Starostlivosť o šteniatko je krásny čas, na ktorý budete spomínať po celý váš život. Príde však čas, kedy z vášho malého šteniatka vyrastie samostatný chlpáč a z teplého miesta vo vnútri bude môcť ísť na dvor či záhradu. Pre niektorých majiteľov psov je dôležité vedieť, odkedy môže ich šteniatko bývať vonku a strážiť farmu či veľký dvor. Pripravili sme pre vás krátke zhrnutie tých najdôležitejších vecí, na ktoré netreba zabúdať, aby bol psík vonku spokojný a v poriadku.
Odkedy môže byť šteniatko vonku?
Vek, kedy by šteniatko malo bez problémov zvládnuť prespatie vonku, je okolo 1 roka. Počasie je jedným z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje to, či môžete nechať šteniatko prespať vonku. Vo všeobecnosti platí, že šteňa musí vyrásť a nabrať hmotnosť, aby bolo schopné regulovať svoju telesnú teplotu, a tým odolávať nepriaznivému počasiu.
Väčšie rasy mláďat, ktoré boli vyšľachtené na chov v chladnejšom počasí, ako je napríklad Husky alebo Bernardín, znesú oveľa nižšie teploty ako rasy malé. Malé psíky sú veľmi zraniteľné. Extrémne vysoké či nízke teploty im môžu uškodiť. Vtedy by psíci mali zostať radšej vo vnútri.
Akým spôsobom naučiť šteniatko spať vonku?
Učenie šteniatka na bývanie vonku môže byť pre chovateľov veľkou výzvou. Ak by sme sa opýtali 10 rôznych trénerov psov, ako naučili šteniatko spať vonku, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme dostali 10 rôznych odpovedí. Každé šteniatko je iné a každý chovateľ má iné podmienky na dvore či pozemku.
Učenie šteniatka je postupný proces, ktorý si vyžaduje čas. Majte teda veľa trpezlivosti a aj ten váš psík sa to čoskoro rýchlo naučí. Sú pre vás vo vašom okolí nočné teploty prijateľné na táborenie? Potom môžete zvážiť, či nie je ideálny čas vaše dospievajúce šteniatko otestovať a nechať ho na noc vonku. Uistite sa tiež, že váš pes má všetky potrebné očkovania, aby mu napadnutie nejakým hmyzom nespôsobilo chorobu.
Plemená psov určené na bývanie vonku
- Aljašský malamut
- Austrálsky dobytkársky pes
- Austrálsky ovčiak
- Borderská kólia
- Belgický ovčiak
- Bernský salašnícky pes
- Írsky vlkodav
- Labradorský retriever
- Nemecký ovčiak
- Rotvajler
- Sibírsky husky
- Veľký švajčiarsky salašnícky pes
Plemená psov, ktoré by mali zostať vo vnútri
- Bišon
- Čivava
- Francúzsky buldoček
- Kavalier King Charles Španiel
- Lhasa Apso
- Maltézsky psík
- Mops
- Nemecký trpasličí špic
- Pudel
- Ši-cu
- Trpasličí pinč
- Yorkšírsky teriér
Teplotná bezpečnosť cez zimu v závislosti od veľkosti plemena
Pri chovaní psov v zimnom období vonku, kedy sa teploty pohybujú na nízkych číslach, by ste mali byť ostražití a kontrolovať stav vášho psíka. Vo veľmi chladnom počasí môžu psom vzniknúť omrzliny, môžu nepríjemne nachladnúť alebo sa dostať do stavu hypotermie. Vo veľmi studenom počasí by ste im mali poskytnúť teplé miesto vo vnútri. Zhrnuli sme pre vás informácie, aké teploty psíky znášajú:
Malé a stredné plemená psov
Na nízke teploty sú najviac náchylné malé psy. Najväčšie riziko pre nich predstavuje podchladenie. Pre tieto veľkosti plemien sú teploty od 10 – 15 °C a vyššie bezpečné. Pri 7 °C stále zvládnu pobyt vonku. Je však potrebné psíka sledovať, ako sa správa, a či nevykazuje príznaky hypotermie, ako je napríklad trasenie. Potenciálne nebezpečná môže byť pre malé plemená teplota nižšia ako -1 °C .
Stredne veľké psy majú veľa spoločného s malými plemenami. Čo sa týka náchylnosti na teploty je to s nimi podobné ako u plemien malých. Ak je ale plemeno severského druhu a má hustú srsť, bude vonku pravdepodobne stále v poriadku. Pri -6 °C by ste ale aj tohto psíka mali schovať do vnútra, minimálne pokiaľ je ešte šteňa.
Veľké plemená psov
Psy väčšieho vzrastu sú odolnejšie a lepšie zvládajú chladné počasie. Pri 7 °C vedia veľké psy fungovať bez problémov a teplota okolo 4 °C pre nich tiež nie je problém. -9 °C je riskantná zóna, kedy sa odporúča psa schovať dovnútra.
Čo je potrebné na dvore skontrolovať pre bezpečný výbeh psíka?
- Uistite sa, že máte bezpečne postavený plot. Investujte do vášho plota, ktorý udrží psíka v bezpečí pred vonkajším okolím. Plot by mal byť v dostatočnej výške a pes by ho nemal možnosť preskočiť či podhrabať.
- Uzavrite garáž. Skontrolujte, že psík nemá prístup do garáže, kde ľudia zvyknú skladovať rôzne chemikálie, farby či laky. Tieto toxické látky môžu lákať psíka nepoznanou vôňou a spôsobiť mu ťažké následky či smrť.
- Zriaďte mu vlastné miesto na vodu. Pes sa rýchlo naučí, kde nájde zdroj pitnej vody. V horúcich dňoch tak bude hneď vedieť, ako uhasiť svoj smäd.
- Určite mu miesto na vykonávanie potreby. Je dôležité psa naučiť a nechať mu určitý priestor, kde bude vykonávať svoju potrebu. Vy tak predídete nechcenému znečisteniu trávnika či chodníka.
Ako vybrať správne miesto pre búdu?
Miesto, kde bude stáť búda pre psa by sa malo dobre premyslieť. Do úvahy sa berie viacero faktorov. Je podstatné, aby bol v okolí kľud. Vyberte preto najpokojnejšiu časť dvora. Ideálne je, ak je búda umiestnená ďalej od plotu. Rušná cesta alebo chodník pre chodcov by psovi mohla byť nepríjemná z dôvodu prechádzania hlučných áut či chodcov.
Ako pripraviť búdu pre psíka?
Váš malý psík po každodenných hrách a dobrodružstvách ocení teplé a útulné miestečko na oddych a spánok. Búdu psíkovi zariaďte vecami, na ktoré bol zvyknutý, keď býval vo vnútri. Nezabudnite napríklad na vankúš, psí pelech alebo flísovú deku. Búda by mala byť v ideálnom stave zateplená. Zateplená búda je riešenie na mrazivé zimy, ale aj letné horúčavy.