Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Počuli ste už o kotercovom kašli? Prečítajte si, ako sa toto ochorenie u psov prejavuje a ako ho liečiť

kotercovy kasel u psov

Trápia vášho štvornohého miláčika záchvaty kašľa? Možno sa nakazil kotercovým kašľom. Ide o veľmi infekčné a vcelku bežné ochorenie u psov, ktoré sa veľmi dobre šíri v miestach s väčšou koncentráciou psov. Medzi takéto miesta patria napríklad psie výstavy, hotely, ale aj parky či útulky. Viete, ako sa toto psie ochorenie prejavuje a ako ho možno liečiť? Čítajte ďalej a objavte zaujímavé a užitočné informácie o kotercovom kašli. Zistite viac o jeho príznakoch a liečbe pomôžte vášmu psíkovi navrátiť zdravie.

Kotercový kašeľ u psov – prenos, inkubačná doba a prejavy

Kotercový kašeľ, nazývaný aj infekčná laryngotracheitída, je ochorenie, ktoré postihuje psy a spôsobujú ho vírusy parainfluenzy, psieho adenovírusu a baktéria Bordetella bronchiseptica. Váš psík sa môže nakaziť od iného psa takmer kdekoľvek, najčastejšie však dochádza k prenosu práve na miestach, kde sa nachádza viac psov na jednom mieste. Ide predovšetkým o:

  • psie útulky,
  • psie parky,
  • psie výstavy a súťaže,
  • výcvikové skupiny,
  • psie hotely.

Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou, priamym kontaktom s iným psíkom – napríklad keď sa dotknú ňufákmi, ale aj kontaktom s kontaminovaným povrchom. Inkubačná doba kotercového kašľa je zhruba 9 – 10 dní. Môže sa ale líšiť v závislosti od psíkovho zdravotného stavu a tiež od pôvodcu ochorenia.

Mnoho psíkov zvládne kotercový kašeľ v ľahšom štádiu bez nejakej špeciálnej starostlivosti alebo liekov. Pri ťažšom priebehu je však potrebné nechať liečbu na veterinára. Toto ochorenie znášajú horšie predovšetkým šteniatka, psí seniori a choré psíky.

Aké má kotercový kašeľ príznaky?

Ochorenie začína v horných dýchacích cestách a v prípade, že u psíka dôjde k zhoršeniu, postupuje do dolných dýchacích ciest a môže skončiť až zápalom pľúc. Ako už naznačuje samotný názov, hlavným príznakom kotercového kašľa je kašeľ. Ide o respiračné ochorenie postihujúce dýchacie cesty psíka. V niektorých prípadoch sa u chlpáča nemusia objaviť žiadne výrazné príznaky, no častejšie sa objavujú symptómy ako:

  • záchvatovitý kašeľ,
  • výtok z nosa,
  • kýchanie,
  • výtok z očí.

Niektoré psíky potrápia všetky spomenuté príznaky, iné zas kombinácia niekoľkých. Zásadný je však práve spomínaný kašeľ. Kašeľ u psa môže byť podobne, ako u človeka, suchý alebo vlhký. Viete, ako ich rozpoznať?

priznaky kotercoveho kasla
  • Suchý kašeľ u psa: Záchvatovitý kašeľ, ktorý pôsobí, ako keby mal psík niečo zaseknuté v hrdle.
  • Vlhký kašeľ u psa: Produktívny kašeľ je typický tvorbou hlienu, v dôsledku ktorého sa potom stáva, že pes akoby vracia bielu penu alebo hlieny.

Kotercový kašeľ prenos na človeka alebo iné zviera

Je možný prenos kotercového kašľa na človeka? V zásade platí, že zdravý dospelý človek sa týmto ochorením nenakazí. Opatrní by však mali byť seniori, malé detičky, tehotné ženy a ľudia užívajúci imunosupresíva (lieky na potlačenie funkcie imunitného systému). Kotercový kašeľ sa môže šíriť medzi zvieratami, aj keď v trochu inej forme. Ak by váš pes „posunul“ ochorenie napríklad na mačku, morča či králika, mohol by u nich zhoršiť priebeh infekčnej nádchy.

Ako prebieha liečba kotercového kašľa?

Vo väčšine prípadov postačí pri kotercovom kašli domáca liečba, kľudový režim, režimové opatrenia a podporná liečba z lekárne. V mnohom sa tieto režimové opatrenia podobajú domácej liečbe kašľa u nás ľudí:

  • Pravidelne vetrajte miestnosť, v ktorej sa psík nachádza.
  • Zviera by malo odpočívať, byť v teple a malo by prijímať dostatok tekutín.
  • Pri venčení vymeňte klasické vodítko za postroj. Ten totiž zmierni prípadné dráždenie priedušnice pri potiahnutí vodítka.
  • V rámci podpornej liečby psíkovi podávajte vitamíny a doplnky na podporu imunitného systému.

Ak sa psíkov stav zhorší, neváhajte sa poradiť s veterinárom. Ten psíka poriadne prezrie a odporučí vám presne tie lieky a režimové opatrenia, ktoré vášho chlpáča postavia opäť na nohy. Pokiaľ je infekcia spôsobená baktériami, veterinár psíkovi predpíše antibiotickú liečbu.

Psom a ani iným zvieratám nikdy nepodávajte ľudské lieky. Môžu obsahovať zložky, ktoré sú pre psy toxické. Psíkovi podávajte len lieky odporučené veterinárom.

ockovanie proti kotercovemu kaslu

Tak, ako pri väčšine ochorení, aj pri kotercovom kašli je očkovanie jednou z najúčinnejších foriem prevencie. Vakcína síce nezabráni tomu, aby sa pes infekcii úplne vyhol, no pomôže mu prípadný stret s ochorením zvládnuť bez väčších problémov. V súčasnosti sú dostupné 2 druhy vakcín proti kotercovému kašľu:

  • podkožná vakcína Pneumodog, ktorou sa očkujú už šteniatka vo veku 4-6 týždňov. Po zhruba troch týždňoch sa podáva druhá dávka vakcíny. Najvyššiu ochranu pred ochorením potom zabezpečuje každoročné preočkovanie.
  • nosná vakcína Nobivac KC. Ide o jednorazovú vakcínu aplikovanú priamo na nosovú sliznicu psa. Očkovať je možné už šteniatka od 2 týždňov a preočkovanie sa vykonáva raz ročne.

Návod na to, ako psíka stopercentne ochrániť neexistuje, avšak pomôcť môže to, keď je havkáč dobre živený, zdravý, má dostatok vitamínov a dobrú imunitu. Ak je váš pes náchylnejší na rôzne ochorenia, mali by ste sa vyhýbať miestam s veľkým množstvom iných psíkov a dajte pozor tiež na prechladnutie. Menšie alebo krátkosrsté psíky ochránite napríklad pomocou psieho oblečenia či topánočiek.

Ako psíka chrániť pred zimou?

Práve chladné jesenné a zimné mesiace sú ideálnym obdobím pre prechladnutie a rôzne ochorenia. Prečítajte si, ako psíka pred studeným a chladným počasím ochránite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *