Starostlivosť o mačku

Máte doma apatickú mačku? Zistite s nami čo robiť, keď je mačka smutná

co robit ked je macka apaticka

Tak ako ľudia, aj mačky majú svoje povahy. Niektoré sú veselšie a aktívnejšie, iné majú zas radi svoj pokoj a nie sú práve veľkými maznáčikmi. Vo všeobecnosti sú však mačky veľmi hravé a čistotné stvorenia. Spokojná mačka sa vždy teší na jedlo, má dobrý apetít, šantí a teší sa z vašej pozornosti. Mnohí sú síce toho názoru, že práve pes je tým najvernejším priateľom človeka, pokiaľ vás však vaša mačka má rada, dokáže vám svoju náklonnosť dať dostatočne najavo.

Čo ak sa však váš mňaukajúci člen rodiny začne z ničoho nič chovať apaticky a smutne? Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj mačky môžu mať z niečoho stres, strach a pociťovať smútok. Inokedy môže apatia zas signalizovať zdravotné ťažkosti. Zistite s nami, čo môže apatickú mačičku trápiť a ako jej dokážete pomôcť.

Zmena správania mačky: Ako zistíte, že niečo nie je v poriadku?

Mačky sú vo všeobecnosti veselé, hravé a čistotné stvorenia. Majú svoju dennú „rutinu“ , ktorá zväčša pozostáva zo 4 základných činností:

krmenie macky

Kŕmenie

cista macka

Čistenie

spiaca macka

Spánok

hrava macka

Šantenie

Hovorí sa, že mačky spia denne až 16 hodín. Jednotlivé zdriemnutia striedajú s papaním a samozrejme čistením, ktorým trávia dohromady asi tretinu svojho mačacieho života. Okrem toho si tiež zvykajú na ľudí, priestory a váš režim. Všetky tieto veci vplývajú na to, ako sa mačka cíti a narušenie pre ňu prirodzeného kolobehu môže vyvolať stres, smútok alebo apatiu. Že s vašom mačkou niečo nie je v poriadku zistíte tak, že:

  • mačička sa odmieta hrať, leží a nevenuje pozornosť okoliu (je apatická),
  • stratí chuť do jedla, respektíve prestane jesť úplne,
  • zanedbáva čistenie alebo naopak, čistí sa až príliš,
  • vykazuje zmeny správania – z prítulnej mačky sa z ničoho stane agresívne zviera.
spravanie apatickej macky

Apatia a odmietanie jedla môže byť aj príznakom ochorenia

Podobne ako ľudí, aj u mačiek sa môžu vyskytnúť rôzne ochorenia. Problémy s trávením, zápaly, infekcie, parazity, ale aj závažnejšie ochorenia nádorového charakteru – to všetko môže spôsobiť zmenu v správaní mačky. Často sa v týchto prípadoch dajú pozorovať aj ďalšie symptómy:

  • Tráviace problémy sprevádza napríklad hnačka, zápcha alebo vracanie.
  • Neprirodzené držanie tela, zhrbená chrbtica a stiahnutý chvost medzi nohami naznačuje, že zviera trpí bolesťou.
  • Neustále oblizovanie jednej časti tela môže znamenať úraz.
  • Dýchavičnosť je síce bežná, ale len v prípade, že zviera vykonávalo fyzickú aktivitu. Pokiaľ sa zadýcha bez zjavnej príčiny, môže ísť o stres alebo aj srdcovo-cievne ochorenie.

Pri týchto príznakoch určite neváhajte a kontaktujte veterinára. Pri hladkaní môžete tiež raz za čas skontrolovať srsť, labky, oči a uši mačky, aby ste zistili výskyt prípadných opuchov, zápalov či parazitov.

co robit ked je macka smutna

Čo robiť keď je mačka smutná?

Možno niektorým z vás príde veľmi zvláštne hovoriť o mačkách a depresii. Ako sme však už spomenuli vyššie, rovnako ako nás, aj zvieratá môžu trápiť rôzne ťažkosti a to nielen fyzického, ale aj psychického charakteru. Apatia, smútok, letargia, depresia – tieto všetky názvy v podstate popisujú jeden a ten istý stav. Mačka stratí záujem o to, čo sa deje okolo nej. Nemá chuť sa hrať, blázniť, ani sa s vami túliť a nechať sa hladkať. Leží, odmieta papať, môže zanedbávať čistenie alebo sa čistiť príliš často a horlivo. Takýto stav môže u mačky vyvolať:

Zmena prostredia – napríklad pri sťahovaní

Nový člen rodiny, prípadne jeho strata

Dlhšia návšteva viacerých ľudí

Nové zvieratko v domácnosti

Traumatická udalosť – zranenie, úraz

Vašu mačku teda môže trápiť stres zo zmeny zaužívanej rutiny, prípadne prostredia na ktoré je zvyknutá. Pokiaľ sa nepreukážu vážnejšie zdravotné problémy, môžete jej pomôcť aj bez zásahu lekára. Ako na to?

1.     Zistite príčinu stresu u mačky

Pre vyriešenie problému je najdôležitejšie zistiť jeho príčinu. Pokiaľ je to možné, pokúste sa stresový faktor zo života zvieraťa odstrániť. Ak ide o stres z nového prostredia, pokúste sa vašej mačke pomôcť si na nový priestor zvyknúť a nechajte ju nájsť si svoje bezpečné miesto. Skvelou pomôckou sú napríklad viacposchodové mačacie domy a škrabkadlá, kde si váš mačiak nájde svoj tajný kútik.

2.     Venujte mačke dostatok pozornosti a hrajte sa s ňou

Prírastok vo vašej domácnosti pre mačku znamená nové pachy, ale tiež zvykanie si na prítomnosť a zvyklosti cudzieho človeka. Venujte jej preto pozornosť, zabávajte ju hračkami, skúšajte do interakcie postupne zapájať aj nováčika. Dajte však pozor na to, aby ste na ňu príliš netlačili. Niektoré mačky si môžu zvyknúť skôr, iné neskôr, dôležité je, aby mali svoj priestor a necítili sa pod tlakom.

Mačky milujú udičky s pierkami či imitáciami zvieratiek, catnipy, ale tiež myšky, loptičky a tunely. Radosť im však spravíte aj úplne obyčajnými predmetmi, ktoré nájdete v domácnosti. Vyskúšajte jej dať napríklad rolku z toaletného papiera či kuchynských utierok, starú krabicu od topánok alebo papierovú tašku.

3.     Ak mačka odmieta jesť, pokúste sa jej stravu niečím ozvláštniť

Pre zdravie mačky je dôležité, aby jedla nielen pravidelne, ale aby skonzumovaná strava obsahovala všetky potrebné živiny – vitamíny, bielkoviny, minerály a ďalšie potrebné látky. Základom je preto kvalitné krmivo. Ak zvieratko odmieta jesť celkovo, skúste sa poradiť s veterinárom. Mačkám môžete podávať nielen krmivo vo forme granúl a kapsičiek, ale aj konzervy, vaničky, paštéty a ako bonus rôzne druhy pamlskov. Stačí vybrať také, čo má váš domáci miláčik najradšej.

Ďalší tip ako zmierniť mačaciu frustráciu

Niektorí hovoria, že mačku môžu rozveseliť napríklad aj melódie klasickej hudby. Či to naozaj funguje vám nepovieme, ale za pokus to určite stojí. Možno vašej mačke nesadne práve Mozart či Vivaldi, ale vyskúšať by ste mohli napríklad vašu obľúbenú hudbu, ktorú ste zvyknutí počúvať a mačke pomôže navodiť pocit domova.

Mačka sa tak možno na prvý pohľad nezdá, ale je to citlivé stvorenie. Obľúbi si vás, zvykne si na váš domov, rutinu a zžije sa s nimi. Ak na vašom mňaukajúcom domácom miláčikovi spozorujete zmeny v správaní, môžete mu pomôcť predovšetkým vašou láskou, starostlivosťou a pozornosťou.

Chcete mať aj vy doma spokojnú mačičku?

Pozrite si našu kategóriu potrieb pre mačky a vytvorte tej vašej dokonalý domov so všetkým, čo potrebuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *