Psy, Zdravie psa

Aké krmivo je vhodné pre psy s ochoreniami obličiek? Pozrite si prehľad dostupných renal krmív pre psov

renal granule pre psy

Problémy s obličkami patria medzi vážne, ale pomerne časté ochorenia našich psích miláčikov. Ide o nepríjemný, a v niektorých prípadoch aj psí život ohrozujúci, problém. Postihnúť môže prakticky každého psíka bez ohľadu na jeho plemeno či vek. Ak však tieto problémy podchytíte včas a budete sa o psíka patrične starať, môže pri vás ešte dlho a šťastne vrtieť chvostíkom.

Pri ochoreniach obličiek hrá nezastupiteľnú rolu najmä správne nastavená diéta. Práve podávaním vhodného krmiva môžete spomaliť progresiu ochorenia u psíka, a tým zlepšiť a predĺžiť jeho život. Krmivo pre psov s ochoreniami obličiek nájdete pod názvom „renal“. My vám v tomto článku vysvetlíme, aké nutričné potreby majú psíkovia s ochorením obličiek, ako dobrá strava ovplyvní ich život a ukážeme vám prehľad dostupných renal krmív, medzi ktorými nájdete granule, konzervy aj kapsičky.

Aké následky majú ochorenia obličiek u psov?

Poďme si najprv vysvetliť, ako ochorenie obličiek ovplyvní život vášho psíka. Obličky sú u psov čistiacim orgánom, podobne ako napríklad u mačiek či u ľudí. Ich úlohou je odstraňovať z tela odpadové látky, udržiavať v organizme dostatočnú hladinu tekutín a minerálov, ale tiež produkovať niektoré hormóny. Keď obličky nefungujú správne, všetky tieto funkcie sú narušené. Nežiaduce príznaky najčastejšie vznikajú nahromadením toxínov v krvi, ktoré obličky nedokážu efektívne odstrániť. Aké následky môže mať ochorenie obličiek na život psa?

Málo energie, únava

Psy trpiace ochorením obličiek sú často letargickí a málo aktívni. Nemajú dostatok energie a môžu trpieť chronickou bolesťou. Prestanú sa zaujímať o hru, prechádzky či iné aktivity, ktoré predtým robili s radosťou.

Chudnutie

Pes môže pociťovať nechutenstvo a prijímať až alarmujúco málo krmiva. To vedie k chudnutiu, ktoré je obzvlášť rizikové pre už aj tak dosť oslabeného psíka.

Zvýšený smäd a močenie

Ochorenie obličiek vedie k zvýšenej potrebe pitia a častejšiemu močeniu. Tento symptóm je dôsledkom pokusu obličiek zvládnuť filtráciu odpadových látok a udržiavať rovnováhu tekutín v tele. Pre majiteľov psíkov to môže znamenať častejšie venčenie, a to aj v noci.

Gastrointestinálne problémy

Psy s ochoreniami obličiek môžu trpieť nevoľnosťou, vracaním alebo hnačkou. Gastrointestinálne problémy nielenže zhoršujú kvalitu života, ale spôsobujú tiež dehydratáciu a ďalšie komplikácie.

Ako sa prejavujú ochorenia obličiek u psov?

 • Zvracanie
 • Hnačka
 • Nechuť do jedla
 • Zvýšený príjem tekutín a následné močenie
 • Chudnutie a pokles na váhe
 • Suchá papuľka
 • Bledé sliznice – ďasná a spojivky
 • Slabá aktivita, vyčerpanosť
 • Apatia, nezáujem o činnosti, ktoré zviera dovtedy rado vykonávalo

Príznaky sa môžu líšiť aj od toho, či ide o akútny alebo chronický stav. Pri akútnom zlyhaní obličiek sa stav psíka zmení náhle zo dňa na deň či dokonca z hodiny na hodinu. Spôsobuje ho infekcia, otrava či dehydratácia. Ide o vážny, život ohrozujúci stav, s ktorým by ste ihneď mali vyhľadať lekára.

Naopak chronické poškodenie obličiek sa prejavuje v priebehu týždňov až mesiacov. Psík postupne môže strácať váhu, začne viac piť a močiť, postupom času sa vám zdá pomalší, apatickejší a menej aktívny. Tieto príznaky je veľmi ťažké rozpoznať. Diagnózu definitívne potvrdí len zverolekár na základe jednoduchého vyšetrenia moču a krvi.

Prečo je psíkovi s ochorením obličiek potrebné prispôsobiť krmivo?

Organizmus psíka, podobne ako organizmus mačiek či ľudí, produkuje toxíny. Koncentrujú sa v obličkách, kde sa rozpustia vo vode, vyfiltrujú a močom sa vylúčia von. Pri ochorení či poruche sú tieto funkcie obličiek oslabené. Je preto potrebné čo najviac im uľahčiť prácu, no a práve to dokážete správnym krmivom.

Obličky sú tvorené tzv. funkčnými jednotkami – nefrónmi. Obličky psa majú asi 400 000 nefrónov, mačky ich majú zhruba 150 000. Tie mačacie sú však výkonnejšie.

Krmivo pre psa s ochorením obličiek by malo byť prispôsobené tak, aby čo najmenej zaťažovalo obličky. Aké vlastnosti platia pre renal krmivo?

 • Musí obsahovať čo najmenej zložiek produkujúcich odpadové produkty – toxíny.
 • Krmivo nesmie obsahovať veľa fosforu, ktorý pri vysokých hladinách spôsobuje ďalšie poškodenie obličiek.
 • Bielkoviny obsiahnuté v krmive by mali byť vysoko kvalitné a ľahko stráviteľné.
 • Musí byť dostatočne výživné, aby psík všetku energiu a živiny prijal z jedného krmiva a ostal zdravý v ostatných aspektoch jeho života.

Pri ochoreniach obličiek hrá diéta nezastupiteľnú rolu. Správne vyvážená diéta – teda zloženie a typ krmiva, pomáha spomaliť progresiu ochorenia u psíka a stabilizuje jeho stav. Väčšina psíkov tak dokáže prežiť dlhý a plnohodnotný život. Poďme si toto konkrétne krmivo ukázať.

Renal granule pre psov

Krmivo pre psy s ochoreniami obličiek je označené slovom „renal“. Vybrať si môžete zo suchého aj mokrého renal krmiva značiek Royal Canin Vet, Calibra Veterinary, Farmina Vet Life, Purina Veterinary Diet, Brit či Happy Dog Vet Diet. Renal granule, konzervy či kapsičky sú vhodné pre psíkov, u ktorých sa tvoria močové kamene, sú náchylní na ich tvorbu, prekonali infekciu obličiek alebo majú diagnostikované iné ochorenie obličiek.

Ide o tzv. veterinárne krmivo, označované aj ako veterinárna diéta. Toto krmivo je špeciálne vytvorené pre choré psy, ktoré potrebujú stravu prispôsobenú na liečbu daného ochorenia. Veterinárna diéta by mala byť vždy nasadzovaná pod dohľadom veterinárneho lekára. Len on totiž môže posúdiť, či je daná diéta vhodná pre zdravotný stav vášho zvieraťa. Nikdy veterinárne krmivo nenasadzujte svojmu psovi bez predošlej porady so zverolekárom, mohli by ste ho totiž ochudobniť o niektoré dôležité a chutné zložky potravy.

Renal konzervy pre psov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *