Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Strava je základ zdravia: Ako nájsť a vybrať tie najlepšie granule pre šteniatka?

najlepsie granule pre steniatka

Vek psíka patrí medzi základné kritériá pri výbere vhodného krmiva. Prvé mesiace sú zároveň najdôležitejšou fázou jeho vývoja, a preto by ste ich určite nemali podceniť. Odporúčame psíkovi podávať kvalitné krmivo, ktoré bude špeciálne prispôsobené potrebám šteniatok a bude obsahovať všetky látky, ktoré sú pre jeho správny vývin nevyhnutné. Najvhodnejšou stravou pre šteniatka je suché krmivo, a teda granule.

Pri výbere granúl pre šteniatko je najdôležitejšie zloženie

granule pre steniatka

Na začiatok musíme podotknúť, že neexistujú jediné granule, ktoré by sadli úplne každému psíkovi. Každé plemeno má totiž iné potreby, a zároveň má každý jedinec iné chute. Pri šteniatkach si teda dobre všímajte, čo im chutí a či im granule sadli. Zistíte to podľa ich energie, vitality, srsti, ale tiež napríklad aj podľa hovienok.

Všeobecne by ale granule pre šteniatka mali byť nutrične vyvážené. Oproti granuliam pre dospelé psy by mali byť bohatšie na mikro a makro živiny, aby z nich psík dostal dostatok látok pre správny vývoj kostí, rast svalovej hmoty, zdravé zuby, krásnu srsť a mal energiu na pohyb. V ideálnom prípade okrem bielkovín, sacharidov a tukov obsahujú aj prebiotiká, vitamíny a minerály, ako napríklad vápnik, ktorý je dôležitou zložkou pre rast kostí. Zároveň by ale tieto granule nemali byť príliš ťažké, mohli by totiž psíkovi spôsobiť problémy s trávením. Dôležité je teda dobre si pozrieť zloženie granúl.

Ako sa orientovať v zložení granúl?

Zdá sa vám náročné zorientovať sa vo všetkých tých cudzích slovách v zložení? Dáme vám malú radu. Nemusí síce fungovať vždy, no vo väčšine prípadov platí: Krmivo by malo obsahovať čo najviac takých zložiek, ktoré dokážete ľahko identifikovať – a teda už podľa názvu viete, čo daná zložka znamená. Vtedy je totiž veľká pravdepodobnosť, že tieto granule nebudú obsahovať chemické látky, ale práve žiadané živočíšne či rastlinné prísady. Pokiaľ budete čítať zloženie, choďte po poradí – to, čo bude napísané ako prvé, tvorí najväčšiu zložku granúl.

Z výživového hľadiska by granule pre šteniatka mali podľa podielu obsahovať najmä proteíny (bielkoviny), potom sacharidy a potom tuky. Z mikroživín sú to prebiotiká, vitamíny, minerály či iné doplnky potrebné pre správny vývoj kostí a kĺbov. Čím väčší komplex vitamínov a minerálov budú granulky obsahovať, tým lepšie môžu pôsobiť na celkové zdravie šteniatka.

Najväčšieho zástupcu v zložení by mala mať mäsová zložka. Dobré granule by totiž mali obsahovať predovšetkým mäso, keďže psíky sú mäsožravce. Z výživového hľadiska obsahuje mäso bielkoviny aj tuky. Práve živočíšne bielkoviny sú pre šteniatka naozaj potrebné, keďže prispievajú k tvorbe svalovej hmoty u psíka, ale podporujú aj iné procesy, napríklad množstvo energie alebo dobré trávenie. To, aký druh mäsa to bude, záleží viac menej na vás a na chutiach vášho psíka.

V psích granuliach je veľmi dôležitá kvalita bielkovín. Vhodné sú predovšetkým živočíšne bielkoviny, pretože tie rastlinné môžu psíkom vo veľkom množstve spôsobovať alergie, zaťažiť pečeň alebo znížiť vstrebateľnosť minerálov či vitamínov. To však neznamená, že by sa v granuliach nemali nachádzať žiadne rastlinné zložky, práve naopak. Môžu byť zdrojom vlákniny či niektorých potrebných minerálov. Je však veľmi dôležitý ich pomer voči tým živočíšnym.

Čo by granule pre šteniatka nemali obsahovať?

Medzi látky, na ktoré by ste si mali dať pozor, patria rôzne umelé ochucovadlá, farbivá, či anorganické látky, napríklad uhličitany, chloridy a sírany. Z konzervantov sa vyhnite napríklad propylenglykolu (E1520) alebo tripolyfosfátu sodnému STPP (E451). Vždy šteniatkam dávajte len granule určené pre mladé psy, nie dospelé.

Ktoré granule budú pre šteniatka vhodné?

Granule pre šteniatka a mladé psy bývajú označené názvami ako „Puppy“ alebo „Junior“. Rozlišovať medzi nimi môžete podľa príchute, alebo podľa konkrétneho určenia. Každé plemeno má totižto iný priebeh svojho vývoja, a preto by malo byť zloženie granúl trochu iné pre malé plemená a iné pre veľké.

Aké krmivá budú teda pre šteniatka tie pravé? Vybrali sme pre vás niekoľko konkrétnych druhov granúl, ktoré máme otestované a môžeme ich len odporučiť.

Brit Care Puppy & Brit Care Junior

Česká značka Brit Care vyrobila pre šteniatka a mladé psíky skvelé granule s hypoalergénnou receptúrou. Neobsahujú obilniny, vďaka čomu znižujú riziko vzniku alergií na toto krmivo. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov konkrétnych granúl, ktoré sa líšia príchuťou aj určením (pre mladšie a staršie šteňatá, prípadne pre menšie a väčšie plemená). Ingrediencie spolu pozitívne vplývajú na zdravie psíka a podporujú jeho imunitný systém.

BRIT Premium by Nature Junior

Kompletné prémiové krmivo pre mladé psíky, ktoré je rozdelené podľa veľkosti plemena. Granule majú kuraciu príchuť a sú zamerané na podporu imunity a kondície, optimálny rast tela a svalov, ale aj na zdravý vývoj kostry, kostí, kĺbov a zubov. Obsahujú prírodné chondroprotektíva.

Acana Dog Puppy

Acana Puppy & Junior Heritage sú granule, na ktorých si váš psík pochutná vďaka spojeniu kvalitného morčacieho mäsa, rýb a rastlinných bielkovín. Acana používa len kvalitné suroviny, ktoré šteniatku dodajú potrebnú výživu.

Orijen Puppy

Granulky Orijen Puppy obsahujú mäso zo zvierat z voľného kovu. Sú nutrične skvelo vyvážené a majú naozaj bohaté zloženie vyskladané z tých najkvalitnejších surovín. Všetky zložky spolu pozitívne vplývajú na zdravie psíka. Ak sa rozhodnete pre Orijen krmivo, vyberte si z týchto dvoch variant podľa veľkosti plemena vášho šteniatka.

Wellness Core Dog Puppy

Wellness Core Dog Puppy je superprémiové krmivo pre šteňatá, ktoré obsahuje vyvážené hladiny bielkovín, tukov aj sacharidov. Jeho zloženie tvorí až 73% bielkovinových prísad, ktoré šteniatku dajú potrebnú energiu a živiny pre správny rast. K dispozícii sú 2 varianty granúl podľa veľkosti plemena psíka.

Ontario Puppy

Ako posledné vám predstavujeme superprémiové krmivo značky Ontario. Produktová rada Puppy je určená pre šteniatka od 1. až do 12. mesiaca veku. Receptúra je vytvorená tak, aby bolo mäso vždy na prvom mieste a slúžilo ako kvalitný zdroj živočíšnych bielkovín pre správny vývin organizmu psíka. Okrem toho krmivo obsahuje veľa minerálnych látok aj vitamínov. Krmivo označujeme ako LOW-GRAIN – a teda s nízkym obsahom obilnín. Viac o krmive si prečítate priamo pri produktoch.

A čo ostatné značky?

Takmer každá kvalitnejšia značka granúl má aj svoju produktovú radu určenú pre šteniatka a mladé psy. Ak ste v našom zozname nenašli tú svoju, prípadne hľadáte niečo iné, pozrite si celú našu ponuku. Okrem spomenutých krmív dostanete kvalitné granulky aj od značiek ako N&D, Royal Canin, Fitmit, Eminent a ďalších. Pokiaľ budete mať s výberom problém, kontaktujte nás na chate a my vám radi poradíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *