Starostlivosť o hlodavcov

Ako zariadiť klietku pre hlodavca?

doplnky do klietky pre hlodavce

Zajace, myši, morčiatka, fretky – to sú len niektoré druhy malých rozkošných hlodavcov, ktoré môžete bežne chovať aj doma. Ak im chcete dopriať čo najväčšie pohodlie, mali by ste v prvom rade venovať čas zariadeniu ich klietky a výberu tých správnych potrieb do klietky. Zabezpečíte im tak splnenie všetkých základných potrieb – potravy, odpočinku aj hry.

cincila v klietke

Čo by malo tvoriť základ klietky pre hlodavce?

Každá klietka by mala zvieraťu poskytnúť 3 veci:

  • spôsob na kŕmenie,
  • pohodlie, útočisko a miesto na odpočinok,
  • prostriedky na hru a zábavu.

Pri „zariaďovaní“ klietky teda myslite na to, aby sa zvieratko vedelo ľahko nakŕmiť, malo si kde oddýchnuť a tiež aby malo dostatok prostriedkov na zábavu a pohyb počas celého dňa. Na výber jednotlivých doplnkov choďte postupne, tzv. „od podlahy“ – najprv nájdite vhodnú podstielku, potom misky na kŕmenie, domček na spanie a na záver hračky a preliezky. Postupovať krok za krokom môžete aj podľa tohto článku.

1. Vhodná podstielka

Základom každej klietky u hlodavca by mala byť výstielka, ktorá zvieratkám zabezpečí pohodlie. Zväčša sa používa seno alebo špeciálna podstielka. Hoci hlodavce seno doslova milujú, no ako podstielka nie je z hľadiska hygieny vždy vhodné. Rýchlo sa znečistí a môžu sa v ňom vytvoriť nebezpečné plesne, ktoré zvieratku môžu následne spôsobiť kožné problémy.

Vhodnejšie sú teda špeciálne podstielky. Keďže však existuje množstvo druhov a typov, nie vždy je jasné, ktorá bude tá najlepšia. Výber podstielky má množstvo ďalších dopadov, môže ovplyvniť napríklad:

  • ako sa bude zvieratko cítiť,
  • ako často budete musieť klietku čistiť,
  • vznik rôznych zdravotných komplikácií v prípade nedostatočného čistenia a používania nekvalitnej podstielky.

Najbežnejšie dostanete drevené, no veľmi obľúbené sú napríklad kukuričné či papierové podstielky. Vhodné je vybrať si podstielku s vysokou absorpčnou schopnosťou či ochranou proti zápachu. Niektoré vyslovene voňajú, keďže sú vyrábané s jemnou arómou. Pokiaľ dbáte na životné prostredie, výrobcovia mysleli aj na vás. K dispozícii sú rôzne nezávadné, ekologické podstielky vyrobené z recyklovaných materiálov.

doplnky do klietky pre morca

Voňavé podstielky z nášho e-shopu:

Ako často čistiť klietku?

Frekvencia závisí od druhu zvieratka, počtu zvierat žijúcich v jednej klietke a tiež od kvality konkrétnej podstielky. Odporúča sa však prečistiť klietku minimálne raz za týždeň. Pravidelným čistením klietky a výmenou podstielky predídete mnohým problémom – napríklad zápachu v miestnosti. Ochránite ale aj samotné zviera, a to najmä pred kožnými alebo respiračnými ochoreniami, ktoré by sa mohli rozvinúť z amoniaku vzniknutého z moču.

2. Misky a napájačky pre hlodavce

Keď už máte klietku vystlatú, prichádza ten najdôležitejší bod: zabezpečiť zvieratku vodu a krmivo. Ako prvé by ste teda do klietky mali umiestniť misku na vodu a misku na suché krmivo. Vybrať si môžete spomedzi keramických, betónových ale aj drevených. Misky nezabudnite pravidelne čistiť a umývať, ideálne vždy, keď budete čistiť aj klietku.

Ak bývate celý deň preč z domu, možno bude vhodnejšie nahradiť misku na vodu napájačkou. Misku si totiž zvieratá zvyknú prevrátiť, a tak môžu celý deň ostať bez vody. Pri bežných napájačkách máte na výber z 2 tipov:

  • klasických napájačiek, kde zvieratko pije priamo z hadičky,
  • hladinových napájačiek, kde sa pod napájačkou nachádza aj miska, do ktorej sa automaticky dávkuje voda – čiže zvieratko sa môže napiť rovnakým spôsobom ako z klasickej misky.

Výhodou napájačky oproti miske je, že sa nikdy nevyleje, takže zaistí stály prísun čistej a čerstvej vody. Rozhodnúť sa môžete medzi plastovou alebo sklenenou, tie sklenené však neodporúčame dávať do klietok, ktoré čistia deti – zo skúsenosti vieme, že sa zvyknú rozbiť.

3. Doplnky do klietky pre hlodavce

Keď má zvieratko v klietke zabezpečené základné potreby, je čas klietku vybaviť doplnkami na hru, zábavu a odpočinok. To, aké doplnky budú do klietky vhodné, záleží aj od typu klietky. Niektoré kúpite už plne vybavené s predpripraveným vnútorným „ihriskom“ s rebríkmi, poschodiami, domčekom, miskou či preliezkou. Vtedy stačí klietku doplniť nejakou hračkou.

Hračky a preliezačky pre hlodavce

Nechcete, aby sa zvieratko v klietke nudilo? Potom mu vyberte niektoré z množstva hračiek, preliezačiek a kolotočov. Výber konkrétnych závisí len od veľkosti klietky a druhu zvieratka. Všeobecne ale hlodavce baví hra s rôznymi loptičkami, hračkami určenými na obhryzkávanie, preliezanie cez tunely či lezecké steny, ale aj pobehovanie na kolotoči.

Čo sa bude páčiť tomu vášmu miláčikovi dopredu nevieme určiť. Vhodné je vyskúšať viacero hračiek a zistiť tak, čo ho baví viac a čo menej. U našich zákazníkov sú napríklad veľmi obľúbené drevené preliezačky, ktoré pripomínajú prirodzené prostredie zvieratiek.

Peliešky a domčeky pre hlodavce

Posledný doplnok, ale určite nemej podstatný ako predošlé, je miesto na oddych a spánok zvieratka. Pre tento účel slúžia domčeky, ktoré sa stanú jeho útočiskom, bude si v nich môcť oddýchnuť a pospať si.

Niektoré domčeky navyše slúžia aj ako preliezačky, takže s nimi v klietke ušetríte priestor a zvieratku poskytnete miesto na oddych aj na zábavu v jednom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *