Psy, Starostlivosť o psa

Čo je to prezubovanie psa? Zistite, čo robiť, keď sa vášmu miláčikovi mení mliečny chrup za trvalý

prezubovanie psa

Vedeli ste, že aj psíky majú mliečne zuby, ktoré sa neskôr vymieňajú za trvalý chrup? Ak máte doma psa, ktorého ste vychovali od šteniatka, zrejme ste už o tom počuli. Obdobie, počas ktorého sa psíkovi vymieňa chrup, sa nazýva prezubovanie. Prechádza si ním každý pes, bez ohľadu na to či patrí k malému alebo veľkému plemenu. Pokiaľ sa ešte len chystáte zaobstarať si malé šteniatko a vôbec ste o prezubovaní u psa nepočuli, dozviete sa všetko potrebné v našom dnešnom článku.

Chrup psa – čo o ňom potrebujete vedieť?

Šteniatka sa rodia bezzubé, pričom prvé zúbky sa im začínajú prerezávať asi v treťom týždni života. Tak ako aj u nás ľudí, aj u psov sa najprv prereže dočasný chrup – takzvané mliečne zuby. Tie sa neskôr vymenia za trvalý chrup. Čo je však u našich štvornohých priateľov iné, je primárna úloha chrupu. Ľudia majú zuby prispôsobené na žutie potravy, zatiaľ čo psie „tesáky“ sú určené predovšetkým na jej trhanie. Práve z tohto dôvodu majú psy menej stoličiek. Zaujímavosťou je napríklad aj to, že šteniatka nemajú stoličky vôbec. Tie sa u psov prerezávajú až v rámci trvalého chrupu.

Trvalý chrup psa má 42 zubov a skladá sa z rovnakého počtu zubov v hornej aj dolnej čeľusti, (okrem stoličiek):

  • 6 rezákov,
  • 2 špičiaky,
  • 8 črenových zubov,
  • 4 stoličky (horná čeľusť), 6 stoličiek (dolná čeľusť).
prejavy prezubovania u psov

Prezubovanie psa – keď sa mliečny chrup u psov vymieňa za trvalý

Zhruba v treťom mesiaci života sa u psíka začína prezubovanie, ktoré trvá asi do ôsmeho mesiaca. Zuby začnú postupne vypadávať a v mieste vypadnutého sa prereže nový „dospelácky“ zub. Začiatok výmeny chrupu sa u psíkov líši predovšetkým v závislosti od plemena. Stredné a veľké psy začínajú s prezubovaním skôr, u menších plemien je normálne, že zuby začnú vypadávať o niečo neskôr.

Zhruba okolo deviateho mesiaca života by však psíky už mali byť bez mliečneho chrupu. Vo väčšine prípadov ide o úplne bezproblémový a prirodzený proces. Možno si teda ani nevšimnete, že vášmu chlpáčovi nejaký zub vypadol. Pozorovať však môžete určité zmeny v jeho správaní.

Ako spozorovať, že sa u psíka začína prezubovanie?

obhryzanie predmetov

Šteniatko má väčšiu tendenciu obhrýzať všetko okolo seba

opuch dasien a zvysene slinenie

Môže sa objaviť opuch ďasien a zvýšené slinenie

odmietanie pevnej stravy

V niektorých prípadoch môžu šteniatka odmietať pevnú stravu

zapach z papule psa

Psíkovi môže viac smrdieť z papuľky v dôsledku zaschnutej krvi po vypadnutí zubu

Pokiaľ spozorujete, že psíkovi nechce vypadnúť zub a vedľa neho sa začína pretláčať nový, navštívte s ním veterinára. Ten psíkovi zuby prezrie a zhodnotí, či nie je potrebné ich vytrhnúť. Tak isto nečakajte s návštevou veterinára v prípade, že spozorujte akékoľvek iné problémy – napríklad, že pes odmieta potravu aj napriek tomu, že mu podávate mäkké krmivo.

Čo robiť, keď psovi vypadávajú zuby?

Keďže prezubovanie prebieha vo väčšine prípadov úplne bez problémov, nie je potrebný žiadny veľký zásah z vašej strany. U niektorých psíkov sa však môže stať, že budú odmietať tvrdšie krmivo, ako sú napríklad granule. V takom prípade odporúčame granulky namočiť. Siahnuť môžete napríklad aj po inej forme mäkšieho krmiva, napríklad po kvalitnej psej konzerve.

Pri prezubovaní je tiež bežné, že psíky majú neustálu potrebu niečo obhrýzať, lebo ich svrbia a bolia ďasná. Aby ste chlpáčovi trošku uľavili a súčasne zachránili váš nábytok či nové topánky, môžete mu zaobstarať dentálne pamlsky. Tie mu doprajú potrebnú úľavu, zabavia ho a často obsahujú aj rôzne podporné látky, ktoré môžu zmierniť bolesť či zabrániť vzniku zápalu a zápachu z papuľky.

Pokazené zuby dokážu narobiť poriadnu „šarapatu“. Nielenže spôsobujú silný zápach z úst, ale môžu veľmi bolieť a byť spúšťačom iných závažnejších komplikácií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vášmu domácemu miláčikovi pravidelne kontrolovali chrup. Aj u neho sa totiž na povrchu zubu ukladá zubný povlak, ktorý je neskôr príčinou vzniku zubného kazu či zápalu ďasien.

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako psíkovi pomôcť. Vyskúšať môžete napríklad už spomenuté dentálne pamlsky, no najdôležitejšie je samozrejme čistenie chrupu, čiže dentálna hygiena. Zaobstarajte vášmu štvornohému spolubývajúcemu napríklad zubnú pastu pre psov s hovädzou príchuťou a k tomu špeciálnu zubnú kefku.

Ak máte doma šteniatko, mali by ste ho pripraviť na to, že raz za čas mu bude potrebné pozrieť do papuľky. Niektoré psy s tým môžu mať problém. Preto odporúčame, aby ste psíka už od malička trénovali. Takýto tréning vám potom bude veľmi nápomocný pri návšteve veterinára.

Dentálne pamlsky nájdete u nás v e-shope

Objavte širokú ponuku dentálnych pamlskov pre malé aj veľké psíky a pomôžte aj tomu vášmu so zachovaním zdravých zubov a sviežeho dychu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *