Psy, Starostlivosť o psa, Zdravie psa

Čo proti kliešťom u psov – produkty na prevenciu a odstránenie parazitov u vášho miláčika

antiparazitiká pre psov

Po chladných zimných mesiacoch tu máme opäť jar. Slniečko začína hriať, vonku sa otepľuje  a nás to aj s našimi štvornohými kamošmi ťahá von. Nesmieme však zabúdať na to, že spolu s jarou prichádzajú aj kliešte. Aby sme pred nimi psíkov ochránili, mali by sme podniknúť preventívne kroky. Dnes už našťastie existuje viacero druhov prevencie proti kliešťom.  Tie sa líšia nie len typom aplikácie, ale aj dĺžkou účinku. Preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom si povieme, aké výhody majú jednotlivé antiparazitká a nájdeme spolu to ideálne aj pre vášho psíka.

Ultrazvukové repelenty pre psy

Medzi čoraz populárnejšie a používanejšie repelenty patria práve tie ultrazvukové. Ide o malé zariadenie, ktoré vyzerá ako prívesok a vysiela ultrazvukové impulzy. Je to ekologické a netoxické riešenie – nedochádza pri ňom k vylučovaniu chemických látok ani zápachu. Ultrazvukové repelenty majú vysokú účinnosť – niektoré zariadenia, ako napríklad repelenty Tickless Pet, preukázali až 94% ochranu pred kliešťami a blchami.

Nebojte sa, ultrazvukové impulzy nijako neohrozia ani vás, ani vášho psíka. Zariadenie je vyvinuté tak, aby paralyzovalo kliešte a blchy a tým zabránilo ich prisatiu na zviera. Medzi ďalšie výhody ultrazvukových repelentov patrí:

  • jednoduché používanie,
  • dosah približne 1,5 m,
  • jeho bezpečné použitie aj pre šteniatka, staršie alebo choré psy, ale aj pre gravidné fenky,
  • vysoká účinnosť,
  • celosezónna ochrana,
  • ochrana psíka počas 6 až 12 mesiacov.

Antiparazitné obojky pre psy

Ďalším zo spôsobov, ako psíkovi poskytnúť dlhodobú ochranu pred kliešťami je, zaobstarať mu antiparazitný obojok. Účinok takéhoto obojka je 4 až 6 mesiacov. Antiparazitné obojky fungujú na princípe postupného uvoľňovania účinných látok. Asi najčastejšie používanou účinnou látkou v týchto obojkoch je deltamethrin.

Deltamethrin má repelentné (odpudzujúce) až usmrcujúce účinky. Parazitom spôsobí najprv zmätenosť a poruchu koordinácie, následne ochrnutie a smrť. Obojky proti kliešťom dostanete kúpiť aj vo vodeodolnom prevedení, ktoré môže byť skvelou voľbou pre veľmi aktívne psíky.

Na trhu nájdete viacero typov antiparazitných obojkov. Niektoré sú vhodné pre menšie plemená, iné pre väčšie. Nájdete tiež obojky s prírodným zložením alebo obojky, ktoré sú vhodné už pre šteniatka od prvého mesiaca života.

čo proti kliešťom u psov

Pipety proti kliešťom

Treťou alternatívou, ktorá poskytuje psíkovi dlhodobú ochranu pred parazitmi, je pipeta. Ide o lokálne antiparazitikum v tekutej forme. Aplikuje sa na neporušenú pokožku psíka v mieste medzi lopatkami a občas aj pri chvoste. Po nanesení sa na srsti vytvorí mastný fľak. Je dôležité, aby ste psíka neumývali, pokiaľ sa fľak nevstrebe.

Parazity sú usmrtené už pri prvom kontakte s kožou zvieraťa – ešte pred tým, ako sa prichytia. Vďaka tomu nedochádza k prenosu infekcie. Zvyčajne trvajú účinky pipetky okolo 30 dní, pričom každým umytím psíka sa ich účinok o kúsok zníži. Ide však o jedno z najdostupnejších riešení, ktoré je v súčasnosti veľmi obľúbené.

Spreje proti kliešťom

Rovnako ako u ľudí, aj u psíkov sa repelentné spreje nanášajú nastriekaním na telo. Môže sa však stať, že aplikácia spreja bude zvieraťu nepríjemná. Pri aplikácií sa preto uistite, že je pes dobre uchytený a vám sa sprej podarí naniesť rovnomerne. Účinok sprejov je tiež kratší než pri ostatných už spomenutých preventívnych repelentných prípravkoch a pomôckach.

MenForSan Antiparazitný sprej prír.500ml

Čo robiť, ak má psík kliešťa?

Doteraz sme spomenuli prípravky, ktoré vám pomôžu ochrániť psíka pred parazitmi ako sú kliešte a blchy. Hovorili sme teda o prevencii. Čo však robiť, pokiaľ psík kliešťa má? Jednou z najlepších možností je návšteva veterinára, ktorý vie kliešťa odstrániť profesionálne a bezpečne.

Často používanou manuálnou pomôckou sú pinzety a háčiky na odstránenie kliešťa, tie však neodporúčame tým, ktorí s odstraňovaním kliešťa nemajú skúsenosť. Siahnuť môžete napríklad po repeletných šampónoch alebo žuvacích tabletách proti kliešťom. Aké výhody majú jednotlivé prípravky?

Šampóny proti kliešťom – likvidácia a dočasná prevencia

Okrem toho, že šampónovanie a pravidelné umývanie je dôležité pre celkové zdravie psíka a jeho srsti, správne zvolený šampón vám pomôže bojovať aj s parazitmi. Antiparazitné šampóny pomáhajú účinne odstraňovať kliešte prisaté na pokožke psíka. Často obsahujú rôzne zložky, ktoré súčasne upokojujú podráždenú pokožku a pomáhajú vyživovať srsť.

Žuvacie tablety proti kliešťom

Žuvacie tablety sú veľmi účinným antiparazitikom. Ich nevýhodou je však práve to, že sú účinné až v prípade, keď je kliešť prisatý na zvierati. Účinné látky v tabletách sa v tele roznášajú krvou a parazita odstránia hneď ako sa napije krvi. Veľkou výhodou je naopak to, že po jednorazovom užití sa látky v tele psíka držia 1 až 3 mesiace.

Ochráňte vášho miláčika pred kliešťami

Pozrie si našu ponuku antiparazitík pre psy a vyberte si tú najlepšiu variantu pre vášho chlpáča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *