Starostlivosť o hlodavcov, Zdravie hlodavcov

Čo môžu jesť morské prasiatka? Zistite s nami, čím (ne)kŕmiť morčatá a čo im v klietke nesmie chýbať

co mozu jest morcata

Morčatá, guinejské či morské prasiatka, toto všetko sú názvy pre roztomilé hlodavce, ktoré sú veľmi obľúbenými domácimi zvieratkami. Pokiaľ aj vy zvažujete, že si jedno domov zaobstaráte, mali by ste sa oboznámiť s tým, čo také morské prasiatko papá. Veď predsa zdravé a sýte morčiatko je spokojné morčiatko. Pozrite sa s nami, ktoré potraviny sú pre ne vhodné a čím by ste ich určite kŕmiť nemali.

Čo jedia morské prasiatka?

Morské prasiatka sú bylinožravce. To znamená, že ich strava pozostáva z výhradne rastlinnej potravy. Tak ako aj iné bylinožravce, aj morčatá potrebujú v strave prijímať veľa vlákniny. Majú totiž dlhé črevo a komplikované trávenie, a práve vláknina napomáha jeho správnej funkcii. Hlavným zdrojom vlákniny je pre morčatá seno, zelenina a ovocie, ktoré by mali mať k dispozícii každý deň.

1.     Seno a čerstvá voda nesmú morčaťu chýbať

Ako sme už spomenuli, seno je jedným z dôležitých zdrojov vlákniny, a preto by morčaťu nikdy nemalo v klietke chýbať. Počas jarných a letných mesiacov môžete seno obohatiť o čerstvú trávu, púpavové listy či trochu ďateliny. Pokiaľ však pôjdete trávu zbierať sami, dajte pozor, aby ste ju netrhali v blízkosti ciest alebo miest určených na venčenie psov – mohla by byť znečistená a uškodiť vášmu domácemu miláčikovi.

Po zime odporúčame čerstvú trávu najprv po malých častiach primiešavať k senu, aby trávenie morčaťa nedostalo prudký šok v dôsledku zmeny stravy. Môžete zvoliť pomer 2 diely sena k 1 dielu trávy.

Nielen pre človeka, ale aj pre morča je dôležitý pitný režim. Vodu kontrolujte a meňte pravidelne každý deň za čerstvú. Čo sa týka umiestnenia vody, je vo väčšine prípadov lepšie siahnuť po napájačke. Morské prasiatka vedia byť totiž tak trošku „bordelári“, a tak sa môže rýchlo stať, že misku s vodou vylejú alebo vodu v nej zašpinia. Pri výbere misky na jedlo siahnite radšej po ťažších materiáloch, ktoré sa ľahko neprevrhnú.

2.     Zelenina pre dostatok vitamínov:

Zelenina je po sene druhou najdôležitejšou zložkou potravy morčiat. Pomáha im dopĺňať potrebné vitamíny, živiny a vlákninu. Vhodná zelenina pre morské prasiatka je napríklad:

carrot

Mkrva

brokolica

Brokolica

paprika

Paprika (nie štipľavá)

kalerab

Kaleráb

uhorka

Šalátová uhorka

tekvica

Tekvica

cuketa

Cuketa

repa

Kŕmna repa

3.     Ovocie vhodné pre morčatá

Morské prasiatka môžu jesť takmer všetko u nás bežne dostupné ovocie. V rámci ich jedálnička by malo ovocie pokrývať asi 15% denného prídelu potravy. Môžete im podávať napríklad:

jablko

Jablká

watermelon

Vodový melón (aj so šupou)

banan

Banán

jahoda

Jahody

malina

Maliny

4.     Kompletné krmivo pre morčatá

Kompletné krmivá pre morčatá obsahujú kombináciu obilnín, zeleniny, vitamínov, minerálov, vlákniny a dokážu za normálnych okolností pokryť dennú dávku všetkých živín, ktorú morča potrebuje. Mnoho krmív obsahuje pridaný vitamín C, vďaka čomu sa nemusíte báť, že bude niečo vášmu malému kamarátovi chýbať – morčatá si totiž, podobne ako ľudia, nevedia tento vitamín v tele syntetizovať. Keďže ide o veľmi dôležitý vitamín, je nevyhnutné, aby si ho dopĺňali prostredníctvom stravy.

5.     Suché pečivo

Morčatá milujú suchý chlieb či iné druhy pečiva. Treba však dať pozor, aby nebolo plesnivé. Tiež to nepreháňajte s množstvom. Suché pečivo stačí morčaťu podávať 2x do týždňa v malých množstvách. Pokiaľ by ste ho totiž prekrmovali suchým chlebom, mohlo by veľmi nabrať na váhe.

6.     Minerálne kamene

Najlepším spôsobom, ako dopriať vášmu morskému prasiatku dostatok minerálov a súčasne mu pomôcť so starostlivosťou o zuby, sú minerálne kamene. Hlodavce potrebujú mať v klietke niečo na obhlodávanie, nakoľko si tým udržujú zdravý chrup. Vďaka minerálnemu zloženiu si tiež doplnia potrebné látky, ktoré podporia ich zdravie – spájajú teda príjemné s užitočným.

Čo morčatá jesť nesmú?

Niektoré druhy potravy sú pre morča škodlivé. Môžu spôsobiť tráviace ťažkosti, ako napríklad zdutie či hnačku, iné sú zas vyslovene toxické. Pozrite sa s nami, na ktoré potraviny je potrebné dávať pozor:

1.     Niektoré druhy zeleniny

Existujú druhy zeleniny, ktoré pre morča nie sú vhodné, a potom také, ktoré sú preň jedovaté. Nevhodná zelenina môže zaťažiť trávenie morčaťa, prípadne ho môže zduť, čo môže byť život ohrozujúce. Predovšetkým zdutie býva pri hlodavcoch problematické. Ak budete mať pocit, že s vašim morčaťom niečo nie je s „kostolným poriadkom“, vyhľadajte čo najskôr pomoc veterinára. Zo zeleniny nie sú pre morčatá vhodné:

kapusta

Kapusta a hlávkový šalát

karfiol

Karfiol

paradajka

Paradajky

zemiaky

Zemiaky

baklazan

Baklažán

Táto zelenina je pre morča toxická:

  • avokádo,
  • cibuľa,
  • cesnak,
  • zelená fazuľa.

2. Hrušky

Morčiatka môžu takmer všetko ovocie. Výber sa zvykne meniť väčšinou podľa sezóny. Druh ovocia, ktorý však chovatelia odporúčajú z jedálnička morského prasiatka vynechať, je hruška. Hrušky môžu totiž tiež spôsobovať nafukovanie a zdutie zvieratka.

3. Pozor na izbové rastliny

Mnohí chovatelia varujú, že treba morčatá držať bokom od izbových rastlín. Niektoré môžu byť pre ne totiž toxické. Pokiaľ teda morča nechávate behať voľne po byte, ubezpečte sa, že v jeho dosahu nie sú žiadne rastliny, ktoré by mohlo obhrýzať. Pre morské prasiatka  je jedovatá napríklad čínska ruža, rododendron, niektoré druhy fikusov a ďalšie. To isté platí aj pri výbehu na záhrade – treba dávať pozor na skalničky alebo cibuľoviny.

Rozmýšľate či vášmu morskému prasiatku ešte niečo nechýba?

Pozrite si našu kategóriu potrieb a doplnkov pre morčatá, kde nájdete všetko od krmiva až po prepravky.

One thought on “Čo môžu jesť morské prasiatka? Zistite s nami, čím (ne)kŕmiť morčatá a čo im v klietke nesmie chýbať

  1. Laura píše:

    Ďakujem za radu chcem sa len opýtať ze ci môže morča mokrú zeleninu/trávu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *