Starostlivosť o mačku, Zdravie mačky

Prečo sa mačka trasie? Prečítajte si, aké príčiny môžu stáť za chvením vašej mačky či kocúrika a ako im pomôcť

preco sa macka trasie

Hoci váš mňaukajúci kamarát či kamarátka nedokážu rozprávať tak ako vy, môžu vám povedať mnohé rečou tela a svojím správaním. Niektoré náznaky dokážu ovládať, iné sa zas objavujú ako upozornenie, že mačke niečo chýba alebo má zdravotný problém. Dnes sme si pre vás pripravili článok o tom, prečo sa mačičky trasú a ako im môžete pomôcť.

Prečo sa mačky trasú?

Pokiaľ u mačky spozorujete, že sa nekontrolovateľne trasie, mali by ste určite zbystriť pozornosť. Môže za tým stáť viacero príčin, niektoré vážnejšie, iné menej. Dôležité však je, aby ste túto príčinu správne odhalili. Ak napríklad spozorujete chvenie počas spánku, nemusíte sa strachovať. Je pravdepodobné, že sa vášmu domácemu miláčikovi len niečo sníva. V iných prípadoch sa však mačka môže triasť zo závažnejších dôvodov, ako napríklad:

Pri niektorých príčinách je pomoc ľahšia, pri iných by ste sa mali obrátiť na veterinára. My sa teraz zameriame predovšetkým na tie situácie, kedy mačičke dokážete pomôcť vy sami. Pozrite sa spolu s nami, čo robiť.

Hypoglykémia u mačiek

Pokiaľ máte v rodine alebo medzi známymi niekoho, kto trpí cukrovkou, zrejme ste sa s týmto pojmom už stretli. Hypoglykémia je totiž nízka hladina cukru v krvi. Triaška u mačky je najčastejšie spôsobená práve hypoglykémiou. Nízky cukor môže mať vtedy, keď počas dňa neprijala dostatok potravy, v horších prípadoch môže ísť o cukrovku. Možno ste sa práve začudovali, avšak diabetes je u mačiek vcelku bežné ochorenie. Nemusíte sa ale báť. Aj s mačacou cukrovkou dokáže váš domáci miláčik žiť dlhý a plnohodnotný život.

Čo robiť pri hypoglykémii u mačky?

Keďže je nízka hladina cukru veľmi často spôsobená len tým, že mačka dlhšie nejedla alebo jedla málo, pomôže jej nejaká maškrta či jedlo. Pomôcť udržať mačke správnu hladinu cukru a aj ďalších živín môžete správne zvoleným krmivom. Na trhu nájdete rôzne kompletné krmivá, kapsičky, granulky či konzervy, ktoré obsahujú všetko, čo mačka potrebuje. V prípade, že máte podozrenie, že má váš domáci miláčik dlhodobý problém s hladinou cukru, určite sa obráťte na veterinára. Diagnostika a liečba cukrovky patrí totiž jednoznačne do rúk odborníka. Zverolekár vám pomôže zabezpečiť mačke dlhý a dobrý život aj s týmto ochorením.

trasenie u maciek pri hypoglykemii

Keď sa mačka trasie, môže mať strach alebo stres

Často si to možno ani neuvedomujeme, ale aj zvieratká sa môžu vyľakať alebo prežívať stres či šok. Možno by ste ani sami neverili, aké dokážu byť mačky citlivé. Predovšetkým na prostredie a ľudí, ktorí vytvárajú ich domov. Stres môže mať nielen malé mača, ale aj dospelý kocúr – stačí, aby ste zmenili niečo, na čo je zvyknutý. Sťahovanie, nový člen domácnosti či väčšia návšteva, to všetko vplýva na to, ako sa mačka cíti.

ako upokojiť macku v strese

Čo robiť keď je mačka v strese alebo má strach?

Mačky sa v drvivej väčšine prípadov upnú na svojho majiteľa. To znamená, že práve vy ste tá osoba, ktorá ju môže upokojiť. Pokiaľ sa mačka nechá, chvíľku sa s ňou maznajte, hladkajte ju, prípadne siahnite po niektorej z jej obľúbených hračiek a zahrajte sa s ňou. V prípade, že nejaví záujem, respektíve zdá sa vám akási „zježená a nabrúsená“, nechajte jej trošku priestoru. Potrebuje sa upokojiť a zvyknúť si na nové podnety, priestory alebo ľudí.

Hypotermia a hypertermia

Hypotermia je podchladenie organizmu, ktoré sa častejšie objavuje u mačiatok a mačacích seniorov. Dospelé jedince si vo väčšine prípadov dokážu regulovať telesnú teplotu a nepotrebujú vašu pomoc.

Hypertermia je opačný jav podchladenia, čiže prehriatie organizmu. Najčastejšie k nemu dôjde vtedy, keď sa u zvieraťa objaví silnejší zápal alebo nejaký druh zápalového ochorenia, ktoré sprevádza horúčka a zimnica (triaška).

Čo robiť, keď má mačka vysokú alebo nízku telesnú teplotu?

Pokiaľ sa zvieratko trasie od zimy, pomôžete mu teplou dekou či podložkou. Dostupné sú dokonca aj závesné podložky, ktoré jednoducho pripevníte na radiátor a mačka sa môže spokojne zohrievať. V prípade, že má zviera horúčku, je veľmi pravdepodobné, že trpí nejakým druhom vírusovej alebo bakteriálnej infekcie. Ak máte doma teplomer pre zvieratá, zmerajte mačke teplotu a nečakajte s návštevou veterinára.

podchladenie a prehriatie u maciek

Trasenie ako známka bolesti

Triaška môže byť aj sprievodným prejavom bolesti. Či už hovoríme o úraze alebo zdravotnom probléme, je ideálne, aby mačku prezrel veterinár. Bolesť môže často okrem triašky sprevádzať aj citlivosť na dotyk, krívanie či iné okom pozorovateľné zmeny.

Trasenie môže byť tiež príznakom otravy. V prípade, že mohla vaša mačka skonzumovať niečo, čo mohlo obsahovať nebezpečné látky, prípadne sa vrátila z potuliek vonku a zdá sa vám, že s ňou nie je niečo v poriadku, ihneď vyhľadajte veterinára. Triaška môže byť tiež sprievodným príznakom závažnejších ochorení. Preto by ste mali správanie vašej mačky vždy dobre sledovať a prípadne konzultovať so zverolekárom.

Zariaďte vášmu mačiakovi či mačičke krásny domov

Pozrite si našu ponuku produktov pre mačky a objavte široký výber všetkého, čo potrebuje – od krmiva až po starostlivosť o srsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *