Starostlivosť o psa

Ako obliecť psa do dažďa?

ako obliect psa do dazda

Psie oblečenie už dávno nie je len módnym výstrelkom. Tomuto sortimentu sa venuje čoraz viac výrobcov, ktorí ho prispôsobujú potrebám psíkov aj ich majiteľov. Vznikajú tak rozkošné, ale naozaj funkčné kúsky. Svojimi vlastnosťami a použiteľnosťou sa častokrát vyrovnávajú kvalite ľudského oblečenia.

Avšak, nie všetko oblečenie pre psy je vhodné do každého počasia. Špecifický je najmä dážď. Ktoré oblečenie teda psíka pred dažďom ochráni najlepšie? Samozrejme to nepremokavé. V daždivých dňoch by ste mali zabudnúť na svetríky alebo mikinky. Tieto kúsky totiž rýchlo navlhnú aj premoknú, čím na psíkovi udržiavajú vlhkosť. V dôsledku toho sa môže triasť od zimy, bude nespokojný a tiež náchylnejší na prechladnutie.

Psovi do dažďa len nepremokavé oblečenie

Hlavnou úlohou funkčných nepremokavých modelov je ochrániť vášho chlpáča pred dažďom aj vetrom a udržať ho v suchu. Niektoré konkrétne kúsky majú navyše všité reflexné prvky, vďaka čomu v sychravom a hmlistom počasí ostane psík viditeľný aj pre autá.

Nepremokavé oblečenie zväčša môžete obliecť aj tým psíkom, ktoré by ste inak neobliekali (kvôli hrubej srsti a dostatočnej podsade). Hustá srsť síce psíka chráni, no taktiež môže namoknúť. Pokiaľ ju po pobyte vonku dostatočne nevysušíte, môže psíka chladiť ešte dlho po zmoknutí, a tým mu spôsobiť prechladnutie. Takéto psy sa odporúča obliekať do nepremokavého oblečenia bez podšívky, ktoré síce chráni pred dažďom, no nijako špeciálne nehreje.

Prečo psy nemajú radi dážď?

Mnohým psíkom je dážď doslova „proti srsti“. Keď prší, nechcú vyjsť von, odmietajú kráčať a najradšej by sa schúlili späť do peliešku. Pravidelná prechádzka je však nutnosťou nie len kvôli vykonaniu potreby, ale tiež preto, aby ich udržala v kondícii. Prečo majú s dažďom niektoré jedince taký problém?

 1. Je im to nepríjemné: rovnako ako človek, ani pes nechce zmoknúť. Aj keď možno váš chlpáč v lete miluje kúpanie a plávanie, jesenný dážď mu nemusí byť príjemný. V chladných dňoch ho ešte viac chladí, postupne mu namoká srsť a voda preniká až na kožu. Komu by to bolo príjemné?

 

 1. Boja sa: psy majú oveľa citlivejšie uši než ľudia. Počujú intenzívnejšie, takže aj jemné padanie dažďa ich môže znervózňovať, alebo naopak – spôsobovať im strach. Psíci si tak môžu postupne na dážď vybudovať určitý druh fóbie.
pes v dazdi

Rovnako ako u ľudí, aj u psíkov môže zmoknutie až do posledného „chlpu“ rozvinúť prechladnutie alebo podchladenie. Potrebu nepremokavého oblečenia by ste preto nemali podceňovať, a to najmä v prípade, že sa pes na daždi pohybuje často.

Nie ste si istý, či máte obliekať aj vášho chlpáča? Pozrite si náš článok, v ktorom sme priblížili, ktoré psie plemená potrebujú v zime a na jeseň obliecť. Stačí kliknúť SEM.

Aké rôzne typy oblečenia do dažďa pre psy existujú?

Sortiment psieho oblečenia do dažďa už dávno nie je jednotvárny a nudný. Psíkovi môžete kúpiť kúsky v rôznych farbách, strihoch, materiáloch alebo s rôznou funkčnosťou. Pripravili sme preto pre vás jednoduchý prehľad rôznych typov oblečenia, ktoré vám pomôžu pri výbere:

1. Oblečenie podľa strihu

 • Pršiplášť alebo pláštenka: zakrývajú chrbát psíka a zväčša sa zapínajú na hrudníku. Chránia len pred dažďom, no pred blatom od zeme neochránia. Na druhej strane sa však veľmi jednoducho obliekajú a psík si na ne pomerne rýchlo zvykne. Sú vhodné najmä v prípadoch, že sa so svojím chlpáčom prechádzate zväčša po chodníkoch, pričom parkom či lesom sa vyhýbate.
 • Bundička alebo parka: najpredávanejšie typy nepremokavého oblečenia. Zakrývajú chrbát i hrudník psíka, takže ho čiastočne chránia aj pred blatom či špinou zo zeme. Zapínajú sa na hrudníku a ľahko sa obliekajú. Zväčša bývajú podšité, vďaka čomu psíka zahrejú aj počas zimných mesiacov.
 • Kombinéza: okrem chrbta a hrudníka chráni aj labky. Je strihaná ako klasická ľudská kombinéza, takže jej súčasťou sú aj „nohavičky“ na labky. Ochráni pred dažďom, vetrom, blatom aj zimou. Ocenia ju najmä tie plemená, ktoré majú so zimou naozaj problémy – napríklad psíky s „vlasmi“, krátkosrsté plemená či mladé alebo choré jedince. Nevýhodou kombinéze len ich ťažšie obliekanie, na ktoré si psík najprv potrebuje zvyknúť.

Nie je pravda, že každý pes si na oblečenie časom zvykne. Sú aj také, ktoré vám budú oblečenie odmietať aj po mnohých pokusoch. Dôvodov môže byť viacero – zlá veľkosť oblečenia, nevhodný „škriabajúci“ materiál alebo samotná termoregulácia psíka – a teda že mu je v oblečení teplo a jednoducho ho nepotrebuje.

2. Oblečenie podľa materiálu

 • PVC: klasický materiál, ktorý sa používa nie len na pršiplášte pre ľudí, ale aj na pláštenky pre zvieratá. Materiál je pomerne odolný a lacný, takže aj oblečenie z tohto materiálu má veľmi prijateľnú cenu. Pozor: tento materiál nehreje.
 • Softshell: vodeodolný a vetruodolný materiál, z ktorého pravdepodobne máte nejaký kúsok doma aj vy. Výborne chráni pred silným vetrom, dažďom aj vlhkosťou, takže je vhodný aj pre aktívnych psíkov.
 • Houndtex: ak nepoznáte značku Hurtta, o tomto materiáli ste zrejme ešte nepočuli. Hurtta je značka špecializujúca sa na outdoorové oblečenie pre psov. Houndtex je jej patentovaný materiál, ktorý je vodeodolný, nepriepustný, ale zároveň veľmi priedušný. Okrem toho skvelo odoláva nečistotám, vďaka čomu sa nemusíte báť pustiť psíka do blatistého terénu. Oblečenie z tohto materiálu je vhodné pre športové, pracovné alebo veľmi aktívne psy.

3. Oblečenie podľa podšívky

 • S podšívkou: Nepremokavé oblečenie s podšívkou ochráni psa pred dažďom aj chladom. Odporúča sa pre menšie alebo krátkosrsté plemená, ktoré potrebujú v zime zahriať. Sú navyše ideálne aj v prípade, že nemáte možnosť do psieho oblečenia vrážať veľa peňazí – zväčša totiž ide o univerzálne kúsky, ktoré využijete v daždi, snehu aj tuhej zime.
 • Bez podšívky: Nepremokavé oblečenie bez podšívky, ako sú pršiplášte či pláštenky, môžete psíkovi obliecť v dňoch, kedy síce prší, ale teploty sú ako tak prijateľné. V mrazivejšom počasí sú vhodné len pre tie psy, ktoré vďaka hustej srsti nepotrebujú zahriať, iba ochrániť pred dažďom.

Ako vybrať správnu veľkosť oblečenia do dažďa?

ako zmerat oblecenie pre psa

Oblečenie pre psa nikdy nekupujte na slepo. Vždy si najprv zmerajte jeho miery. Práve od správne padnúcej veľkosti totiž závisí, či sa pes bude cítiť v oblečení dobre, nebude mu brániť v pohybe a či ho dostatočne ochráni pred dažďom. Ako nájsť tú správnu veľkosť? Postupne mu zmerajte nasledovné miery:

 

 • Dĺžka chrbta: merajte od kohútika až ku koreňu chvosta.
 • Obvod hrudníka: merajte v mieste hneď za prednými labkami.
 • Obvod krku: merajte v spodnej časti krku v tej najširšej časti.

Všetky tieto miery nájdete uvedené pri jednotlivých kúskoch. Výber vhodnej veľkosti bude vďaka tomu veľmi jednoduchý. Či už sa nakoniec rozhodnete pre bundičku, kombinézu či obyčajný pršiplášť, vždy si pamätajte, že oblečenie musí psíkovi dokonale sadnúť. Nesmie mu brániť v pohybe ani vo vykonávajú potreby. Len tak sa psík s radosťou vyberie vyšantiť a vybehať aj do daždivého dňa.

Vyberte si u nás nepremokavé oblečenie do dažďa

Neriskujte prechladnutie či dokonca podchladenie vášho psíka. Pozrite si naše rozkošné a funkčné kúsky, ktoré objednáte s rýchlou dopravou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *