Zdravie vtákov

Chováme papagáje: Prečo si váš papagáj trhá perie a čo to môže znamenať?

sklbanie peria u papagajov

Každý, kto chová domáce zvieratko chce, aby bol jeho miláčik zdravý, šťastný a spokojný. Snaží sa mu dopriať všetko – od krásnych klietok, pelieškov, kvalitnej stravy, až po pozornosť a čas. Občas sa však vyskytne aj taká situácia, kedy sa u našich miláčikov vyskytne správanie vymykajúce sa jeho bežnému chovaniu. Ničím výnimočným nie je ani u našich operených kamarátov. K takémuto správaniu patrí napríklad vytrhávanie peria. Prečítajte si, čo všetko môže spôsobiť šklbanie peria u papagája a ako tento problém riešiť.

Príčiny šklbania peria u papagájov

V prvom rade je potrebné poznamenať, že šklbanie peria u papagájov je niečo, s čím sa nestretávame u vtákov žijúcich vo voľnej prírode. Objavuje sa len u papagájov, ktoré žijú v „zajatí“, respektíve u človekom chovaných papagájov.

Existuje viacero príčin, prečo si váš papagáj môže šklbať perie. Niektoré sa týkajú vašej starostlivosti o neho – čiže toho, ako a čím ho kŕmite, či sa mu venujete a podobne. Iné sú zas fyzického alebo psychického charakteru. Medzi najčastejšie príčiny šklbania peria u papagájov patrí:

  • Výživa – niekedy si papagáje vytrhávajú pierka v dôsledku nevhodnej stravy, ak im napríklad podávate krmivo, ktoré pre daný druh a vek zvieraťa nie je určené.
  • Ochorenia – vytrhávanie peria je tiež symptómom rôznych ochorení, ako sú nádory, ochorenia obličiek, pečene a iné ochorenia spôsobujúce papagájovi „nepohodlie“.
  • Psychika – psychika, respektíve psychické problémy, patria k najčastejším príčinám šklbania peria u papagájov. Vtáky majú k takémuto správaniu tendenciu napríklad vtedy, keď sa nudia, sú v strese, musia si zvykať na nové prostredie, sú sexuálne frustrované, prípadne im nevenujete dostatok času a pozornosti.
  • Infekcie na pokožke alebo zobáku – vytrhávanie peria môže súvisieť aj s vírusovými, bakteriálnymi, prípadne kvasinkovými infekčnými ochoreniami kože a zobáka.
  • Parazity – u doma chovaných papagájov nie sú vonkajšie parazity až tak časté. Avšak môže sa stať, že sa s nimi zviera dostane do kontaktu a nakazí sa všami či roztočmi, načo si následne v dôsledku svrbenia začne vytrhávať pierka.
  • Dráždivé látky, uštipnutie hmyzom, nesprávna starostlivosť o perie a iné.
preco si papagaj sklbe perie

Medzi čistením a šklbaním peria je rozdiel

Ak máte podozrenie, že s vaším papagájom niečo nie je v poriadku, je dôležité, aby ste jeho správanie pozorne sledovali. Mali by ste tiež vedieť rozlíšiť, kedy je jeho správanie prirodzené, a teda v norme, a kedy nie. Je napríklad úplne prirodzené, že si papagáj čistí perie. Môžete pozorovať, ako si sem tam vytrhne pierko alebo si pierka zobáčikom preberá a upravuje. Ide o proces, ktorým sa papagáj čistí a zbavuje perie nečistôt, poškodených pierok a podobne.

Ak však na tele papagája nájdete lysé miesta bez peria, nejde o čistenie. V takomto prípade si zviera perie vytrháva z nejakého dôvodu – ako sme už spomenuli vyššie, buď zdravotného alebo psychického.

Ako šklbanie peria u papagájov riešiť?

Pokiaľ tento typ správania pozorujete u vášho okrídleného domáceho miláčika, je potrebné kontaktovať veterinára. Hoci ide vo väčšine prípadov práve o správanie vyvolané psychózou, je potrebné najprv vylúčiť iné ochorenia, zdravotné ťažkosti, infekcie a parazity. Až na základe stanovenia presnej príčiny šklbania peria je možné určiť liečbu. V prípade šklbania peria z psychických dôvodov existuje viacero domácich opatrení, ktoré môžete podniknúť vy sami.

Dajte pozor na prudké zmeny v zaužívanej rutine

Papagáje majú rady rutinu a jej dodržiavanie. Keď si zvyknú na určité činnosti, podmienky, faktory a ich pravidelné opakovanie, môže u nich prudká zmena vyvolať stres a zmeny správania. Snažte sa preto prípadné zmeny prinášať postupne, aby pre papagája nepredstavovali šok.

Minimalizujte stres u papagája

Ak je príčinou šklbania peria stres, je potrebné ho v čo najväčšej možnej miere eliminovať. Niekedy je stres spôsobený novými ľuďmi v domácnosti či novým domácim zvieratkom. Stresujúco môže pôsobiť aj zmena polohy klietky, sťahovanie, postavenie klietky k oknu a podobne. Snažte sa stresujúce faktory odhaliť a minimalizovať.

Skúste papagája zabaviť

Aby papagáje spálili energiu, potrebujú veľa duševnej stimulácie. Zaobstarajte mu nejakú novú hračku, rebríky, prípadne inú zábavku do klietky. Venujte mu viac času, rozprávajte a hrajte sa s ním.

Doprajte mu kvalitné krmivo

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale aj kvalita krmiva môže vplývať na správanie papagája. Mnohé vitamíny a živiny majú totiž vplyv aj na činnosť mozgu, nervovej sústavy a podobne. Postarajte sa teda o to, aby váš papagáj dostával kvalitné krmivo s vyváženým zložením a so všetkými vitamínmi, minerálmi a stopovými prvkami, ktoré potrebuje.

Dbajte na prostredie, v ktorom sa zviera nachádza

Mnohé papagáje sú citlivé na rôzne pachy a arómy. Vadiť im môže cigaretový dym, osviežovače vzduchu, čistiace prostriedky či dokonca prenikavý parfém. Problematické je často tiež napríklad hlučné prostredie, prievan, veľa alebo málo svetla a prudké zmeny teploty. Skúste vypozorovať, aké podmienky zvieraťu vyhovujú a v prípade potreby rušivé elementy odstráňte alebo klietku presuňte na iné, vhodnejšie miesto.

Viete, ktoré papagáje sú vhodné na chov v byte?

Pozrite si náš malý prehľad papagájov, ktoré budú vašim spokojným spoločníkom aj v paneláku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *