Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Ako sa starať o uši psa? Prečítajte si, prečo je starostlivosť o uši psíka dôležitá a ako ich vyčistiť čo najlepšie

starostlivost o usi psa

Mať domáceho miláčika, ktorý šťastne vrtí chvostom vždy, keď sa vrátite domov – to je snom mnohých z nás. Byť majiteľom psíka sa však spája aj so zodpovednosťou a patričnou starostlivosťou. Je potreba ho správne a dostatočne kŕmiť, venčiť, chodiť s ním na prehliadky k veterinárovi a v neposlednom rade mu je potrebné zaobstarať aj dostatočnú hygienu.

Sprcha či kúpeľ však nie je to jediné, čo psík v rámci hygieny potrebuje. Patričnú starostlivosť si vyžadujú napríklad aj jeho zuby, oči či uši. Práve o starostlivosti o uši si dnes povieme viac. Prečítajte si náš článok a zistite, prečo je dôležité chlpáčovi čistiť uši pravidelne a čo sa môže stať, ak starostlivosť zanedbáte.

Prečo je dôležitá starostlivosť o uši psa?

Nie je ničím výnimočným, že psíky majú problémy s očami či ušami. Predovšetkým tie rasy, ktoré majú dlhé visiace uši, majú väčší predpoklad na vznik zápalu. Totiž tak, ako u človeka, aj u našich psích kamošov sa v ušiach tvorí ušný maz. Jeho vznik má na jednej strane svoju funkciu – pomáha zachytávať nečistoty a odumreté kožné bunky, ktoré sa v uchu zachytávajú. Na druhej strane však môže hromadením mazu vzniknúť zápal.

Zápal ucha u psa

Zápaly uší sú jednou z najčastejších príčin návštevy zverolekára. Ak si všimnete, že váš psík zvláštne nakláňa hlavu na bok, prípadne sa v okolí uší škriabe, je naozaj veľmi pravdepodobné, že ho trápi práve zápal. Zápal ako taký nie je však diagnózou, ale symptómom. Môže mať mnoho príčin a je veľmi dôležité zistiť, prečo sa vyskytol práve u vášho psa. Návštevu zverolekára preto určite nepodceňujte – neliečený zápal môže viesť k vážnejším infekciám a ochoreniam.

Ako sme už spomenuli, prvé príznaky zápalu sú nakláňanie hlavy na bok a škriabanie v okolí uší. Okrem toho má však zápal uší aj tieto príznaky:

  • opuch ucha (othematom),
  • zápach,
  • začervenanie,
  • citlivosť na dotyk.
zapal ucha u psa

Čistenie uší psa ako prevencia zápalu

Najlepším spôsobom, ako psíkovi pomôžete sa zápalu vyhnúť, je pravidelne mu čistiť uši. V zásade máte na výber z viacerých možností – môžete psíkovi čistiť uši doma alebo môžete navštíviť veterinára. Treťou možnosťou môžu byť niektoré psie salóny, kde ponúkajú túto službu v rámci bežných procedúr.

Čistením uší znižujete riziko zápalu či infekcie. Zároveň tak psíkovi pomôžete podporovať zdravie jeho sluchu, čo ako iste viete, je jeden z jeho najdôležitejších zmyslov. Pokiaľ máte pocit, že má váš psík s ušami problémy, prípadne ho trápi zápal, odporúčame nechať čistenie na veterinára. Ten môže odobrať vzorku mazu a poslať ho na rozbor, čo mu pomôže určiť správnu príčinu problému a diagnózu. Pokiaľ je váš psík zdravý, nemusíte sa báť mu uši čistiť doma.

cistenie a staroslivost o usi psa

Ako čistiť psovi uši?

Jedným zo spôsobov, ako čistiť psíkovi uši, sú vatové tyčinky namočené v roztoku. Názory na ich použitie sú však rôzne. Zatiaľ čo niektorí majitelia psov sú zásadne proti ich použitiu, iní na ne nedajú dopustiť. Dôležité však je, že pokiaľ sa rozhodnete čistiť psíkovi uši vatovými tyčinkami, je potrebná veľká opatrnosť. Ak máte psa, ktorý poslúcha, obsedí a „drží“, nemusíte mať s čistením žiadne problémy. Dajte však pozor, aby ste tyčinkou nešli príliš hlboko a nepoškodili bubienok, prípadne nezatlačili maz hlbšie do ucha.

V prípade, že je však váš štvornohý priateľ živý a neposedný, mohlo by to byť komplikovanejšie. Nebojte sa však, existuje aj iný spôsob. Čoraz obľúbenejšie sú čistiace roztoky a kvapky do uší. Ich použitie je naozaj jednoduché a bezpečné.

Niektoré psíky nemusia mať s čistením uší problém, pre iné to však môže byť stresujúce. Majte po ruke pamlsok, pochváľte ho, aký je šikovný a poslušný a snažte sa mu celý priebeh čo najviac uľahčiť. V rámci prípravy môžete psíka pri hladení skúšať jemne hladkať po ušiach. Môže mu to pomôcť zvyknúť si a nebáť sa, keď sa mu uší dotknete pri čistení.

Kvapky do uší pre psa na rýchlu a bezpečnú starostlivosť o uši

Kvapky do uší pomáhajú rozpustiť ušný maz a nečistoty v ňom, vďaka čomu ucho dôkladne vyčistia a súčasne sú účinnou pomôckou pri prevencii zápalu. Kvapky sa používajú naozaj jednoducho. Stačí ich nakvapkať do uší psíka a následne utrieť zvyšky vatovým tampónom či obrúskom. Spolu s kvapkami totiž z ucha vytečú aj nečistoty a ušný maz, ktorý sa v nich rozpustil. Existuje mnoho druhov produktov s kvalitným zložením, pričom niektoré sú vhodné na prevenciu, iné aj pri zvýšenej tvorbe ušného mazu či pri výskyte zápalu.

Čistiace obrúsky na uši pre psov

Ďalšou skvelou „vychytávkou“ sú čistiace obrúsky na uši pre psov vo forme náprstkov. Sú napustené roztokom s upokojujúcim aloe vera a prírodnými zložkami, ktoré vám pomôžu ucho vyčistiť a súčasne ošetriť či upokojiť. Pokiaľ hľadáte „multifunkčnú pomôcku“, ktorá poslúži nielen na uši, ale napríklad aj na labky či srsť, môžete siahnuť napríklad po obrúskoch CAMON Salviette s obsahom čajovníkového oleja. Pomáhajú odstrániť zápach, vášho miláčika osviežia a pomáhajú ho chrániť pred parazitmi.

Chcete pre vášho štvornohého kamoša len to najlepšie?

Pozrite si našu širokú ponuku produktov pre psíky a vyberte to najlepšie pre jeho šťastný život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *