Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Nečakajte či kliešť psovi odpadne sám. Ako správne vybrať psovi kliešťov a ako ho pred nimi chrániť?

Ruka v ruke s teplejším jarným počasím prichádza opäť aj obdobie kliešťov. Malé parazity, ktoré sa prisajú na pokožku, vedia pekne potrápiť nielen nás ľudí, ale aj našich štvornohých priateľov. Stačí jedna prechádzka a psík sa môže domov vrátiť s čiernym pasažierom, ktorý mu bude doslova piť krv. Odstránenie kliešťa nie je dnes nič zložité. Existuje množstvo prípravkov a uľahčujúcich celý proces. Najdôležitejšie je, aby ste s vytiahnutím kliešťa nečakali a konali hneď. Ako na to a čo všetko potrebujete vedieť?

Prečo je dôležité nečakať, kým kliešť odpadne sám?

Kliešte sú malé parazity, ktoré sa živia krvou. Rozlišujeme stovky druhov kliešťov, pričom v našej oblasti je najrozšírenejší kliešť obyčajný. Kliešť obyčajný má ploché telo, osem nôh a veľkosť od dvoch až do desiatich milimetrov. Najčastejšie sa skrýva v trávnatých a zalesnených oblastiach, ako sú parky, lesy či lúky.

Do koho a kam sa kliešť zahryzne, si vyberá podľa tepelných senzorov na nohách. Prisaje sa  najčastejšie na také miesta, kde má psík menej srsti alebo jemnú kožu. Nie je teda nič výnimočné, keď psovi nájdete kliešťa napríklad kúsok od očí, ňufáku či papuľky. Kliešť vylezie na obeť, zahryzne sa a cicia, až kým niekoľkonásobne nezväčší svoju veľkosť.

Ľudia zvyknú na nájdenie kliešťa u psíka reagovať zväčša dvoma spôsobmi:

  1. nepovažujú to za nič strašné a povedia si, že kliešť sám odpadne, keď sa dosť nacicia.
  2. spanikária, pretože sa boja, že sa ich domáci miláčik nakazí niektorou z chorôb, ktoré kliešte môžu prenášať.
ako chranit psa pred kliestami

Hneď ako prvé považujeme za veľmi dôležité zdôrazniť, že kliešť psíkovi môže odpadnúť. Kým sa tak ale stane, môžu prejsť aj 2 týždne. Kliešť sa totiž bude na vašom psovi držať až dovtedy, kým sa do sýtosti nenasaje a nebude pripravený na ďalšie štádium svojej premeny. Za toto obdobie však vzrastá riziko infekcie rany či prenosu rôznych ochorení. Ľahostajnosť teda nie je práve na mieste. Na druhej strane – netreba prepadať panike. Kliešťa treba čo najskôr vytiahnuť a potom psíka nejakú dobu pozorovať či sa u neho neprejavia príznaky niektorého z ochorení.

Kliešte môžu na vášho miláčika preniesť tieto ochorenia:

  • Anaplazmóza: Jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že býva často nediagnostikovaná. Psík môže prekonať totiž akútnu fázu ochorenia nepozorovane, no ostáva chronicky infikovaný. U takéhoto zvieraťa sa potom môžu objaviť zdravotné ťažkosti pri oslabení imunity. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, apatiou, chudnutím, polyartritídou a zníženým počtom krvných doštičiek.
  • Babezióza:Toto ochorenie spôsobené kliešťom napáda primárne červené krvinky. Ako sa ochorenie šíri, pomaly ničí krvinky a spôsobuje zdravotné ťažkosti – napríklad zvláštne zafarbenie výlučkov, apatia, náhla slabosť, horúčka a nechutenstvo. Toto ochorenie nie je dobré podceňovať, nakoľko môže mať až fatálne následky. Pri priebehu ochorenia zohráva veľkú úlohu imunitný systém a tiež samozrejme druh babézie, ktorým sa havko nakazil.
  • Lymská borelióza:Lymská borelióza je zrejme najrozšírenejším ochorením, ktoré v našom podnebí roznášajú kliešte – a to nie len na zvieratá, ale aj na ľudí. U psíkov prebiehajú prvé štádia boreliózy často bez príznakov, pričom prvé zdravotné ťažkosti sa objavia v niektorých prípadoch až po niekoľkých mesiacoch od nakazenia. Príznaky sú najčastejšie únava, nechutenstvo, zvýšená teplota a v neskorších štádiách a tiež problémy s pohybovým aparátom.

Ako na kliešte u psa? Pozrite sa, ako postupovať a ktoré pomôcky budete potrebovať

Aby ste znížili riziko komplikácií u vášho psíka, je potrebné držať sa pri odstraňovaní kliešťa niekoľkých pravidiel:

  1. Nikdy kliešťa nevyťahujte rukami – pri manipulácii s kliešťom môže dôjsť k jeho rozpučeniu, čo môže v konečnom dôsledku zvýšiť riziko nákazy (pre psíka aj pre vás)
  2. Neaplikujte na kliešťa oleje, mydlo a podobné substancie – kliešť môže v rámci obrany vyvrhnúť prijatú krv spolu s toxínmi do tela psíka.
  3. Používajte špeciálne antiparazitné prípravky a pomôcky určené na odstraňovanie kliešťov.
  4. Kliešťa sa vždy snažte chytiť čo najbližšie k hlavičke a pomaly ťahajte priamo smerom nahor. Kliešťa je možné tiež vykrútiť, ide však o trošku problematickejší pohyb, pri ktorom sa môže stať, že kliešť uvoľní do tela psíka obsah svojich vnútorností.
  5. Nezabudnite dezinfikovať kožu v oblasti, kde sa nachádza kliešť a potom následne aj ranu, ktorá po ňom zostane.
  6. Po vybratí kliešťa sledujte niekoľko dní správanie psíka a kontrolujte mu ranu či sa neobjavil zápal, hnis, začervenanie a podobne.

Existujú prípravky, ktoré kliešťa zmrazia a tým pádom akoby „deaktivujú“. Nazývajú sa kryogénne spreje a mnohé sú použiteľné pre ľudí i zvieratká. Po aplikácii spreja stačí kliešťa uchopiť a pomaly vytiahnuť.

Čo robiť, ak kliešťa nevyberiete správne?

Ak postupujete správne, po vytiahnutí kliešťa uvidíte, že je celý – s hlavou aj telom. Pokiaľ sa však niečo zvrtne a hlavička kliešťa ostane stále zachytená v rane, nepanikárte. Najlepšie urobíte, ak vyhľadáte veterinára. Ten hlavičku odstráni chirurgicky. Z hlavičky samotnej už prenos infekcie nehrozí, je preto tiež možné nechať ranu vyhnisať a zahojiť prirodzene (hlavička vypadne spolu s chrastou).

antiparazitne obojky

Ako najlepšie ochrániť psíka pred kliešťami?

Ako sa hovorí, „najlepší liek je prevencia“. Pokiaľ teda chcete vášho štvornohého priateľa chrániť pred kliešťami, ale aj inými parazitmi, ako sú napríklad blchy, mali by ste sa poobzerať po kvalitných antiparazitikách. Existuje viacero druhov – od klasických repelentných sprejov, cez rôzne antiparazitné obojky, pipetky a podobne.

Sprej na kliešte pre psa

Repelenty sú jedným z asi najznámejších typov antiparazitík. Pri týchto prípravkoch je malou nevýhodou ich náročnejšia aplikácia. Možno sa pýtate prečo, veď ide len o sprej. Aby však prípravok účinkoval tak, ako má, je veľmi dôležité, aby ste ho na psíka naniesli rovnomerne. A keďže niektoré psy môžu mať problémy obsedieť, prípadne pre nich môže byť aplikácia spreja nepríjemná, nemusí sa vám to podariť.

Pipety proti kliešťom

Dlhodobú ochranu pred parazitmi poskytnú psíkovi aj pipetky. Teraz ste sa možno zamysleli nad tým, čo to asi je a možno si predstavujete, že taká pipetka musí mať komplikovanú aplikáciu. Opak je však pravdou. Pipetky sú na použitie naozaj jednoduché.

Ide totiž len o malú tubičku s účinnou látkou, ktorá sa psíkovi nakvapká na nepoškodenú pokožku medzi lopatkami. Po nanesení uvidíte v mieste aplikácie malý, akoby mastný fľak – dajte pozor, aby ste psíka nekúpali, pokiaľ sa tento fliačik nevstrebe. Po použití pipetky je váš domáci miláčik chránený zhruba po dobu jedného mesiaca, ale v závislosti od typu pipety to môže byť aj viac.

Ultrazvukové repelenty pre psy

Veľkým hitom sú v poslednej dobe tiež ultrazvukové repelenty, ktoré pôsobia až do vzdialenosti 1,5 m. Sú to malé zariadenia s vysokou účinnosťou, ktoré vysielajú ultrazvukové impulzy. Patria k ekologickejším a netoxickým riešeniam. Nedochádza pri nich totiž k vylučovaniu chemických látok, a teda ani zápachu alebo reakcií pokožky psa na chemikálie.

Antiparazitné obojky pre psy

Ochranu na 4 až 6 mesiacov poskytnú vášmu chlpáčovi antiparazitné obojky. Z obojka sa postupne uvoľňujú účinné látky a odpudzujú parazity ako kliešte, blchy či komáre. Stačí si len pozrieť ponuku a vybrať obojok, ktorý padne vášmu psíkovi. Dostupné sú rôzne veľkosti, prevedenia a tiež obojky s prírodnými zložkami.

Čo ďalšie môžete robiť v rámci prevencie pred kliešťami?

Po prechádzke psíkovi vždy skontrolujte srsť. Čím skôr totiž kliešťa odhalíte a odstránite, tým lepšie. V rámci prevencie je tiež vhodné používať šampóny s antiparazitickými účinkami. Mnohé obsahujú rastlinné výťažky, ktoré pomáhajú odpudzovať kliešte a chrániť tak vášho chlpáča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *