Starostlivosť o hlodavcov

Chov zajaca v byte: Čo všetko potrebuje váš ušatý miláčik pre spokojný život?

chov zajaca v byte

Mať domáceho miláčika je snom malých aj veľkých. Niekto túži po psíkovi či mačičke, niekto iný by zas chcel chovať zajačika. Zajace sú veľmi obľúbeným miláčikom predovšetkým u detí – a nemôžeme sa im čudovať. Asi každému z nás vyčarí pohľad na malú ušatú guľku úsmev na tvári.

Králiky sú spoločenské zvieratká, ktoré budú pre vás alebo vaše dieťa roztomilými spoločníkmi. Aby sa však cítili dobre a spokojne, musíte sa o ne dobre a s láskou postarať. Hodí sa taký malý králiček do bytu a čo všetko potrebuje k spokojnému životu u vás doma?

Starostlivosť o zajaca v byte: Nebude sa trápiť?

Veľmi často sa stretávame s otázkou, či je chov králikov v byte vhodný – respektíve, či sa zvieratko nebude trápiť. Pokiaľ si chcete zaobstarať domáce zvieratko do bytu, je vždy dôležité uvedomiť si, aké potreby dané zvieratko má. Králiky potrebujú pre svoje mentálne aj fyzické zdravie pohyb a aktivitu. Pokiaľ mu teda zaobstaráte výbeh, prípade pre neho vyčleníte miesto, kde si môže pár hodín denne bez dozoru zabehať, nemusíte sa báť, že by sa králiček v byte trápil.

starostlivosť o zajaca v byte

Čo by ste mali o králikoch ako o domácich zvieratkách do bytu vedieť?

 

Králiky zaraďujeme, tak ako škrečky, medzi hlodavce. Avšak aj napriek tomu, že tieto dve zvieratá zdieľajú určité spoločné črty, je starostlivosť o zajace o niečo náročnejšia. Čo by ste o nich mali vedieť?

 • Ideálnym domovom pre zajace v byte je klietka.
 • Zajace potrebujú mať neustály prístup k potrave a vode.
 • Sú schopné naučiť sa chodiť na záchodík.
 • Králiky potrebujú mať pestrý jedálniček.
 • Pre šťastný život potrebujú pohyb a zábavu.
 • Vedia byť milými a spoločenskými spoločníkmi.

Spočiatku môžu zajkovia pôsobiť trošku vystrašene. Dôležité je, aby ste im dali čas a priestor na to, aby si zvykli. Sú učenlivé stvorenia, ktoré si postupne vybudujú návyky a dôveru.

Akú klietku vybrať pre vášho ušatého miláčika?

Najideálnejším domovom pre zajaca v byte je klietka. Hoci malé zajačiky sú naozaj len drobné chlpaté guličky s uškami, postupne vyrastú do pomerne väčších rozmerov. Aby ste im zaručili dostatok životného priestoru, je vhodné zaobstarať im klietku s vaničkou s väčšími rozmermi. Vanička by mala byť tiež dostatočne vysoká, aby zabránila zajacom vyhrabávať podstielku.

Čo všetko potrebuje mať zajac vo svojej klietke?

Aby sa zajko cítil ako doma, je potrebné vybaviť mu klietku niekoľkými základnými vecami:

 • domčekom alebo pelieškom na spanie,
 • miskou na potravu a krmítkom so senom,
 • zásobníkom na vodu,
 • záchodíkom,
 • podstielkou,
 • kúskami kôry alebo vetvičkami, na ktorých si ušiak bude môcť obrusovať zuby.

Ako sme už spomenuli vyššie, zajkovia potrebujú kopu pohybu a aktivity. Je to dôležité nielen pre ich fyzické, ale aj mentálne zdravie. Najlepšie urobíte, ak vášmu ušatému kamarátovi zariadite obydlie skrýšami a prvkami na hranie, ktoré ho zabavia a pomôžu mu zostať aktívny aj počas času, ktorý trávi v klietke.

ako chovať zajaca v byte?

Starostlivosť o zajaca: Pripravte malému ušiakovi bezpečný výbeh

Najideálnejšie pre králikov je, aby sa mohli aspoň pár hodín denne slobodne ponaháňať vo výbehu či záhrade. Záhrada žiaľ nebýva štandardnou súčasťou bytu – nezúfajte však. Zajačikovi môžete vyčleniť bezpečný priestor aj u vás doma. Vyberte miesto bez káblov, izbových rastlín či kobercov a nechajte drobca vyšantiť sa. Uvidíte, že spokojné budú obe strany – váš ušiak sa bezpečne vybehá a vás určite poteší, keď nájdete svoj koberec či izbovú rastlinu bez stôp po zuboch.

Záchodík pre zajaca v byte?

Možno sa čudujete, ale je to tak. Váš ušatý miláčik sa vie naučiť na záchodík. Je na to potreba tréning a trpezlivosť, ale postupne si zajac zvykne na to, že má potrebu vykonávať len na jednom konkrétnom mieste. Môžete mu vyčleniť jeden roh v klietke alebo mu môžete zaobstarať vlastnú toaletu.

Čo všetko potrebuje zajac konzumovať, aby zostal zdravý?

Hoci v rozprávkach vidíme zajkov chrúmať predovšetkým mrkvu, len tá králikovi stačiť nebude. Váš malý ušatý kamarát by mal mať pestrý jedálniček pozostávajúci z:

 • denného príjmu zeleniny,
 • sena – zajko by mal mať seno vždy k dispozícii,
 • a granúl.

Zajkovia potrebujú všetky tieto zložky potravy, pretože len tak dostanú všetky potrebné živiny a vitamíny a udržia si zdravie a dobré trávenie.

Zajkovi by ste mali klietku čistiť minimálne raz týždenne. Je potrebné vymeniť podstielku a umyť dno klietky teplou vodou. Pokiaľ používate na dno klietky koberček či deku, je potrebné vyčistiť aj tú. Nezabúdajte však, že zásobník na vodu, záchodík a krmítko je treba umývať každý deň.

Mať domáce zvieratko je veľká radosť, musíte však vždy myslieť na to, že sa s tým spája i zodpovednosť. Zvieratko potrebuje k životu veci, ktoré viete zaobstarať v chovprodukte, dôležité je však aj to, aby ste sa mu venovali a dávali mu dostatok lásky. Váš miláčik sa vám odvďačí tým, že vám toľko isto lásky (ak nie viac) vráti späť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *