Starostlivosť o mačku

Viete, aké sú rozdiely v starostlivosti o vonkajšie a vnútorné mačky?

vonkajsa vs vnutorna macka

Ak máte rodinný dom, možno ste si všimli, že k vám na záhradu občas zavíta mačka-tuláčka. Nemusí ísť však nevyhnutne o mačku bez majiteľa prežívajúcu zo dňa na deň na voľnej nohe. Môže ísť o mačičku, ktorá svoj domov má, no je chovaná vonku a raz za čas sa vyberie „omrknúť si“ susedstvo a skontrolovať revír.

Pokiaľ zvažujete, že si mačku zaobstaráte aj vy, mali by ste mať vždy vopred jasno v tom, či bude žiť výlučne vo vnútri alebo bude mať k dispozícii výbeh. Prečo? Pretože starostlivosť o mačku v byte a mačku vonku sa v niektorých bodoch líši a vy by ste na to mali byť pripravený. Navyše, tento faktor by mal ovplyvňovať aj to, akú rasu mačky si vyberiete. Čítajte ďalej a spoznajte rozdiely v starostlivosti o „vonkajšie“ a „vnútorné“ mačky.

Akú mačku vybrať do bytu a ktorá potrebuje voľný výbeh?

Niektoré mačky sú rodené lovkyne, potrebujú veľa pohybu a aktivity. Iné sú zas najspokojnejšie v teple doma na gauči. Okrem toho má každá mačka či kocúr svoju povahu, náturu a potreby. Pozrite sa spolu s nami na to, ktoré plemená sú ako stvorené na chov vo vnútri a ktoré pre šťastný život potrebujú výbeh a čerstvý vzduch.

Vnútorné mačky: Mačky ako stvorené na chov v byte

  • Americká krátkosrstá mačka
  • Birman
  • Britská krátkosrstá mačka
  • Kartúzska mačka (Chartreux)
  • Ragdoll
  • Perzská mačka
  • Škótska klapouchá mačka
vnutorna macka

Vo všeobecnosti by sme o týchto plemenách mohli povedať, že sú miernejšie a prítulnejšie. K spokojnému životu nepotrebujú toľko pohybu a aktivity a mnohé z nich bez problémov vydržia byť doma samé, zatiaľ čo vy budete v práci.

Vonkajšie mačky: Mačky, ktoré bez voľného pohybu nevydržia ani deň

  • Mačka domáca
  • Nórska lesná mačka
  • Mainstká mývalia
  • Bengálska mačka
  • Európska krátkosrstá mačka
vonkajsia macka

Tieto plemená sú aktívne a samostatné – platí to predovšetkým o mačke domácej a európskej krátkosrstej mačke. Môžete ich samozrejme chovať aj v byte, ale budú zrejme potrebovať množstvo zábaviek a viac vašej pozornosti. Len tak sa totiž vybláznia natoľko, že budú spokojné. Iné plemená, napríklad nórska lesná či sibírska mačka, sú väčšieho vzrastu s telom prispôsobeným na lezenie, šplhanie a samozrejme lov.

Špeciálna kapitola sú voľne žijúce mačky, ktorých je asi najviac a najčastejšie patria k plemenu mačky domácej. Voľne žijúce mačky sa potulujú kade-tade, môžu prenášať rôzne ochorenia, parazity, prípadne (ak vaša mačka nie je kastrovaná) sa kocúr-tulák môže stať otcom neplánovaných mačiatok.

Mnohí ľudia sa o starajú aj o takéto „divé“ domáce mačky, dávajú im napríklad pravidelne krmivo a rôzne maškrty. A keďže sa na dobré rýchlo zvyká a môže sa stať, že si vás mačka prisvojí a bude sa k vám vracať. Ak sa rozhodnete si takúto mačičku osvojiť, nesmiete zabúdať na to, že bude navyknutá na život „na voľnej nohe“. Zrejme ju to teda bude ťahať viac von a vo vnútri sa bude nudiť. Každá mačka má však svoju povahu. Pokojne sa teda môže stať, že aj pôvodne voľne žijúca mačka si zvykne na teplo domova. Nezabudnite však, zvieratko je potrebné dať odčerviť a poriadne prezrieť veterinárovi.

V čom spočíva rozdiel pri starostlivosti o mačku v byte a mačku vonku?

Prvé, čo musíte vziať do úvahy je, že mačka žijúca v byte, nie je vystavená toľkým nepriaznivým podmienkam a nebezpečenstvám ako mačička vonku. Pozrime sa na jednotlivé aspekty starostlivosti o mačku a rozdiely medzi nimi trošku bližšie:

Strava a kŕmenie mačiek vonkajších vs. vnútorných mačiek

  • Mačky v byte:

Keď mačku chováte v byte, presne viete, čím je kŕmená a koľko toho denne skonzumuje. Krmivo jej vyberáte sami a máte prehľad o jeho nezávadnosti. Našim domácim miláčikom sa snažíme dávať len to najlepšie, preto veríme, že aj vy vyberáte pre vašu mačku či mačiaka tie najkvalitnejšie granulky, konzervy alebo kapsičky.

  • Mačky vonku:

Keď sa mačky vyberú na potulky do okolia, často sa misky, ktorú im nachystáte, ani nedotknú. Počas pobytu vonku totiž možno niečo ulovia, prípadne im zachutia granule susedovho psa či mačky. Nie je reálne možné mať prehľad o tom, koľko a predovšetkým čo všetko mačka zje. Preto by ste mali dbať na pravidelné odčervovanie, kontroly u veterinára a samozrejme sledovanie jej zdravotného stavu.

Zdravie a zdravotné riziká u mačiek

  • Mačky v byte:

Mačky v byte sú v oveľa menšom ohrození zdravia než tie, ktoré sa pravidelne vydávajú do sveta. Znižuje sa riziko prenosu choroby od iných zvierat a nemusíte sa báť, že sa mačička otrávi jedom na hlodavce. Veľmi nepravdepodobné sú tiež bitky s inými mačkami. Samozrejme, aj bytová mačička môže ochorieť. Nezabudnite teda na pravidelnú náštevu veterinára, očkovania a odčervovanie.

  • Mačky vonku:

Mačky žijúce vonku sa naopak môžu veľmi ľahko dostať do potýčky s inými mačkami a kocúrmi. Tie môžu počas zvieracieho súboja preniesť na vášho miláčika parazity či ochorenia. Opatrný by ste mali byť aj v prípade, že sa vo vašom okolí vyskytujú líšky či dravé vtáky, ktoré by mohli mačke ublížiť. Pokiaľ bývate v oblasti, kde sa zvyknú vyskytovať zvieratká nakazené besnotou, odporúčame vám mačke vopred zabezpečiť všetky potrebné očkovania.

Prechladnutie u vonkajšej mačky

Hoci sa prechladnutie javí ako primárne ľudská choroba, patrí k najbežnejším ochoreniam u mačiek. Najčastejšie postihuje vonkajšie mačky a pomerne ťažko sa lieči. Prejavuje sa:

  • začervenanými a slziacimi očami,
  • výtokom z nosa,
  • horúčkou,
  • kašľom,
  • upchatým nosom,
  • vredmi v ústach,
  • stratou chuti do jedla,
  • letargiou,
  • únavou a nechuťou k pohybu.

 

Prechladnúť samozrejme môže aj mačka chovaná v byte, no vzhľadom na vrtošivé počasie určite sami uznáte, že vo väčšom ohrození sú práve mačičky, ktoré trávia väčšinu času vonku. Ich zdravie sa preto odporúča podporiť špeciálnymi doplnkami na podporu imunity, ako sú napríklad:

Chcete vedieť viac o najčastejších ochoreniach u mačiek?

Prečítajte si náš článok a zistite viac o najbežnejších ochoreniach, ktoré môžu postihnúť aj vašu mňaukajúcu priateľku.

Bývanie a výbava pre mačku

  • Mačky v byte:

Vnútorná mačka nepotrebuje extrémne veľa na to, aby mala svoj komfort a pohodlie. Postačí jej teplý peliešok alebo domček na pokojnom mieste, kam sa bude môcť v pokoji utiahnuť a oddýchnuť si. Ďalej jej samozrejme nesmie chýbať záchodík, misky na krmivo, škrabadlo a nejaké tie hračky.

  • Mačky vonku:

Výhodou mačiek tráviacich väčšinu času vonku, respektíve majúcich možnosť si „odbehnúť“ je, že nepotrebujú mačací záchodík. Mačka si totiž bez problémov uľaví vonku. Čo by ste ale mačke žijúcej väčšinu času v exteriéri mali zaobstarať, je mačací domček. Pre mačky, ktoré budú vonku aj zimovať, odporúčame domček vhodne zatepliť. Poskytne im bezpečný priestor chrániaci pred väčšími predátormi a tiež vrtošivým počasím.

Ako vidíte, medzi starostlivosťou o bytovú a vonkajšiu mačku sú rozdiely. Niektoré sú väčšie, iné menšie, avšak pokiaľ si zistíte všetky potrebné informácie, poradíte sa s veterinárom a podniknete správne opatrenia, môže mať váš mačiak šťastný a spokojný život bez ohľadu na to, či žije v byte alebo vonku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *