Všimli ste si, že s vaším psíkom niečo nie je v poriadku – leží, nechce behať ani sa hrať a nenechá si siahnuť na bruško? Môže ho trápiť pankreatitída. Pakreatitída u psov je vážne a veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré ovplyvňuje správanie i bežné fungovanie psíka, nakoľko je sprevádzané silnou a intenzívnou bolesťou. Čo pankreatitídu u psov spôsobuje, ako sa prejavuje a lieči? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.
Pankreatitída u psa a jej príčiny – čo stojí za týmto nepríjemným a nebezpečným ochorením?
Pankreas je veľmi dôležitý orgán. Produkuje enzýmy a hormóny dôležité pre zdravý metabolizmus vášho domáceho miláčika. Pri pankreatitíde dochádza u psíka k aktivácii enzýmov už vo vnútri pankreasu alebo v jeho okolitých tkanivách, čím vzniká zápal sprevádzaný intenzívnou bolesťou.
Najčastejšou príčinou vzniku pankreatitídy u psa je nevhodná strava – nesprávne krmivo s príliš veľkým obsahom tuku, prekrmovanie, a s tým súvisiaca obezita. Medzi ďalšie príčiny vzniku pankreatitídy patria:
- vysoké množstvo vápnika v tele psa, prípadne strava s jeho vysokým obsahom,
- cukrovka u psov,
- hypertyreóza,
- užívanie niektorých liekov,
- metabolické a hormonálne ochorenia,
- ochorenia obličiek,
- poranenie, chirurgické zákroky a iné.
Príznaky pankreatitídy u psa
Pankreatitídu u psov delíme na akútnu a chronickú. Akútna pankreatitída môže byť pre vášho domáceho miláčika život ohrozujúca. Vyžaduje si čo najskorší zásah veterinára a hospitalizáciu psíka. Pri chronickej pankreatitíde ide naopak o dlhodobý, respektíve doživotný problém, ktorý je možné korigovať vhodnou stravou.
Pri akútnej pankreatitíde sa u psa objavujú príznaky ako:
- strata chuti do jedla,
- neustále vracanie,
- zapáchajúca hnačka,
- horúčka,
- intenzívna bolesť v oblasti brucha,
- zrýchlený tep,
- ťažkosti s dýchaním,
- nadúvanie.
Ako chronickú pankreatitídu označujeme stav, kedy má psík zničených 80% pankreasu. Ide o doživotné ochorenie tráviaceho systému zvieratka. Chronická pankreatitída sa u psíka prejavuje:
- zvýšeným príjmom tekutín a s ním spojeným častejším močením,
- extrémne zvýšenou chuťou do jedla,
- zvýšeným vylučovaním stolice,
- stolicou s kyslým zápachom sfarbenou do svetlohneda,
- apatickosťou,
- chronickými hnačkami,
- úbytkom na váhe aj napriek zvýšenému príjmu potravy.
Ako sa lieči pankreatitída u psa?
Ako pri iných ochoreniach, aj pri pankreatitíde je základom správna a včasná diagnostika. Symptómy pankreatitídy totiž nie sú vyslovene špecifické. To znamená, že napríklad hnačka, zvracanie, horúčka či apatia sú príznakom viacerých chorôb, a preto nemusíte hneď rozpoznať, že ide práve o toto ochorenie. Aj z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby veterinár vášho psíka vyšetril a vykonal všetky potrebné testy.
Ak testy a vyšetrenie potvrdia pankreatitídu, prvým krokom liečby je zmiernenie zápalu vhodnými liekmi a diétou. Pri liečbe pankreatitídy je kľúčová správna diéta a jej veľmi poctivé dodržiavanie. Ak je pankreatitída u vášho psíka závažná, nemal by počas prvých 24 hodín prijímať žiadnu potravu ani tekutiny a živiny by mu mali byť podávané infúzne. Správne nastavená liečba napomôže zmierneniu bolesti a nevoľnosti. Lieky sa, podobne ako výživa, podávajú primárne injekčne alebo infúzne. Psík je z veterinárnej starostlivosti prepustený zvyčajne až vtedy, keď sa zlepšia výsledky laboratórnych testov, ustúpi horúčka a psík je schopný piť a kŕmiť sa bez zvracania.
Strava u psa s pankreatitídou
V rámci liečby pankreatitídy u psa, akútnej aj chronickej, je strava kľúčová. Odporúčaná je diéta s nízkym obsahom tukov, aby nedochádzalo k zaťaženiu pankreasu a tráviacej sústavy. Tuk prijatý v strave totiž spôsobuje zvýšenú aktivitu pankreasu, čím dochádza k nadmernej produkcii pankreatických enzýmov, čo je v tomto prípade nepriaznivý jav. Pri pankreatitíde u psa by množstvo tuku v strave nemalo presiahnuť 15%. Potravu je navyše potrebné rozdeliť na menšie porcie viackrát denne.
Dôležité je tiež, aby mal psík v strave dostatok vlákniny. Tá napomáha tráveniu a znižuje zaťaženie pankreasu. Vhodnú diétu pre vášho psíka by mal vždy odporučiť veterinár. Každý psík je predsa iný a aj priebeh a závažnosť jeho pankreatitídy sa môže líšiť. Veterinár preto prispôsobí stravu potrebám vášho domáceho miláčika a nastaví mu kŕmenie vhodným veterinárnym krmivom.
Veterinárne krmivo pri pankreatitíde u psa
Veterinárne krmivo pri pankreatitíde u psov nájdete zvyčajne označené názvami ako gastrointestinal, gastrointestinal low fat, prípadne pancreas. Ide o krmivo so špeciálnym zložením a zníženým obsahom tuku. Je ľahšie stráviteľné, nezaťažuje tráviaci systém a je doplnené o rôzne vitamíny, minerály a živiny, ktoré sú pre psíkov s pankreatitídou dôležité. Medzi takýmto veterinárnym krmivom nájdete nielen suchú stravu – čiže granulky, ale aj mokré druhy krmiva, ako napríklad konzervy či kapsičky.
Vedeli ste, že tráviace problémy a nadúvanie môže spôsobovať aj hltanie potravy?
Niektoré psíky majú tendenciu kŕmiť sa rýchlo a hltavo, akoby sa báli, že im krmivo niekto zje, ak sa nepoponáhľajú. Druhou možnosťou samozrejme je, že sú len trošku „pažravé“. Bez ohľadu na príčinu, rýchle a hltavé jedenie je veľmi častou príčinou zaťaženia tráviaceho systému, nadúvania a tráviacich ťažkostí. Ak chcete psíkovi v hltaní potravy zabrániť, zakúpte mu takzvanú spomaľovaciu misku alebo misku proti hltaniu. Ide o misky so špeciálnym dnom navrhnutým tak, aby psíka pri jedení spomalili a zabránili mu potravu rýchlo prehltnúť.