Starostlivosť o hlodavcov

Hlodavce do bytu: Čo potrebuje škrečok, morča či králik pre spokojný život vo vašom byte?

chov hlodavcov v byte

Chovať domáceho zvieratko v byte je pre niektorých nepredstaviteľné a pre iných zas skrytou túžbou. Malí, a niekedy aj veľkí, túžia po malom milom kamarátovi, o ktorého by sa mohli postarať a on by ich s láskou vítal doma. Hoci nie všetky zvieratká sú vhodné do bytu, máte stále na výber z mnohých druhov – a nemyslíme tým rybičky, psy či mačky. Skvelými domácimi miláčikmi do bytu sú napríklad hlodavce. Už len pri tomto druhu zvieratiek si môžete vyberať napríklad z myšiek, škrečkov, potkanov, morčiat či králikov. Akú starostlivosť potrebujú jednotlivé druhy hlodavcov vhodných do bytu a čo všetko budete pre vášho nového miláčika potrebovať?

Hoci sa jednotlivé druhy hlodavcov líšia veľkosťou, tvarom aj nárokmi na život, spájajú ich určité podobné znaky. Väčšina hlodavcov sa nedožije vysokého veku. Z ich spoločnosti sa budete tešiť zhruba 2 až tri roky. Výnimkou je králik, ktorý sa dožije aj 8 až 10 rokov. Ďalším spoločným znakom väčšiny hlodavcov je, že sú to živočíchy aktívne v noci. Pripravte sa teda na to, že budú mať opačný režim než vy – cez deň budú spať a v noci behať, hrať sa a inak sa zabávať.

Názov hlodavce vznikol na základe ďalšej spoločnej črty týchto zvieratiek – ich veľkých predných zubov, ktoré im rastú po celý život. Hlodavce si ich musia pravidelne brúsiť hlodaním, vďaka čomu sa zuby skracujú na potrebnú dĺžku. Dôležité je, aby hlodavcovi zuby vždy do seba perfektne zapadali, inak by mohol mať problém piť či jesť.

hlodavce v byte

Aké nároky na život majú jednotlivé druhy hlodavcov?

Už sme spomenuli, že jednotlivé hlodavce majú odlišné nároky na život. Tie sa týkajú predovšetkým toho, koľko času a starostlivosti im je potrebné venovať, ale aj toho, čo konzumujú a potrebujú k šťastnému životu. Pozrite sa s nami na tri druhy hlodavcov, ktoré sú obľúbenými domácimi zvieratkami do bytu. Pripravili sme pre vás tiež malé zhrnutie toho, čo potrebujú v klietke, aké papajú krmivočím sa radi zabávajú.

Chov škrečka v byte

Škrečky patria presne medzi tie hlodavce, ktoré s vami pobudnú len 2 či 3 roky. Sú však veľmi obľúbené predovšetkým u malých detí. Sú to milunké drobné zvieratká, ktoré nemajú veľmi vysoké nároky. Škrečky sú samotárske zvieratká, takže im nemusíte kupovať kamaráta. Dajte však pozor, hoci majú veľmi priateľskú povahu, sú to majstri v hre na skrývačku. Pokiaľ sa im podarí dostať z klietky von, budete ich hľadať po celom byte.

Čo potrebujú škrečky?

  • Ubytovanie: klietka alebo akvárium, domček do ktorého sa skryjú na noc
  • Krmivo: budete potrebovať kompletné krmivo, doplnkové krmivo ako maškrtu, niektoré druhy zeleniny a obilnín a samozrejme neustály prístup k čistej vode
  • Hračky: škrečky sa neradi nudia a potrebujú vybehať energiu – preto by ste im klietku mali vybaviť rôznymi hračkami, kolotočmi, preliezkami a zábavkami

Chceli by ste sa o starostlivosti o škrečka dozvedieť viac?

Prečítajte si náš článok a zistite, čo všetko potrebuje váš najmenší člen rodiny pre spokojný život.

Morča do bytu – nenáročný a veľmi obľúbený domáci miláčik

Morča je hneď po psovi a mačke najobľúbenejším a najčastejším domácim zvieratkom. Morčatá sú veľmi nenáročné na chov, sú čistotné, nie je ich treba venčiť a sú neskutočne roztomilé. Pokiaľ si chcete zaobstarať morčiatko, mali by ste však myslieť na to, že sú to veľmi spoločenské tvory, radi sa hrajú a šantia. Pokiaľ ste teda príliš zaneprázdnený a nebudete sa mu môcť venovať, bude potrebovať kamaráta. Mnohí chovatelia odporúčajú z tohto dôvodu kupovať morčatá vo dvojici.

Čo potrebuje morča?

  • Ubytovanie: dostatočne veľkú klietku s vaničkou (pre jedno morča sa odporúča 50 x 100 cm, pre viac morčiat väčšia), domček a podstielka, ktorú je potrebné pravidelne meniť
  • Krmivo: morčatá sú bylinožravce, potrebujú mať neustály prísun k vode a senu, veľkú časť ich potravy tvorí zelenia a ovocie, no podávať im môžete aj kompletné krmivo pre morčatá
  • Hračky: sú to hravé zvieratká, a preto by ste im do klietky mali dať aj nejakú tú hračku, napríklad prútenú loptičku

Chcete vedieť viac o tom, čo jedia morčatá?

Prečítajte si náš článok a zistite, ktoré potraviny sú pre morčatá vhodné a ktoré im naopak môžu uškodiť.

Ako chovať zajaca v byte?

Ďalšími veľmi obľúbeným domácimi zvieratkami v byte sú králiky. Milujú ich deti aj dospelí a nemôžeme sa tomu čudovať – sú naozaj milé. Ak premýšľate, že si chlpatú guľu s uškami zaobstaráte, budete potrebovať pár informácií. Zajace sú totiž spoločenské zvieratá, no oproti škrečkom a morčatám majú trošku vyššie nároky na starostlivosť.

Pre svoje zdravie potrebujú nielen jedlo, vodu a čisto v klietke, ale aj dostatok aktivity a pohybu. Najlepšie urobíte, keď vášmu králikovi vyhradíte miesto v byte, kde sa bude môcť pokojne vybehať. Určite vás poteší aj fakt, že zajac je schopný naučiť sa používať záchodík. Nebude teda vykonávať potrebu kade-tade. Nezľaknite sa – keď ušiaka prinesiete prvý raz domov môže pôsobiť trošku vystrašene. Dajte mu však chvíľku na rozkukanie a uvidíte, že si zvykne a bude veselý a živý.

Čo potrebujú králiky v byte?

  • Ubytovanie: zaobstarajte zajkovi klietku s hlbokou vaničkou a dostatočnými rozmermi, urobte mu výbeh
  • Krmivo: zajace potrebujú mať neustály prístup k potrave a vode, pričom jedálniček králika by mal byť pestrý – seno, zelenina a granulky
  • Hračky: okrem priestoru na pohyb králika určite potešia aj hračky vo forme skrýš, tunelov a rôznych hračiek na „okusovanie“

Túžite chovať zajačika v byte?

Zistite viac o tom, ako zajkovi pripraviť útulný domov u vás doma, akú potravu konzumuje a čo ho urobí šťastným.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *