Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Hypoalergénne granule pre psov: Pre šťastného chlpáča bez alergických reakcií

hypolargénne granule pre psy

Alergie vedia potrápiť nielen nás ľudí, ale aj našich štvornohých miláčikov. Sú to prehnané reakcie imunitného systému na rôzne látky, ktoré sa bežne nachádzajú v našom okolí, napríklad v potrave či vzduchu. Psíkovia môžu trpieť napríklad alergiami na blchy, inhalačnými, kontaktnými, ale aj potravinovými alergiami. Práve potravinová alergia je veľmi častá a zvykne sa u psíkov prejaviť už počas prvého roku života.

Alergie sa najčastejšie prejavujú svrbením a začervenaním kože. U vášho psíka si môžete všimnúť, že sa často škriabe, líže, myká hlavou alebo si obhrýza labky. V prípade potravinových alergií sa veľmi často objavujú aj príznaky ako hnačka, zvracanie či plynatosť.

Aké je to hypoalergénne krmivo pre psov?

Jedným zo spúšťačov potravinovej alergie u psíkov sú určité druhy potravinových bielkovín obsiahnutých v krmive. Môže ísť o niektoré druhy mäsa, mliečne produkty, ale aj o obilniny či sóju. Hypoalergénne krmivo je vyrábané s ohľadom na citlivé trávenie psíkov. Neobsahuje preto známe alergény a štandardne je vyrábané z jedného zdroja bielkoviny.

Ako zistím, na čo má môj psík potravinovú alergiu?

Pokiaľ vypozorujete u vášho chlpáča prejavy potravinovej alergie, je dôležité, aby ste zistili, ktorá zložka potravy mu reakciu spôsobuje. Najefektívnejšie je použiť takzvanú eliminačnú diétu.

Eliminačná diéta spočíva v tom, že budete vášmu hafanovi podávať potravu s obsahom jedného zdroja bielkovín a sacharidov po dobu niekoľkých týždňov. Postupne začnete do diéty pridávajú jednotlivé druhy mäsa a budete sledovať reakcie psíka. Takto viete zistiť, ktorá zložka potravy psíkovi vadí, prípadne naopak, ktoré krmivo mu vyhovuje.

hypoalergénne granule pre psy

Pokiaľ sa už vášho štvornohého kamoša objavia zdravotné ťažkosti, obráťte sa najprv na veterinára. Veterinár psíka vyšetrí a uistí sa, že ide naozaj o alergiu a nie o iný zdravotný problém.

Čo by malo a nemalo hypoalergénne krmivo obsahovať?

Hypoalergénne krmivo obsahuje často diétnejšie druhy mäsa, pričom sa na jeden druh krmiva používa vždy len jeden zdroj bielkoviny. Medzi diétne druhy mäsa patria napríklad jahňacie, králičie, rybacie či jelenie mäso.

Väčšina krmív pre vašich štvornohých kamošov obsahujte tiež pšenicu, prípadne iné obilniny. Ani tieto látky by hypoalergénne krmivo nemalo obsahovať. Obilniny sa zvyknú nahrádzať ryžou, zemiakmi či kukuricou. Aby krmivo obsahovalo dostatok živín, malo by tiež obsahovať zeleninu a nenasýtené mastné kyseliny.

zložky hypoalergénneho krmiva

Kvalitné hypoalergénne krmivo by nemalo obsahovať zložky, ktoré sa zaraďujú medzi známe alergény, ako napríklad:

  • hovädzie mäso,
  • kuracie mäso,
  • bravčové mäso,
  • obilniny,
  • sóju,
  • mliečne produkty.

Pre aké psíky je hypoalergénne krmivo vhodné?

Hypoalergénne krmivo je vhodné pre psíky trpiace na potravinové alergie a intolerancie. Je celkovo ľahšie stráviteľné, takže po ňom môžete siahnuť aj v prípade, že má váš chlpáč citlivé trávenie. Výber krmiva pre psíka s alergiami či citlivým trávením by ste však vždy mali konzultovať s veterinárom.

Môžu psíky konzumovať hypoalergénne krmivo dlhodobo?

Pokiaľ máte psíka, ktorý trpí alergiami, nemalo by byť dlhodobé užívanie hypoalergénneho krmiva problémom. Dôležité však je, aby dostával dostatok živín a minerálov, ktoré pre svoje zdravie potrebuje. Správnou kombináciou stravy a starostlivosti môže mať váš štvornohý maznák šťastný a spokojný život aj napriek alergii.

Ako vybrať hypoalergénne krmivo pre psíka?

Pri výbere krmiva je dobré riadiť sa:

  • vekom a vývojovou fázou,
  • plemenom,
  • aktivitou,
  • a zdravotným stavom psíka.

Aby ste psíkovi zabezpečili všetko čo pre svoje zdravie potrebuje, je potrebné na tieto faktory dbať. Iné živiny totiž potrebujú mladé psíky vo vývine, a iné psí seniori. Veľmi dôležité je tiež to, akú fyzickú záťaž a aktivitu psík počas dňa má. Zabúdať tiež nesmiete na jeho zdravotný stav.

Ako vybrať hypoalergénne krmivo pre psíka

Dnes je už našťastie na trhu množstvo druhov krmív a pochutín aj pre chlpáčov s potravinovými alergiami.

Krmivo Brit care

Obľúbenou značkou krmiva pre psy a mačky je krmivo Brit od českej spoločnosti FAVO PRAHA. Krmivo je vyrábané s láskou k zvieratám v rodinnom podniku s viac ako 20 ročnými skúsenosťami v obore. Pre psíky s citlivým trávením, intoleranciami či alergiami je vhodná rada Brit care. V jej sortimente nájdete granuly pre malé aj veľké plemená a tiež granuly prispôsobené rôznym potrebám psíka.

 

Royal Canin

 Hypoalergénne granule Royal Canin

Ďalšou obľúbenou značkou krmiva pre psy a mačky je Royal Canin. Firma už od roku 1968 pracuje na produktoch a receptúrach krmív, ktoré majú zvieratkám priniesť lepší život. Vytvorili špeciálne krmivo pre psy trpiace potravinovými alergiami s obsahom vysoko hydrolyzovaných proteínov (oligopeptidov), vďaka ktorým sú granule ľahko stráviteľné.

Ak máte psíka s veľmi citlivým trávením, môžete siahnuť napríklad po granuliach:

Acana free-run duck a ďalšie hypoalergénne krmivá

Medzi kvalitné monoproteínové krmivo patria aj granule značky Acana a ich rada Free-run duck. Ide o krmivo s kačacím mäsom, ktoré je vhodné pre psíky s citlivým zažívaním. Určené je pre všetky plemená a psíky každého veku. Veľmi obľúbená je tiež značka krmiva Farmina a jej rady N & D či Ecopet Natural.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *