Spokojnosť a zdravie domáceho miláčika – to sú zrejme dve veci, na ktorých záleží každému, kto sa rozhodne mať doma zvieratko. S kúpou psíka, mačky, králika alebo morčiatka sú však spojené aj určité povinnosti. Zvieratku je napríklad potrebné zaobstarať útulné bývanie so všetkým, čo potrebuje. Mali by ste si naštudovať, čo papá, ako často ho treba kŕmiť a či náhodou nemá nejaké špecifické potreby.
Práve morské prasiatka takéto špecifické potreby majú. Vyžadujú si totiž poctivú a pravidelnú starostlivosť o svoj ostrý chrup. Čo to znamená a ako by ste sa na chov morčiatka a starostlivosť o jeho chrup mali pripraviť?
Morčatá a ich zuby
Pravdepodobne vám pojem hlodavec nie je neznámy. Hlodavce patria k cicavcom, čo znamená, že mláďatá sa rodia živé a živia sa materským mliekom. Asi 40% všetkých cicavcov pri tom tvoria práve hlodavce. Zrejme nebude ťažké uhádnuť, čím sa odlišujú od zvyšku cicavcov – špecifické sú ich zuby, hlodáky. Vyrastajú z hornej aj dolnej čeľuste, majú pretiahnutý tvar a prednú stranu potiahnutú pevnou zubnou sklovinou. Na rozdiel od ľudí, ktorí majú sklovinou obalený zub zo všetkých strán, zadná strana hlodákov je tvorená oveľa mäkšou zubovinou. Okrem hlodákov majú morčatá 4 stoličky na každej strane hornej i dolnej čeľuste.
Rozmýšľali ste niekedy, prečo má vaše morča zuby ostré ako britva?
Pri hlodaní sa mäkká zubovina opotrebováva, čím dochádza k zaostrovaniu prednej hrany zuba. Zuby hlodavcov sa teda neustále obrusujú a zároveň dorastajú. Hlodáky narastú pri normálnom obrusovaní zubov priemerne 2 až 3 mm za týždeň. Stoličky zhruba 2 až 5 mm za mesiac. Najväčším problémom bývajú práve stoličky. Spodné stoličky nerastú totiž kolmo hore, ale smerom do vnútra papuľky ponad jazyk, zhruba pod uhlom 40°. Horné zas presne naopak, rastú jemne smerom od seba.
Strava morčiat – prečo je pre ich zuby tak dôležitá?
Jedným z dôvodov, prečo je strava morčiat dôležitá, je samozrejme potreba nutrične vyváženej potravy. Tá sa postará o to, aby malo morča všetky živiny a vitamíny potrebné pre svoje zdravie. Na druhej strane je mechanická stránka prijímania potravy. Morčatá majú papuľky prispôsobené na prežúvanie a hlodanie určitého typu potravy.
Možno ste už počuli, že morča musí mať „ po ruke“ vždy dostatok čerstvého a čistého sena. Jeho konzumáciou trávi množstvo času a vykonáva pri ňom špecifický pohyb čeľusťou, akoby v tvare osmičky. Ním si prirodzene obrusuje stoličky.
Dôležité je tiež to, aby ste mu podávali vhodný typ krmiva. Pri výbere hľadajte vždy tie druhy a značky, ktoré sú určené priamo pre morské prasiatka.
Hlodavce žijúce v domácnosti často nemajú toľko príležitostí na brúsenie zubov ako voľne žijúce zvieratá. Práve to je jedna z vecí, na ktorú musíte myslieť vy. Pomôžete tak vášmu miláčikovi vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám. Čo sa môže stať ak morča nebude dostatočne obrusovať zuby?
Prerastanie zubov morčiat
Asi najčastejším dôvodom pre návštevu veterinára býva pri morských prasiatkach práve prerastanie zubov. Nie je však problémom len u morčiat, ale aj u iných hlodavcov, napríklad králikov alebo činčíl. V niektorých prípadoch je prerastanie spôsobené vývojovou chybou. Veľmi často je však dôvodom nesprávna potrava a zanedbanie starostlivosti.
- Morča trpí vývinovou chybou čeľusti, čo má za následok zlý rast zubov.
- Morča nedostáva správnu stravu, a teda nedochádza k potrebnému obrusovaniu.
- Niekedy stojí za prerastaním zubov aj metabolická porucha pri nedostatku vitamínu C, A a D či zlom pomere vápnika a fosforu.
- Zvieratko utrpelo úraz, zranilo sa, čím došlo k posunutiu alebo zlomeniu zubu.
Aké následky môže mať prerastanie zubov?
Zanedbané, respektíve neošetrené prerastanie zubov, je pre vaše morčiatko nepríjemné, bolestivé a postupne mu zabráni prijímať potravu. Pokiaľ totiž spodné stoličky prerastú, vytvoria akoby mostík nad jazykom morčaťa. Ak spozorujete, že váš domáci miláčik odmieta potravu a prestáva jesť, obráťte sa ihneď na veterinára.
Prevencia prerastania zubov
Ako sme už spomenuli, prvým a najzákladnejším opatrením je vhodná strava. Ako doplnok stravy (a v niektorých prípadoch aj malá zábavka) vám poslúžia rôzne vetvičky, ílové tehličky či minerálne kamene. Na nich si morčiatko pochutí a súčasne obrúsi zuby.
Keďže morské prasiatka nie sú schopné si vitamín C vytvárať v tele sami, potrebujú ho prijímať dostatok v strave. Určite ste si všimli, že mnohé typy krmiva obsahujú tento vitamín, respektíve jeho zvýšené množstvo. Ak však nedostatok vitamínu C nie je možné pokryť len krmivom, pomôžu vám vitamínové doplnky vo forme kvapiek, sirupov či špeciálnych zmesí.