Starostlivosť o mačku, Zdravie mačky

Všetko, čo potrebujete vedieť o kastrácii kocúra: Kedy kastrovať, koľko to stojí a ako sa potom bude správať?

kastracia kocura

Život s mačkou sprevádzajú mnohé radosti, no občas sa objaví aj nejaký ten problém. Počas dospievania sa napríklad malý milý kocúrik niekedy zmení na značkujúceho, teritoriálneho a nie veľmi priateľského tvora. Je to predovšetkým znak puberty a pohlavnej dospelosti – dalo by sa teda povedať, že sa vášmu kocúrovi začnú „zapaľovať lýtka“. V prípade, že neplánujete kocúra pravidelne pripúšťať (k mačke), môže vám s týmto problémom pomôcť kastrácia. Prečítajte si viac o kastrácii kocúra, zistite, ako sa kocúrovi zmení život a tiež ako sa o neho po zákroku čo najlepšie postaráte.

Kastrácia kocúra: Áno či nie? Neviete sa rozhodnúť?

Ak váhate či dať vášho domáceho miláčika kastrovať, možno vám nasledujúce riadky s rozhodovaním pomôžu. Existuje totiž viacero dôvodov, prečo sa pre tento zákrok rozhodne väčšina majiteľov. Kastrácia na jednej strane pomáha kontrolovať populáciu, má však určitý vplyv aj na správanie kocúra. Dokonca môže podporiť aj jeho zdravie – napríklad ochrániť ho pred rakovinou semenníkov. Toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa kastrácia kocúra odporúča:

  • Kocúr značkuje – moč nekastrovaného kocúra má veľmi výrazný a nepríjemný zápach. Značkovanie slúži na označenie svojho teritória a kocúriky zvyknú značkovať nielen vonku, ale aj v interiéri. To môže spôsobiť značné komplikácie v spolužití s človekom.
  • Nekastrované kocúry majú tendenciu sa túlať a dostávať sa do pouličných bitiek s inými kocúrmi – týmto správaním si kocúry opäť vymedzujú svoje teritórium a súčasne je to prejav boja o priazeň mačacích dám.
  • Pouličné bitky vedú k zraneniam a prenosu ochorení – kocúri, ktorí sa vonku "pobijú" so sokom v láske, často vyviaznu z boja s nejedným suvenírom - buď nejakým povrchovým zranením, alebo dokonca infekciou či iným ochorením prenášajúcim sa z mačky na mačku.
  • Kastrovaný kocúr sa po zákroku upokojí – vo väčšine prípadov sa kocúr po kastrácií upokojí, prestane mať potrebu túlať sa a tiež sa výrazne zníži jeho náladovosť a agresivita. Je to spôsobené tým, že po kastrácii klesne u zvieraťa hladina testosterónu, čiže kocúr už nemá potrebu chovať sa teritoriálne a „mačovsky“. Nemusí to však nevyhnutne platiť u všetkých jedincov.

Mnohí majitelia sa boja, že kocúr kastráciou trpí a že sa zníži kvalita jeho života. Vo všeobecnosti je to ale naopak: Kastrácia môže znížiť riziko zranenia a prenosu ochorenia z mačky na mačku a vášmu kocúrovi umožní byť viac „v kľude“ a nemať potrebu utekať či biť sa.

Vek kocúra pri kastrácii – kedy je najlepší čas na zákrok?

Kocúra môžete dať kastrovať v podstate v každom veku, najskôr však zhruba v 6. mesiaci života. Ideálny vek na kastráciu je asi vo veku 8 až 12 mesiacov, nakoľko práve v tomto období je kocúr pohlavne zrelý a začína sa aktívne zaujímať o opačné mačacie pohlavie. Môže sa objaviť prvé značkovanie, zmena správania a podobne. Ak sa kocúra rozhodnete kastrovať až v staršom veku, nebýva to zvyčajne žiaden problém.

kastracia kocura

Koľko trvá kastrácia kocúra a ako prebieha?

Kastrácia je bežný zákrok a trvá zhruba 15 minút. Vykonáva sa pod celkovou anestéziou. Zákrok pozostáva z malého kožného rezu, ktorým veterinár uspatému kocúrikovi odstráni semenníky. Dôležité je, aby kocúr 12 hodín pred zákrokom nepapal a to platí aj po zákroku – krmivo mu podávajte až na druhý deň po kastrácii.

Pripravte sa na to, že kocúr bude po prebratí dočasne zmätený. Môže tiež pôsobiť nekoordinovane a nič výnimočné nie je ani to, ak sa správa agresívnejšie. Ide však o zmeny, ktoré sa s vyprchaním „dojazdu“ po anestézii stratia.

Koľko stojí kastrácia kocúra?

Cena kastrácie kocúra sa líši v závislosti od veterinára alebo kliniky, pričom medzi jednotlivými poskytovateľmi nájdete značné rozdiely. Závisí to napríklad od toho, či ide o veterinára vo veľkom meste alebo niekde na „vidieku“, kde sú ceny celkovo prijateľnejšie. Najlepšie urobíte, ak sa spýtate priamo veterinára. Ten vás informuje o aktuálnych cenách za kastráciu.

Ako sa správa vykastrovaný kocúr?

Správanie vykastrovaného kocúra sa poznateľne zmení hneď po zákroku. Kocúrik sa skľudní, nebude taký agresívny a zníži sa aj jeho potreba značkovať si teritórium. Je to spôsobené tým, že po odstránení semenníkov sa znižuje hladina testosterónu. Kocúr upustí tiež od nutkania utekať z domu, túlať sa a púšťať sa do bitiek s inými kocúrmi. Počas bitiek môže totiž dôjsť nielen k zraneniam, ale aj prenosu rôznych ochorení či parazitov. Neplatí to samozrejme u všetkých kocúrov rovnako.

starostlivost o kastrovaneho kocura

Ako sa starať o kastrovaného kocúra?

Krátko po kastrácii môže byť kocúrik zmätený, agresívny či akoby omámený. Preto je veľmi dôležité, aby si mohol odpočinúť v pokojnom, tichom a jemu známom domácom prostredí. Niektoré kocúry spia po zákroku dlhšie než zvyčajne. Nezľaknite sa teda, ak sa váš miláčik nebude držať svojho zvyčajného časového harmonogramu.

Zhruba 24 hodín po zákroku by ste mali mať kocúra pod dohľadom, aby ste v prípade potreby odhalili komplikácie, zdravotné ťažkosti a podobne. Úplne bežné je i to, ak sa kocúrovi po kastrácii ihneď nevráti chuť do jedla. S kŕmením preto začnite postupne, pričom odporúčame podávanie dobre stráviteľného krmiva.

Čo sa týka starostlivosti o ranu po operácii, je dôležité, aby bola v suchu a čistá. Priebežne mu ju kontrolujte a sledujte prípadný výskyt infekcie, zápalu a podobne. Zásadné je zabrániť kocúrovi v tom, aby si ranu olizoval, škriabal. Ak spozorujete, že z rany niečo vyteká alebo je zapálená, vezmite ho ihneď k veterinárovi.

Môžu nastať nejaké problémy po kastrácii kocúra?

Za problematické možno označiť zmeny v chuti do jedla a následné priberanie na váhe. Keďže kastráciou dochádza k odstráneniu žliaz produkujúcich hormóny, ovplyvňuje tento zákrok aj to, akú má kocúr chuť do jedla a ako pracuje jeho metabolizmus. Okrem toho vplýva kastrácia aj na zníženie kocúrovej aktivity, keďže už nemá potrebu chodiť „za babami“.

Z tohto dôvodu by ste mali kocúrovi po kastrácii zmeniť jedálniček. Vzhľadom na znížený energetický výdaj nebude potrebovať zvyčajné množstvo krmiva. Kŕmne dávky je teda vhodné zmenšiť. Odporúča sa tiež prejsť na krmivo pre kastrované mačky, nakoľko to je špeciálne vytvorené tak, aby mačkám a kocúrom dodávalo všetky potrebné živiny a súčasne nezaťažovalo ich organizmus.

Ak chcete kocúra udržať aktívneho, skúste mu zaobstarať nové hračky. Určite mu prospeje, ak sa poriadne vyblázni a ponaháňa. V prípade, že sa do hry zapojíte aj vy, môžete upevňovať puto s vašim milovaným kocúrikom.

Máte doma mačku?

Prečítajte si, aké prínosy pre zdravie a pohodu má kastrácia u mačiek. Prečo je kastrácia odporúčaná a ako sa o kastrovanú mačku starať? Zistite viac v našom článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *