Psy, Starostlivosť o psa

Funkčné oblečenie pre psa: Čo robí funkčné oblečenie funkčným a ktoré psy ho potrebujú?

funkcne oblecenie pre psov

Hoci sa oblečenie pre psov dostáva čoraz viac do hľadáčikov chovateľov a majiteľov psov, stále si niektorí myslia, že ide len o módny výstrelok. Áno, uznávame, niektoré kúsky psieho oblečenia budia skôr dojem halloweenskeho kostýmu. Medzi poprednými značkami psieho oblečenia ale nájdete aj také kúsky, ktoré sú nielen pekné na pohľad, ale plnia množstvo funkcií.

S pojmom funkčné oblečenie ste sa možno už stretli – a to predovšetkým v prípade, že sami holdujete športu či outdoorovým aktivitám. Funkčné oblečenie však dostanete kúpiť nielen pre seba, ale aj pre vášho štvornohého kamaráta. Je výborným riešením pre aktívne psy najmä do chladnejšieho počasia. Čo by ste o funkčných bundách pre psov mali vedieť a aké nájdete v našej ponuke? Čítajte ďalej a zistite viac.

Prečo by mal váš psík nosiť funkčné oblečenie?

Možno ste sa už niekedy zamysleli nad tým, prečo by mal psík nosiť oblečenie, keď v minulosti psy nikdy nič také nepotrebovali. To je síce pravda, no zohľadniť musíme rozdiel medzi domácim a divým psom. Divé, voľne žijúce, psy boli zvyknuté a fyzicky prispôsobené na život vonku a zvládanie aj ťažších poveternostných podmienok.

Šľachtené a domestikované psy však majú úplne inú výbavu než ich voľne žijúci predkovia. Postupom rokov sa zmenila stavba ich tela a kvalita srsti. Množstvo plemien je celkovo menej otužilejších a prispôsobených skôr k životu v teple a suchu vášho domova. Napriek tomu väčšina psíkov miluje pohyb, voľnú prírodu a sú tiež takí, ktorí sprevádzajú svojich pánov na túrach a výstupoch. Práve funkčné oblečenie pomôže vášmu psíkovi zostať v suchu a teple aj počas nepriaznivejšieho počasia a pri vyššej fyzickej aktivite.

Ktorým psom by vo výbave nemalo chýbať funkčné oblečenie?

Funkčné oblečenie je nevyhnutnosťou najmä pre tie psíky, ktoré celoročne žijú vo vnútri, no často sa pohybujú v prírode či vysokohorskom prostredí. Funkčné bundy sú v podstate ekvivalentom k ľudskému funkčnému oblečeniu – chránia pred vetrom, dažďom a inými nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Pri pohybe po vonku však môže funkčné oblečenie využívať naozaj každý pes. Ktoré psy ho ocenia najviac?

 • Šteniatka
 • Psí seniori
 • Malé plemená
 • Krátkosrsté psy
hurtta oblečenie do zimy pre psa

Aké vlastnosti musí mať funkčné oblečenie pre psy?

Nie každé psie oblečenie je funkčné oblečenie. Funkčné oblečenie pre psa musí spĺňať určité kritériá a mať určité vlastnosti zaručujúce jeho funkčnosť v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Patria sem:

vodeodolny

Vodeodolnosť

vetruvzdornost

Vetruvzdornosť

priedusnost

Priedušnosť

odolnost

Ľahká údržba

Veľmi dôležitá je samozrejme kvalita použitého materiálu. Oblečenie by totiž malo čo-to vydržať. Oblečenie by malo byť do istej miery nastaviteľné, napríklad pre prípad, že by psík ešte narástol, prípadne pribral či schudol. Plusom sú tiež reflexné prvky alebo podšívka. Tá je skvelá predovšetkým v zimnom období, nakoľko psíka udrží nielen v suchu, ale aj v teple.

Upozornenie:

Nezabudnite, že ak má funkčné oblečenie plniť svoju funkciu, je nevyhnutné zaobstarať psíkovi správnu veľkosť. Preto psíka pred kúpou oblečenia poctivo zmerajte. Dôležitá je dĺžka chrbta, obvod krku a obvod hrudníka.

Funkčné oblečenie pre psov má tieto výhody:

 • Chráni chlpáča pred nepriaznivým počasím, vetrom, dažďom i chladom.
 • Podporuje termoreguláciu tela.
 • Bráni premoknutiu, čím znižuje riziko prechladnutia a chráni zdravie psíka.
 • Pomáha znižovať teplotné rozdiely.
 • Chráni srsť pred vonkajšími vplyvmi a zašpinením.
 • Vďaka reflexným prvkom zvyšuje bezpečnosť a viditeľnosť psa aj v teréne.

Materiály, ktoré robia funkčné oblečenie naozaj funkčným sú:

 • Polyester a polyamid: patria k najčastejšie používaným materiálom pre funkčné psie oblečenie. Mnohé látky z týchto materiálov sú príjemné na dotyk a majú voduodpudivé vlastnosti.
 • Softshell: stálica funkčného oblečenia, a to pre ľudí i psov. Softshell má skvelé vlastnosti. Je odolný voči vetru, prepúšťa paru a je tiež čiastočne vodeodolný.
 • Houndtex: patentovaný materiál značky Hurtta, ktorá sa venuje špeciálne vývoju a výrobe psieho outdoorového oblečenia.
 • Fleece a pleteniny: používajú sa predovšetkým na vnútornú vrstvu funkčného oblečenia s tepelnoizolačnou úlohou. Fleece je veľmi príjemný na telo psíka a zvyšuje hrejivosť psieho oblečenia.

Poznáte psie oblečenie Hurtta?

Hurtta patrí k značkám venujúcim sa výrobe outdoorového oblečenia pre psov. Jej špecialitou však je, že vyvinula a nechala si patentovať vlastný materiál – tzv. Houndtex. Čím je výnimočný? Houndtex je nepriepustný a vodeodolný materiál s veľkou priedušnosťou a skvelou odolnosťou voči nečistotám.

Hurtta oblečenie je preto obľúbené najmä u tých psíčkarov, ktorí svojho psa často berú do hôr či do lesa. Má perfektný strih, takže psa neobmedzuje v pohybe. Oblečenie je vyrobené do náročného, chladného mokrého či blatistého terénu, pričom psíka udrží v teplúčku a čistote.

hurtta outdoor oblečenie pre psy

Bundy, parky a postroje Hurtta nájdete aj v našom e-shope

Pozrite si náš sortiment psieho oblečenia značky Hurta a vyberte krásny a kvalitný kúsok aj pre vášho havkáča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *