dostatok pohybu na čerstvom vzduchu,
  • vyhýbanie sa psíkom, ktorí sú chorí a mohli by toho vášho nakaziť,
  • vhodné pomôcky a oblečenie (predovšetkým u šteniatok, psích seniorov a malých krátkosrstých plemien),
  • podporu imunity psa pomocou doplnkov stravy a špeciálnych pamlskov.

Podpora imunity psa pomocou stravy a doplnkov

Jedným so základných spôsobov, ako podporiť zdravie psíka, je podávať mu kvalitnú a vyváženú stravu. Na trhu nájdete kompletné krmivá rôznych značiek obsahujúcich všetky živiny, vitamíny, minerály a vlákninu, ktoré zviera potrebuje. Často sú tiež obohatené o látky na podporu zdravia kĺbov, srsti, trávenia či imunity. Krmivo vždy vyberajte podľa veľkosti, veku ale aj rasy psíka. Medzi obľúbené kompletné krmivá patria napríklad:

Aj v pamlskoch sa okrem maškrty môžu skrývať zdraviu prospešné látky. Môžeme teda povedať, že spájajú príjemné s užitočným. Psík si pochutí a súčasne dostane dávku minerálov, vitamínov, ale aj rôznych prírodných zložiek s pozitívnym účinkom na podporu imunity, ako sú napríklad goji, brusnica, šípky, spirulina a podobne.

Výživové doplnky pre zdravie psíka

Na podporu zdravia psíka – či už počas choroby alebo v rámci prevencie , mu môžete podávať doplnky stravy. Užívať och možno v cykloch, napríklad počas chladnejších zimných období, kedy je zvierací organizmus náchylnejší na ochorenie. Pomôcť však môžu aj vtedy, keď si psík prechádza stresujúcim obdobím, napríklad počas sťahovania, pri príchode nového člena rodiny či v prípade odchodu majiteľov na dovolenku.

Ktoré psie plemená potrebujú na jeseň a zimu obliecť?

Malé psíky, seniori či šteniatka sú náchylnejší na chlad a vlhko. Zistite viac o tom, ktoré psíky potrebujú outfit na zimu a či do tej skupiny patrí aj ten váš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *