Starostlivosť o hlodavcov

Vyberáme podstielku pre zajace a hlodavce: Na čo by ste mali pri výbere podstielky dávať pozor a ktorá bude pre vášho miláčika najlepšia?

Hlodavce sú milučké zvieratká, ktoré trávia väčšinu svojich dní hraním alebo spánkom v klietke. Je preto veľmi dôležité, aby ste im domov vybavili všetkým, čo potrebujú. Zásadný nie je len výber peliešku či misky na jedlo, ale tiež druh podstielky. Pozrite sa spolu s nami na to, ktoré druhy podstielok sa pre hlodavce používajú a ako vybrať tú najlepšiu.

Prečo by ste mali siahnuť po kvalitnej podstielke pre hlodavce?

Podstielka je dôležitá pre pohodlie a komfort vášho miláčika, no má aj oveľa dôležitejšiu úlohu. Vplýva totiž na jeho zdravie. Pokiaľ vyberiete nevhodný typ podstielky, môže v klietke dochádzať k zadržiavaniu vlhkosti. Vlhkosť vytvára vhodné prostredie na množenie choroboplodných zárodkov a plesní. Kvalitná podstielka tiež bráni nepríjemnému zápachu a roznášaniu neporiadku mimo klietky.

Aké vlastnosti by mala mať najlepšia podstielka pre zajace, škrečky a iné hlodavce?

aroma

Pohlcovanie pachov

nizka prasnost

Nízka prašnosť

absorpcia tekutin

Pohlcovanie tekutín

lahka likvidacia

Jednoduchá likvidácia

Najčastejšie používané druhy podstielok pre hlodavce

Hobliny pre hlodavce

Asi najčastejším a najvyhľadávanejším typom steliva pre hlodavce sú hobliny z mäkkého savého dreva. Hobliny sú cenovo veľmi dostupné. Ide o akéhosi zástupcu klasických podstielok. Zvieratká sa v podstielke z hoblín cítia pohodlne a veľmi dobre. Okrem toho sa hobliny vyznačujú tiež veľmi dobrou savosťou tekutín a nízkou prašnosťou. Ich nevýhodou však môže byť ich ľahkosť, vďaka ktorej sa môžu rýchlejšie roznášať po byte. Tiež by sa dalo povedať, že nie sú až tak dobrý „parťák“ v boji proti zápachu. S tým si však výrobcovia poradili tak, že začali na trh prinášať hoblinky s rôznymi arómami, ako sú napríklad jablko či citrusy.

Kukuričná podstielka pre morčatá, zajace či škrečky

Kukuričná podstielka patrí medzi univerzálne stelivá. Ide o ekologický materiál, nakoľko sa vyrába zo sušených kukuričných klasov. Môžete ju nájsť vo forme celých sušených „listov“, ale často ju dostanete kúpiť aj drvenú. Neobsahuje chemické látky, je preto pre vášho miláčika bezpečná. Ďalšou výhodou je tiež jej veľká absorpčná schopnosť, vďaka čomu zvieratko nebude ležať v mokrom prostredí. Kukuričné podstielky sú často obohatené o rôzne arómy, čím pomáhajú zmierniť zápach z klietky. Mnohí siahnu po tomto type steliva tiež z ekologických dôvodov, po použití totiž stačí podstielku hodiť do kompostu.

podstielky pre hlodavce

Drevitá vlna a iné podstielky z dreva

Obľúbená u zvieratiek a aj chovateľov je podstielka z drevitej vlny. Je vhodná nielen pre hlodavce, ale aj vtáčiky, fretky či dokonca psíky. Má skvelé vlastnosti, ktoré pomáhajú brániť rozmnožovaniu plesní a baktérií a po jej znečistení ju možno jednoducho kompostovať. Ďalšími výhodami sú tiež veľmi nízka prašnosť a vynikajúce tepelné vlastnosti (udržuje teplo).

Nevýhodou pri tomto type podstielok je to, že v porovnaní s inými stelivami, je drevitá vlna trošku drahšia. Pokiaľ nebudete klietku vášho miláčika čistiť pravidelne, môže byť tiež pôvodcom zápachu. Pre menšie zvieratká a vtáctvo sú vhodné aj podstielky z drevenej štiepky. Pri podstielkach z drevených materiálov je dôležité, aby bolo použité neživicové drevo. Živica by sa totiž mohla lepiť zvieratkám na kožúšky. Najčastejšie sa používa buková, smreková či osiková štiepka.

Bez ohľadu na typ podstielky by ste mali klietku čistiť aspoň raz za týždeň. Hoci napríklad zajace sú schopné naučiť sa používať záchodík, môže sa stať, že sa nejaké tie nečistoty a výkaly dostanú aj na iné miesta v klietke. Taktiež je veľmi pravdepodobné, že raz za čas dôjde k prevrhnutiu misky s jedlom. Zvyšky jedla, veľká vlhkosť a nečistoty v klietke môžu vášmu miláčikovi privodiť zdravotné ťažkosti. Preto pravidelné čistenie nezanedbávajte.

Papierová podstielka pre hlodavce

Ak máte doma hlodavca – alergika, vhodné môžu byť papierové podstielky. Nemyslíme tým však to, aby ste klietku vášho domáceho miláčika vystlali papierom. Papierové podstielky sú vyrábané špeciálne to, aby zvieratku poskytli pohodlie a komfort. Mnohé sa vyznačujú veľmi nízkou prašnosťou, vďaka čomu nebudú vášho miláčika dráždiť. Papierové podstielky vykazujú tiež veľmi dobré absorpčné a pachy pohlcujúce schopnosti. Niektoré značky priniesli na trh papierové podstielky obohatené o rôzne prírodné zložky. Príkladom je napríklad stelivo Asan Pet Aloe s obsahom aloe vera, ktoré pomáha podporovať zdravie srsti a pokožky zvieratka a chrániť ho pred ekzémami.

Čo ako podstielku rozhodne nepoužívať?

V minulosti bolo populárne používať ako spodnú časť podstielky pre zajace či škrečky noviny. Ide však o nevhodnú a dokonca pre zviera nebezpečnú alternatívu. Papier sa ľahko rozmočí a zadržiava vlhkosť, vďaka čomu vytvára ideálne prostredie pre množenie plesní a baktérií. Ďalším faktorom sú tiež nebezpečné látky používané v tlačiarenských farbách. Obsahujú totiž toxíny, ktoré môžu zvieratku spôsobiť postupnú otravu.

Používať by ste nemali ani jemné piliny. Tie sa totiž vyznačujú veľkou prašnosťou, čo môže zvieraťu spôsobiť zdravotné problémy, ako sú napríklad zápaly očí. Vyhýbať by ste sa mali tiež slame, ktorá môže byť tvrdá či dokonca ostrá a spôsobiť tak hlodavcovi poranenie.

Seno pre hlodavce – hodí sa ako podstielka?

Pre niektoré druhy hlodavcov je seno nenahraditeľnou zložkou potravy. V klietke by ho mal mať každý zajac a tiež morča. Seno by však malo byť uložené strategicky – to znamená tak, aby k nemu zvieratko malo prístup, ale aby súčasne nedochádzalo k jeho znečisťovaniu. Ideálne je zaobstarať vášmu miláčikovi zásobník na seno, ktorý zavesíte na klietku.

Nie je vhodné seno používať ako podstielku, rýchlo sa totiž znečistí, zadržiava vodu a vytvára ideálne miesto na vznik plesní a šírenie choroboplodných zárodkov.

Už viete, ktorý typ podstielky váš malý spolubývajúci potrebuje?

Pozrite si ponuku podstielok u nás na e-shope, vyberte si variantu a balenie, ktoré vám najviac vyhovuje a zvýšte komfort vášho domáceho miláčika.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *