Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Strata srsti u psa: Prečo psíky pĺznu a kedy to znamená problém?

strata srsti u psov

Každý majiteľ psíka sa už určite stretol s tým, že po svojom štvornohom kamošovi nachádzal chumáče srsti kade tade po dome. Do určitej miery je strata srsti u psíkov prirodzená, treba však vedieť správne určiť jej príčiny. Tých môže byť totiž hneď niekoľko, pričom niektoré môžu byť znakom zdravotných ťažkostí. Čo potrebujete o strate srsti vedieť a ako znížiť jej intenzitu?

Prečo psom vypadáva srsť?

Strata srsti, nazývaná aj pĺznutie, je prirodzený proces obnovy srsti psa. Psíky strácajú srsť predovšetkým počas jari a jesene, kedy sa zbavujú starej srsti a menia ju za „novú“. Pokiaľ však spozorujete, že vášmu kamošovi vypadáva srsť nadmerne, prípadne je pĺznutie spojené s výskytom lysých miest na koži, častým škrabaním či inými ťažkosťami, môže ísť o zdravotný problém. Vtedy sa určite treba obrátiť na veterinára.

Strata srsti ako príznak ochorenia

Jednou z veľmi častých príčin zhoršenia kvality srsti je zlá výživa. Psík, ktorý konzumuje kvalitnú, zdravú a vyváženú stravu má srsť pevnú, silnú a lesklú. Na to potrebuje v strave dostatok vitamínov, minerálov, omega-3 a 6 mastných kyselín, zinku a biotínu. Odporúčané je aj užívanie kolagénu, ktorý sa stará nielen o zdravie kĺbov a chrupaviek, ale aj srsti či pazúrov.

Nezdravá srsť je naopak krehká, matná, láme sa a vypadáva –  je to jedným z prvých signálov, že niečo nie je v poriadku. Ako sme už spomenuli, môže ísť o nesprávnu, resp. nevyváženú stravu, ale aj o príznak ochorenia. Nadmerná strata srsti môže byť symptómom:

  • endokrinného ochorenia,
  • dermatitídy,
  • mykózy,
  • alergie,
  • parazitov,
  • Cushingovej choroby.

Pokiaľ máte pocit, že s vaším chlpáčom nie je niečo v poriadku, kontaktujte veterinára. Ten najlepšie určí, čo psíka trápi a nastaví mu liečbu. Môže sa však stať aj to, že vám len odporučí zmenu stravovacieho režimu alebo kozmetického prípravku.

Dá sa vypadávaniu srsti zamedziť?

Keďže ide o prirodzený proces obnovy srsti, nie je možné pĺznutie eliminovať úplne. Správnou starostlivosťou však môžete zmierniť jeho intenzitu. Jedným z účinných spôsobov je pravidelné odstraňovanie odumretej srsti vyčesávaním. Pre psíka je príjemné a relaxačné a súčasne pomáha upevňovať puto medzi vami a vašim miláčikom. Účinnou a obľúbenou pomôckou na tento účel sú hrebene FURminator:

Medzi sortimentom na starostlivosť o psíky však nájdete aj ďalšie druhy pomôcok. Siahnuť môžete po kefách rôznych tvarov a prevedení, ale aj po špeciálnych vyčesávacích rukaviciach. Rukavice majú hneď niekoľko výhod:

  • účinne odstraňujú uvoľnenú srsť,
  • sú vhodné aj pre citlivé zvieratá,
  • psík má pocit, že ho hladkáte,
  • stimulujú prekrvenie.

K správnej starostlivosti patrí aj pravidelné umývanie

Hygiena je dôležitá nielen pre ľudí, ale aj pre našich štvornohých kamošov. Pri kúpaní môžete siahnuť po rôznych kozmetických prípravkoch pre psy, ako sú napríklad šampóny a kondicionéry. Majú zloženie obohatené o látky, ktoré psíkovi pomôžu upokojiť svrbiacu pokožku a dodať srsti potrebné živiny. Jedným z obľúbených produktov je napríklad MenForSan Šampón s biotínom. Biotín je dôležitý vitamín skupiny B, ktorý napomáha tvorbe kolagénu a zmierňuje vypadávanie srsti.

Chráňte psíka pred parazitmi

Sprievodným javom napadnutia parazitmi je často svrbenie. Psík sa snaží uľaviť si od svrbenia škriabaním, čím dochádza k poškodeniu pokožky a následnému vypadávaniu srsti. Aby sme psíkov ochránili pred parazitmi, ako sú napríklad blchy a kliešte, môžeme siahnuť po rôznych prípravkoch a pomôckach. Medzi najvyhľadávanejšie patria ultrazvukové repelenty, antiparazitné obojky a pipety proti kliešťom. Pokiaľ by ste chceli vedieť viac, môžete si prečítať jeden z našich starších článkov o antiparazitikách pre psíky.

Doplnky pre zdravú srsť u psov

Najviac výživných látok a vitamínov by mal psík prijímať v potrave. Výber vhodného krmiva je veľmi dôležitý a závisí od viacerých faktorov, ako vek psíka, ale napríklad aj jeho veľkosť. Granule a iné formy krmív sú prispôsobované potrebám chlpáčov. Pokiaľ teda vyberiete správne granule, nemal by váš psík potrebovať žiadne ďalšie doplnky s vitamínmi.

Špeciálne pri väčších plemenách, ktoré sú fyzicky aktívne, sa odporúča preventívne užívanie kolagénu. Kolagén patrí medzi proteíny, ktoré posilňujú kĺby, chrupavky a šľachy, zlepšujú pohyblivosť psa a v neposlednom rade majú pozitívny vplyv aj na srsť.

Ak hľadáte doplnok určený špeciálne na zlepšenie kvality srsti, pazúrov a obnovu kože, siahnuť môžete po tabletách Canvit Biotin. Doplnok by ste mali psíkovi podávať v období výmeny srsti alebo pokiaľ spozorujete zvýšenú intenzitu pĺznutia. Dajte však pozor: pokiaľ máte podozrenie, že má psík kožné ochorenie, infekciu či iný zdravotný problém, zavolajte zverolekára.

Chcete mať doma spokojného havkáča?

Pozrite si našu ponuku krmív, doplnkov a produktov na starostlivosť a doprajte vášmu psíkovi všetko, čo pre šťastný život potrebuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *