Psy, Starostlivosť o psa

Ako si poradiť so separačnou úzkosťou u psa? Zistite o úzkosti z odlúčenia viac a pomôžte vášmu miláčikovi

separacna uzkost u psa

Ráno sa vyberiete do práce a po príchode domov zistíte, že vám bytom prešlo „psie tornádo“. Poviete si: „Čo to ten pes zas stváral?“ a pravdepodobne ho poriadne vyhrešíte. Je však dosť možné, že váš psík trpí separačnou úzkosťou. Ide o „diagnózu“, pri ktorej psík trpí úzkosťou a strachom z odlúčenia prejavujúcou sa stresom, rapídnymi zmenami správania a dokonca ničením rôznych predmetov. Pozrime sa spolu na to, prečo separačná úzkosť u psíka vzniká a čo môžete urobiť pre to, aby ste vášmu štvornohému miláčikovi pomohli.

Čo si predstaviť pod pojmom separačná úzkosť a čo ju spôsobuje?

Psíky sú od prírody spoločenské tvory. Pôvod tejto ich charakteristickej vlastnosti môže byť v tom, že sa vyvinuli z vlkov. Je totiž všeobecne známe, že vlky k svojmu fungovaniu potrebujú svorku. Hoci váš štvornohý priateľ nemá svoju vlastnú psiu svorku, je schopný si veľmi rýchlo a ľahko vytvoriť puto aj s človekom. Jeho svorkou sa v takomto prípade stanú ľudia, s ktorými žije v jednej domácnosti.

Pokiaľ sa však psík naviaže až príliš, môže sa u neho vyvinúť separačná úzkosť, a teda strach a úzkosť z odlúčenia a samoty. Separačná úzkosť môže mať niekoľko príčin. Niektoré súvisia vyslovene so spomenutým „putom“ voči majiteľovi, iné pramenia z negatívnych skúseností psíka (napríklad od predošlého majiteľa či z obdobia, keď bol ešte šteniatkom). V niektorých prípadoch majú psíky separačnú úzkosť dokonca geneticky danú.

prejavy separacnej uzkosti u psa

Pes trpiaci separačnou úzkosťou nezvláda odlúčenie od majiteľa a samotu. Tento stav sa potom prejavuje veľkým stresom a rôznymi zmenami v správaní, pričom v mnohých prípadoch ide o zúfalú snahu psíka dostať sa k svojmu majiteľovi alebo privolať ho späť.

Ako sa prejavuje separačná úzkosť u psa?

Separačná úzkosť u psíka sa prejavuje výraznými zmenami v správaní. Niektoré sa podobajú smútku a strachu, iné súvisia s jeho stravovacími návykmi, zvukovými prejavmi, zdravotnými problémami a v neposlednom rade aj jeho, takpovediac, deštruktívnym správaním.

Zmeny v správaní:

Psík so separačnou úzkosťou môže zúfalo štekať, zavíjať, triasť sa, schovávať sa, zrýchlene dýchať, funieť alebo naopak pôsobiť priam až strnulo alebo priveľmi hyperaktívne. Vystresované zviera má taktiež tendenciu ničiť predmety okolo seba, napríklad nábytok, zariadenie domácnosti. Často dochádza k špineniu v domácnosti a v najhorších prípadoch aj ku sebapoškodzovaniu psíka.

Zdravotný aspekt separačnej úzkosti:

Separačná úzkosť je sprevádzaná veľkým množstvom stresu. Pokiaľ je psík vystavený takémuto veľkému stresu pravidelne a dlhodobo, môžu sa u neho vyvinúť zdravotné ťažkosti rôzneho charakteru. Veľmi často je stres spúšťačom rozličných kožných ochorení, lupín, alergií, ale tiež tráviacich ťažkostí, zlého vyprázdňovania a zápachu z papule. Dlhodobý stres má zásadný vplyv aj na oslabenie imunitného systému.

Zmeny v stravovaní:

Úzkosť, strach a stres vplýva na každého inak. Poznáme to aj my ľudia. Niekto nemá žiadnu chuť do jedla, iný zas trpí stresovým prejedaním sa. To isté platí aj u psíka. Pri separačnej úzkosti môže pes javiť známky nechutenstva, no bežné je aj prejedanie sa a obžúvanie všetkého, čo zvieraťu príde do cesty. Obžúvanie a hryzenie je vraj jedným zo spôsobov, ako psíky znižujú úroveň stresu.

Upozornenie:

Ak u vášho psíka spozorujete prejavy separačnej úzkosti, neignorujte ich. Separačnú úzkosť treba riešiť, a to čím skôr, tým lepšie. Neliečená, respektíve neriešená úzkosť sa bude totiž postupom času zhoršovať. To vo veľkej miere ovplyvní váš život, život vášho psíka a predovšetkým môže mať za následok vznik závažných zdravotných ťažkostí.

Ako riešiť separačnú úzkosť u psa?

Separačná úzkosť znamená, že psík sa bojí zostať sám. Či už je to zo strachu, že sa nevrátite (čo trápi predovšetkým psíky s ťažkou minulosťou), alebo z citovej väzby, ktorú voči vám zviera má, je dôležité tento problém riešiť. Môžete sa stretnúť s názorom, že veľkú úlohu pri vzniku tohto typu úzkosti zohráva aj výchova psa. Či je to pravda je ťažko posúdiť, avšak s istotou vieme povedať, že výchova a tréning sú kľúčom k tomu, aby ste vášmu miláčikovi so separačnou úzkosťou pomohli.

Tréning pri separačnej úzkosti

V rámci výcviku je potrebné psíka naučiť, že občas jednoducho bude sám. Musí pochopiť, že to, že opustíte miestnosť alebo byt neznamená, že opúšťate jeho a už sa nevrátite.

trening separacnej uzkosti u psa

Psíky trpiace separačnou úzkosťou môžu byť vyslovene citlivé na úkony ako obliekanie bundy, obúvanie alebo dokonca na to, keď chytíte kľúče do ruky. Prvým krokom je, aby pes poslúchal na povel zostaň alebo miesto. Trénujte to tak, že mu prikážete zostať na mieste (napríklad v peliešku) a odídete z miestnosti. Stačí sa vzdialiť na pár sekúnd. Potrebujete, aby psík zostal na mieste a nebežal ihneď za vami. Postupne skúste odchádzať z izby na pár minút a tento čas predlžovať.

Ak spozorujete, že je pes v strese z úkonov ako obliekanie bundy alebo obúvanie topánok, skúste ho „zmiasť“. Oblečte si bundu a posaďte sa na gauč. Vezmite kľúče, na pár sekúnd vyjdite z bytu, vráťte sa a pokračujte v bežných činnostiach. Opäť platí, že postupne predlžujte čas mimo zraku psíka. Mal by si tak zvyknúť na to, že tento úkon je bežný a nemusí ho stresovať.

Upozornenie:

Pokúste sa vypozorovať, ako dlho psíkovi trvá, kým „začne vyvádzať“ a prejavovať príznaky úzkosti. Vždy sa snažte vrátiť ešte predtým, ako sa u neho toto správanie spustí. Psíka pri separačnej úzkosti nehrešte, mohli by ste ho ešte viac vystresovať.

Zamestnajte psíka hračkou

Skvelou pomôckou vám môže byť to, ak má psík nejaké obľúbené miesto v byte, napríklad jeho peliešok s obľúbenou dekou či hračkou. Keď sa so psíkom vrátite z prechádzky, nasmerujte ho práve na toto miesto, dajte mu hračku či maškrtu, aby ste ho zabavili a na chvíľku sa vzdiaľte z miestnosti. Vyskúšať môžete napríklad hračky, do ktorých sa dá skryť pamlsok, tie psíka určite zabavia a odpútajú jeho pozornosť.

Počuli ste o ukľudňujúcich pamlskoch pre psíky?

So zvládaním stresových situácií môžu psom pomôcť aj takzvané upokojujúce pamlsky. Obsahujú prírodné zložky, ako napríklad bylinky či CBD. Vďaka nim si psík nielenže pochutí, ale súčasne sa trošku upokojí a bude lepšie zvládať stres. Používajú sa napríklad v situáciách, ako návšteva veterinára, sťahovanie, cestovanie, no nápomocné môžu byť aj pri separačnej úzkosti.

Okrem pamlskov sa mnohí majitelia vystresovaných psíkov obzerajú aj po doplnkoch stravy. Vyskúšajte psíkovi podať napríklad doplnok Aptus Relax, Alavis Calming alebo doplnky s obsahom CBD vo forme kvapiek či olejov. Upokojiť psíka vám môže pomôcť aj prípravok Dokonalá láska. Používa sa veľmi jednoducho. V stresovej situácii stlačíte pumpičku prípravku, rozotriete ho v dlani a dáte psíkovi „inhalovať“.

Separačná úzkosť je náročná pre psíka, no aj pre jeho majiteľa. Je teda veľmi dôležité, aby ste jej príznaky nepodceňovali. Venujte dostatok času tréningu a naučte psíka, že váš odchod neznamená, že ho opúšťate. Bude si to vyžadovať určitú dávku trpezlivosti, ale uvidíte, že si postupne zvykne na to, že bude chvíľami doma sám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *