Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Prečo je kolagén dôležitý aj pre psov? Zistite, ako im pomôže k lepšej pohyblivosti a zdraviu kĺbov

preco je kolagen pre psov dolezity

Priateľstvo medzi psom a človekom patrí medzi tie najkrajšie putá. Mnohí psíčkari tvoria so svojím štvornohým miláčikom nerozlučnú dvojku. Starostlivosť o psíka však neprináša len radosť, ale aj naozaj veľkú zodpovednosť. Psíkovi je totiž potrebné sa často venovať, dopriať mu kvalitnú stravu a pravidelne navštevovať veterinára.

Ak chcete, aby vaše priateľstvo vydržalo čo najdlhšie, určite by ste mali dbať aj na prevenciu voči rôznym ochoreniam. Patrí sem aj prevencia zdravia pohybovej sústavy, nakoľko zdravé kosti a kĺby sú dôležité pre udržanie celkovej vitality a pohyblivosti psíka. Najúčinnejšou prevenciou je užívanie kĺbovej výživy, medzi ktorú zaraďujeme aj kolagén.

Prečo aj psíky potrebujú kolagén?

Podobne ako u ľudí, aj u psov patrí kolagén medzi jedny z látok, ktoré zabezpečujú dostatok výživy pre kĺby. Je to jedna z najzákladnejších bielkovín v tele cicavca, ktorá tvorí približne 25 – 30 % zo všetkých bielkovín. Nachádza sa v kostiach, kĺboch, šľachách aj chrupavkách. V podstate je základnou stavebnou jednotkou všetkých podporných tkanív a označujeme ho ako kľúč k zdraviu pohybovej sústavy.

V mladom veku si organizmus cicavcov dokáže kolagén vytvárať aj sám. S pribúdajúcim vekom sa však schopnosť jeho tvorby postupne znižuje. Platí to ako u ľudí, tak aj u psov. Keďže ale psíkovia starnú oveľa rýchlejšie, nedostatkom môžu trpieť oveľa skôr ako ľudia. Sú to dynamické zvieratá s množstvom pohybu, takže ich kĺby sú náchylnejšie na opotrebovanie. Kolagén je pre ich pohyblivosť a zdravie pohybovej sústavy nesmierne dôležitý.

Na čo všetko pomáha kolagén u psa?

Dostatok kolagénu má pre psy množstvo benefitov:

  • udržuje zdravé kĺby,
  • napomáha k zdravým a pevným kostiam,
  • podporuje pohyblivosť u starších zvierat,
  • môže prispieť k pevným pazúrikom, lesklej srsti alebo rýchlejšiemu hojeniu rán na koži,
  • u psíkov s rozvinutou osteoartritídou či dyspláziou pomáha zredukovať príznaky.

Má tiež skvelé preventívne účinky. Je vhodný napríklad ako prevencia pred zraneniami alebo rozvojom degeneratívnych ochorení kĺbov u psov, ktorí majú na rozvoj takýchto problémov genetické predispozície. Vyššie uvedené benefity platia navyše aj pre mačky, takže ak ste skôr tzv. „cat person“, po doplnku krmiva s obsahom kolagénu sa môžete poobzerať tiež.

kolagen pre psov

Koľko kolagénu je pre psa dostatok?

Pokiaľ má pes kvalitnú stravu, určité množstvo kolagénu prijme aj z nej. Nie vždy je však toto množstvo postačujúce, a to najmä vo vyššom veku. Dávkovanie kolagénu zväčša závisí od veľkosti a váhy psa, ale tiež konkrétneho výživového doplnku. Vždy sa riaďte odporúčaným dávkovaním uvedeným na obale daného výrobku.

Ako dlho kolagén psovi podávať?

Dĺžka užívania kolagénu u psov nie je presne stanovená. Niektorí chovatelia volia spôsob niekoľko mesačnej intenzívnej kúry – zväčša trojmesačnej. Po uplynutí tejto doby dávku buď znížia, prípadne podávajú kolagén len preventívne 2 – 3x týždenne. Tento cyklus môžete opakovať v polročných či ročných intervaloch. Ak však psovi dáte kolagénu aj viac, nemusíte sa ničoho báť – keďže kolagén je prírodná bielkovina, neublíži mu ani vyššie množstvo. Pozor by ste si mali dať len pri prípravkoch, ktoré obsahujú aj iné látky.

Pri terapeutickom podávaní (na liečbu konkrétneho problému) bývajú dávky zväčša vyššie, pri preventívnom užívaní zase nižšie. Preventívne by mali kolagén užívať psy s pravidelným fyzickým výkonom (služobné psy, canicross, agility a pod.), obéznejšie zvieratá, rýchlorastúce šteniatka či plemená, ktoré majú genetickú predispozíciu na rozvoj kĺbového ochorenia.

Na trhu je množstvo prípravkov s kolagénom. Ktorý bude ten najlepší?

Kolagén ako taký má viacero typov. V doplnkoch pre ľudí ale aj zvieratá zväčša nájdete kolagén II. typu v rôznych formách, ale predovšetkým vo forme dobre vstrebateľného kolagénového hydrolyzátu. Kúpiť ho môžete ako čistý doplnok, alebo ako súčasť komplexnej kĺbovej výživy.

Kĺbová výživa môže okrem kolagénu obsahovať navyše aj chondroitín sulfát, glukosamín sulfát, kyselinu hyaluronovú, MSM a ďalšie. Všetko sú to látky, ktoré prispievajú k zdraviu pohybovej sústavy psíka a udržiavajú ho v pohybe.

Komplexná kĺbová výživa pre psov z nášho eshopu

Na trhu nájdete množstvo doplnkov pre zvieratá s obsahom kolagénu. Do nášho eshopu pre vás vyberáme len tie najkvalitnejšie a overené prípravky, s ktorými majú chovatelia dlhodobo dobrú skúsenosť. Medzi takéto prípravky patria aj tablety Canvit Chondro, určené na regeneráciu kĺbov a zlepšenie pohyblivosti psov.

Pokiaľ si nie ste istí, či by tieto tablety váš psík aj zjedol, siahnuť môžete po kĺbovej výžive v podobe sirupu. Takýmto prípravkom je napríklad sirup Vitar ArtiVit, ktorý pôsobí ako chodroprotektívum pre psov aj pre mačky. Obsahuje komplex látok dôležitých pre kĺbovú výživu a regeneráciu.

Alavis pre psov aj mačky

Prípravky Alavis patria medzi jedny z najobľúbenejších kĺbových výživ. Ide o doplnok s intenzívnym účinkom, ktorý obsahuje kombináciu 5 chondroprotektívnych látok: kolagén, glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, kyselinu hyalurónovú a MSM.

Geloren pre psov

Podobne ako Alavis, aj Geloren je medzi našimi zákazníkmi často vyhľadávaný. Má totiž formu žuvacích želatínových kociek s príchuťou hydinovej pečene, ktoré psíkom naozaj chutia. Vďaka tomu ich možno používať nie len ako doplnok stravy, no napríklad aj ako odmenu či cvičebnú pomôcku. Na rozdiel od klasických pamlskov však tieto kocky napomáhajú regenerácii kĺbov a slúžia ako prevencia na predĺženie aktívneho života psa.

Boswelia – nepoznaná novinka na našom trhu

Na záver pre vás máme jeden „tajný“ tip: Boswellia serrata. Boswellia je u nás ešte stále pomerne málo známy strom, ktorý však obsahuje látky podporujúce pohybový aparát a činnosť kĺbov. U psíkov sa výťažok z boswellie môže používať aj na vonkajšiu aplikáciu, a teda na vtieranie priamo do postihnutých oblastí. Nie je to síce kolagén, no taktiež môže pomôcť k zvýšeniu pohyblivosti vášho psíka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *