Starostlivosť o hlodavcov

Čo by ste mali vedieť pred tým, ako začnete chovať ježka?

jezko ako domace zvieratko

Túžite vy alebo vaše dieťa po ježkovi? Nečudujeme sa vám. Ježkovia sú naozaj roztomilé a čoraz populárnejšie zvieratká. V jednom z našich minulých článkov sme si povedali o tom, čo taký ježko potrebuje pre spokojný život. A musíme povedať, že toho nie je veľa. Ježkovia sú vcelku nenáročné zvieratká. Existuje však niekoľko vecí, ktoré by ste mali pred kúpou ježka vedieť.

1.    Ježko je nočný živočích – kým vy spíte, on šantí

Váš ježko bude mať opačný režim ako vy. Celý deň totiž prespí a aktívny začína byť až so západom slnka. Pokiaľ teda patríte k pracujúcim ľuďom, ktorí majú na zvieratko čas len vo večerných hodinách, pravdepodobne vám bude životný štýl vášho nového funiaceho miláčika vyhovovať.

Pre tých, čo majú ľahký spánok a potrebujú v noci kvalitný oddych, ježko zrejme nebude vhodným zvieratkom. Keďže počas celého dňa spí, má v noci naozaj veľa energie – a tú musí niekde vybiť. To znamená, že zatiaľ čo sa vy budete snažiť splniť svoj 8 hodinový spánkový režim, ježko bude jašiť sa, šantiť a vyvádzať.

jezko ako domace zviera

2.    Ježkovia nie sú veľmi vhodné zvieratká pre deti

Ak ste si práve povedali, že to bude určite kvôli pichliačom, mýlite sa. Ježko bielobruchý bol vyšľachtený na chov v domácnosti a jeho pichliače sú mäkšie než tie u jeho bratrancov a sesterníc vo voľnej prírode. Tak isto sa nemusíte báť, že by ježko dieťa pohrýzol. Ide totiž o naozaj milé a priateľské zvieratko.

Dôvod, prečo ježka neodporúčame ako domáce zvieratko pre malé detičky, súvisí viac s jeho režimom. Ako sme spomenuli vyššie, sú to nočné zvieratá. Vaše dieťa a ježko budú mať teda úplne odlišný režim. Počas dňa, keď sa dieťa bude chcieť ježkovi povenovať a zahrať sa s ním, bude ježko spať. A zas naopak, keď sa ježko prebudí a začne vyvádzať, bude už dávno spať vaše dieťa. Často sa stáva, že sa dieťa s ježkom chce hrať, a preto ho cez deň zobudí. Toto však pre zvieratko a jeho biorytmus nie je dobré, nakoľko mu to môže spôsobovať stres.

3.    Máte mačku či psíka? Ježko s ním bude vychádzať

Ježkovia sú vo všeobecnosti samotárske tvory. Týka sa to predovšetkým spoločnosti iných ježkov. Možno ste počuli, že napríklad niektoré druhy vtáčikov potrebujú byť v páre, aby im bolo veselšie. U ježka je to presne naopak. Má rád svoj priestor a domček sám pre seba. Nepotrebuje iných ježkov na to, aby bol spokojný – ich spoločnosť vyhľadáva len v období párenia. Pokiaľ chcete chovať ježkov viac, je nevyhnutné, aby mal každý svoje vlastné terárium.

Paradoxne, ak máte okrem ježka ešte iné domáce zvieratko, je šanca, že sa spriatelia, veľmi vysoká. Ježkovia dobre znášajú iné zvieratá, napríklad psy či mačky. Nemusíte sa teda báť, že by ste doma zažívali vlastnú verziu Toma a Jerryho.

4.    Väčšinový podiel stravy ježka tvorí hmyz

Možno ste to nevedeli, ale ježkovia sú všežravce. Detské rozprávky v nás vyvolávajú mylnú predstavu, že obľúbené jedlo ježkov sú jabĺčka, ktoré si nosia domov napichnuté na pichliače. Avšak skutočný jedálniček voľne žijúceho ježka pozostáva primárne z hmyzu. To platí aj o ježkoch chovaných v domácnosti. Pokiaľ vám teda vadí pohľad na sušený hmyz, môže byť pre vás kŕmenie ježka nie práve príjemnou záležitosťou.

Inou zaujímavosťou je, že aj napriek neustále narastajúcej popularite týchto domácich zvieratiek, existuje pomerne málo krmív určených špeciálne pre ne. Ak na nejaké aj narazíte, je celkom pravdepodobné, že nebude určené pre ježka bielobruchého, ale pre ježka tmavého (európskeho). Takéto krmivo by ste mu podávať nemali. Ježko africký má totiž iné stravovacie „nároky“ než jeho európsky bratranec.

Okrem hmyzu môžete ježka kŕmiť aj krmivom pre mačky, a to suchým i mokrým. Vhodné sú kapsičky, vaničky, konzervy i granulky. Vyhýbajte sa ale krmivu s rybacou príchuťou a nezabúdajte, že hlavnou zložkou potravy ježka je hmyz. Krmivo pre mačky má byť len „doplnkovým“ krmivom.

5.    Ježkovia majú radi teplo

Ak patríte k ľuďom, ktorí milujú teplo a v byte si udržujú 22°C a viac, bude u vás ježko spokojný. Ježkovia majú totiž radi teploty medzi 22 – 26 °C. Dajte pozor, aby mali terárium či klietku položenú mimo prievanu. Zároveň však dbajte na to, aby mal ježko dostatočný prísun čerstvého vzduchu.  

Viete, čo všetko potrebuje ježko pre spokojný život?

Prečítajte si náš článok a zistite, aká klietka, domček či hračky pomôžu ježkovi cítiť sa u vás ako doma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *