Nezaradené, Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Kedy potrebuje váš pes výživový doplnok na kĺby? Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o „kĺbovke“

vyzivove doplnky pre psov na klby

Tak ako ľudia, aj psíky potrebujú pre svoje zdravie a správnu funkciu organizmu dostatok vitamínov a minerálov. Tie sú totiž potrebné nielen pre krásnu a zdravú srsť či zuby, ale predovšetkým pre fungovanie orgánov, imunity a tiež pohybovej sústavy psíka. Jedným zo spôsobov, ako vášmu vernému havkáčovi tieto látky dodať, je siahnuť po kvalitnom kompletnom krmive. Pokiaľ však krmivo nestačí, prípadne je zo zdravotných dôvodov potrebné podávať vyššie dávky určitých látok, pomôžu vám výživové doplnky pre psy. Kedy by ste vášmu chlpáčovi mali podávať doplnky na kĺby a čo by mala ideálna „kĺbovka“ obsahovať?

Ktoré látky by mali obsahovať výživové doplnky na kĺby pre psov?

Psíky sú poväčšine aktívne zvieratá, ktoré pre svoje zdravie a šťastie potrebujú pohyb. Aktívny pohyb je zas možný len vtedy, ak má váš pes zdravé kĺby a kosti. Zachovať, prípadne podporiť zdravie kĺbov môžete pomocou doplnkov s obsahom kolagénu, glukosamínu a chondroitínu. Používajú sa buď ako prevencia proti ochoreniam pohybového ústrojenstva, alebo ako podpora liečby týchto ochorení.

Zistite viac o zložkách kĺbovej výživy pre psy

Na obale výživového doplnku nájdete vždy uvedené zloženie, dávkovanie a ďalšie užitočné informácie, ktoré by ste si mali prečítať. Aby ste sa trošku ľahšie orientovali v zložení prípravku, spísali sme pre vás pár informácií o niektorých zložkách – vybrali sme tie, ktoré by mala obsahovať každá kvalitná „kĺbovka“.

Najúčinnejšie a tiež najvyhľadávanejšie sú doplnky s obsahom chondroitín sulfátu, glukosamínu, MSM, kyseliny hyalurónovej a kolagénu. Zloženie jednotlivých doplnkov môže byť potom ešte doplnené o iné zložky v závislosti od ich použitia a dávkovania. Vždy by ste si mali pozrieť, či ide o prípravok určený pre psíka vo vývine alebo takého, ktorý ma veľmi zaťažené či choré kĺby.

zlozky klbovej vyzivy pre psy

Najčastejšie zložky kĺbovej výživy pre psy

  • Glukosamín sulfát je zložka, ktorá napomáha regenerácii kĺbových tkanív. Má tiež protizápalové účinky a dokáže spomaliť vývoj osteoartrózy. Skvelé účinky má predovšetkým spolu s chondroitín sulfátom. Odporúča sa podávať dlhodobo, účinky sa totiž začnú ukazovať až niekoľko týždňov od začiatku užívania, trvajú však dlhodobo – aj 4 mesiace po ukončení podávania.
  • Chondroitín sulfát na seba viaže veľké množstvo vody. Vďaka tomu hydratuje chrupavku a podporuje vznik kolagénu II a proteoglykánov – základných stavebných zložiek chrupavky. Má mierny protizápalový účinok.
  • Kolagén je hlavnou bielkovinou kĺbovej chrupavky. Zabezpečuje jej pevnosť, pružnosť a tiež odolnosť a pomáha s prevenciou pri zvýšenom riziku pohybových ťažkostí. Podporuje totiž pohyblivosť a udržuje zdravie kostí. Okrem týchto účinkov vplýva tiež priaznivo na pružnosť a kvalitu kože a zdravie pazúrov. Pre pohybový aparát je najdôležitejší kolagén II. typu.

Medzi ďalšie dôležité zložky patria tiež vitamín C a kyselina hyalurónová. Vitamín C je dôležitý antioxidant, podieľa sa na metabolizme kolagénu a podporuje imunitný systém. Kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v synoviálnej (kĺbovej) tekutine, pomáha vyživovať a „premazávať“ chrupavky a v neposlednom rade pôsobí tiež ako posilňujúca zložka pri tvorbe kolagénu.

Dávkovanie a výber doplnku by mal byť vždy podmienený vekom a potrebami psíka. Hľadáte prípravok pre šteniatko vo vývine alebo „veterána“ s boľavými kĺbmi? Pokiaľ si nie ste istí, obráťte sa na zverolekára, ktorý vám poradí, čo je pre vášho maznáka to najlepšie.

Výživové doplnky pre psov na kĺby na prevenciu

Niektoré psy majú prirodzene vyššiu tendenciu trpieť problémami s kĺbmi. Platí to napríklad pre veľké plemená, ako je napríklad zlatý retriever, doga či vlčiak. Šteniatka veľkých plemien totiž prechádzajú takzvaným obdobím rýchleho rastu. Ide o obdobie, kedy máte pocit, že šteniatko rastie zo dňa na deň. Naberá na váhe a aj na veľkosti. Práve v tomto období je veľmi dôležité kŕmiť psíka kvalitnou stravou plnou živín a pridať k nej aj kĺbovú výživu. Rýchlo sa meniace telo totiž potrebuje oveľa viac živín. Pokiaľ ich nedostáva dostatočné množstvo, môže u vášho psíka neskôr dôjsť k problémom s kĺbmi a pohybom.

Ktoré psíky by tiež mali preventívne užívať výživové doplnky na kĺby?

Psí seniori

Jednou z najdôležitejších látok pre zdravie kĺbov je kolagén. S pribúdajúcim vekom však jeho produkcia v tele klesá. Následkom toho sa u vášho štvornohého kamoša môžu objaviť problémy s pohybom, bolesti, prípadne iné zdravotné ťažkosti s tým spojené. Spozorovať môžete napríklad to, že si psík ťažšie líha, pohybuje sa ťažkopádnejšie alebo má problém vstať zo zeme. Môžete mu pomôcť podávaním doplnkov s kolagénom, ktoré prispievajú k obnove kĺbovej chrupavky.

Aktívne psy

Preventívne podávanie kĺbovej výživy sa odporúča aj u psíkov športovcov. Či už hovoríme o agility, canicrosse alebo iných psičkárskych športoch, vysoká aktivita, tréningy a vyššia telesná záťaž sa môžu totiž podpísať na opotrebovaní kĺbov vášho šampióna. Medzi aktívne psíky patria okrem športovcov aj poľovné psy a psí záchranári.

Psíky po úraze či operácii

Pre rýchlejšie zotavenie a obnovenie poškodených tkanív a chrupaviek sa zvykne odporúčať podávanie kĺbovej výživy aj psom po úraze či operácii V takomto prípade môžete vášmu „maródovi“ podávať doplnky, ktoré obsahujú zložky pôsobiace aj proti bolesti či zápalu.

Doplnky stravy na kĺby pre psov pri liečbe kĺbových ochorení

Ak spozorujete, že má váš psík zdravotné ťažkosti, mali by sa ste vždy v prvom rade obrátiť na veterinára. Ten po potrebných vyšetreniach stanoví vášmu miláčikovi nielen diagnózu, ale aj primeranú liečbu. Môže tiež odporučiť užívanie doplnkov ako pomocnú liečbu. Pri ochoreniach kĺbov sa často objavujú ťažkosti s pohybom a bolesť, a preto môžu mať tieto doplnky trošku iné zloženie než tie, ktoré sú určené na preventívne užívanie. Obsahovať môžu aj protizápalové látky, ako je napríklad MSM.

klbovka pre psy

MSM vo výživových doplnkoch pre psov

MSM je skratka pre látku methylsulfonylmethan, ktorá sa veľmi často používa v doplnkoch stravy na kĺby, pretože:

  • pôsobí na spevnenie väzív a šliach,
  • potláča zápal,
  • zmierňuje bolesť,
  • pomáha regenerovať svaly,
  • má silné antioxidačné účinky,
  • je zdrojom zlúčenín síry, ktoré majú pozitívne účinky na poškodené kĺbové chrupavky.

Doplnky s obsahom MSM sú veľmi obľúbené a vyhľadávané. Siahnuť by ste po nich však mali v tom prípade, že váš psík trpí bolesťami pohybového ústrojenstva. Pokiaľ by ste ich totiž psíkovi podávali v rámci prevencie, môžu utlmiť bolesť, ktorá je príznakom ochorenia. To znamená, že v prípade, že by vášho psíka niečo bolelo, MSM by túto bolesť mohlo zmierniť a vy by ste nemali ako zistiť, že s chlpáčom niečo nie je v poriadku.

Aké typy výživových doplnkov na kĺby sa používajú najčastejšie?

Asi najbežnejším typom, respektíve formou doplnkov výživy, sú tablety. Na výber máte z množstva značiek a výrobcov, pričom siahnuť môžete po tabletách určených na prevenciu, ale aj pomocnú liečbu bolesti či zápalu. Niektorí psíčkari však siahnu radšej po práškovej forme doplnku, ktorú stačí jednoducho primiešať do krmiva. Okrem týchto dvoch foriem nájdete aj doplnky vo forme sirupov či kvapiek.

Okrem doplnkov ako takých, môžete psíkovi podávať aj pamlsky s obsahom kolagénu alebo chondroitínu. Medzi veľmi obľúbené patria napríklad mäkké gélové tablety Geloren, ktoré psom chutia a budú sa na ne tešiť. Môžete však siahnuť aj po iných pamlskoch, ktoré vám pomôžu spojiť príjemné s užitočným – psík sa poteší a súčasne dostane kolagén a ďalšie látky, ktoré sú potrebne pre zdravé kĺby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *